Süper Lig 2018/19 son hafta değerlendirmesi

Lig tarihimizde nadir denk gelinecek bir sezonu geride bıraktık. Artık önümüzdeki sezonlara bakacağız.

Ligin ilk ikisi ve sonuncusu hariç hemen hiçbir sıralama belli olmadan girdik son haftaya. Akhisar’ın ardından düşecek diğer iki takım kim olacak diye düşünürken, Göztepe kurtaran oldu. Kendi sahasında direkt rakiplerine karşı hep kaybeden Göz Göz bunun tedirginliği ile başladı, bir de Ankaragücü eksiklerine rağmen dirayetli bir oyun da ortaya koyunca skor avantajına rağmen maçı kopartacak golü bulmada hatta pozisyonu yaratmada sıkıntı yaşadılar. Barajda yanından geçen oyuncuya bir anda konsantre olup gelen topa bi anda elini açan Cebrail ise, şüphesiz planlamadığı bir şekilde sezona damga vuran adam oldu.

Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar, üçüncüde yakalanırmış. Bursaspor, geride bırakılan 2 sezonda yaptığı hatalardan hiç ders alamayınca bu sene kaçınılmaz oldu. Geçen sene üst üste kaybetmesine rağmen Gençlerbirliği ve Osmanlı daha da kötü olduğu için ligde kalan Bursaspor, bu sefer kendisinden daha kötü bir takım bulamadı ligde tutunmasına vesile olacak. Çok sayıda kiralık oyuncu ile takım kurmak zorunda kalan, forvette Sakho’dan türlü sebeplerden bir türlü verim alamayan, Samet Hoca’nın bazı oyunculara karşı aşırı mesafeli oluşu hepsi bir araya gelince bu son kaçınılmaz oldu. Tabi bu düşüşün aslında Şubat 2017’de yapılan saldırı ile başladığını da unutmamak gerek.

Süper Lig’e ilk çıktığında alınan 15 oyuncu, devre arasında transfer edilen 7 oyuncu, gelenler, gidenler, 3 hoca ve kümeye düşüş. B.B. Erzurumspor bu kadar kısa şekilde anlatılabiliyor maalesef. Ligi bilen oyuncu klişesinden kurtulamayan ve 14 yabancı serbest diye hepsini doldurmak zorunda hisseden Türk tipi yönetici kafasından uzaklaşamadığımız takdirde hemen her sene yaşanacak bir hikaye.

3 hafta önce ligde kalmayı başaran Fenerbahçe, ligi 6. tamamladı. Dedik ya tarihin en garip sezonu diye. Sezon başından beri ufak bir seri hasretiyle tutuşan Fenerbahçe, sezon sonunda bunu yakalayınca hemen kendisini yukarı doğru atmayı başardı. Ersun Hoca ufacık bir Avrupa umudu var diye yine gençlere yer vermezken ligin bu son maçında, seneye şampiyonluk yarışında nasıl verir onu kestirmesi mümkün değil. Umarım biz yanılırız.

Bu sitede de, radyomuzda da, YouTube gıybetTv yayınlarımızda da sık sık dile getirdiğimiz gibi ligin bu sezon ki en güzel takımı olan Trabzonspor, lige güzel bir maçla veda ederken, seyircisinin tüm intikam agresifliğine rağmen oyunda kalmayacaktır başaran ve maçı daha da güzel hale getiren Çaykur Rizespor bize bir kapanış güzelliği sundular.

Beşiktaş maça sanki 3. lük çok önemli değilmiş gibi başlasa da Güven’in kişisel gayretiyle golü bulmayı başardı ancak sezon başından beri süregelen defansif zaaf pek çok kez kendisini maç içerisinde gösterdi. Güven’in özgüveni, Llajic’in ben seneye de buradayım o yüzden erken açmak istemiyorum sezonu gayreti, Atiba’nın her zamanki hali Beşiktaş’a galibiyeti getirirken, çok eleştirilen Karius’da son saniye kurtarışıyla 2 haftalık tatil kazandırdı. Şenol Güneş son maçında başta tepki alsa da, maç sonu stattaki Beşiktaş taraftarı 4 yıl başarı ile takımlarına liderlik etmiş hocalarının hakkını verdi.

Şampiyon’un aklı zaten ertesi gün yapacağı kutlamadaydı. yine de Sivas’ın dönüşü ve son maç olmasına rağmen tempo çabası da takdire şayan.

Artık lig bitti. Sıra; parası olmayan kulüplerimize, 20 oyuncu birden aldıran menajer haberleri ve Twitter duyumcularında. Sabah idmanı sitemizde ise duyumlardan öte olası transferlerin katkıları üzerine yazılarla sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz.

Author
Published
5 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.