Süper Lig 20/21 sezonu 16. hafta notları

ERZURUMSPOR – GAZİANTEP

Topu genellikle rakibine bırakan Gaziantep, Erzurum karşısında da bundan vazgeçmedi ve kontra ataklar ile gol bulmaya çalıştı. İlk yarıda genellikle uzun toplarla hücum etmeye çalışan Mesut Bakkal’ın ekibi bunda pek başarılı olamasa da oyunun genelinde üstün olan taraftı. İkinci yarı ile birlikte topu yere indirdiler ve Gaziantep’i sahasına hapsettiler. Bu baskıdan 3 oyuncu değişikliği ile çıkmayı amaçlayan Sumudica bunda başarılı oldu ve bunun meyvesini golle aldı. Uzatma anlarında Kana Bıyık’ın hatasından kaynaklı penaltı golü Erzurum’a kritik puanı kazandırırken, Gaziantep’i liderlikten etti. 

AYTEMİZ ALANYASPOR – MEDİPOL BAŞAKŞEHİR

Eksiklerinden dolayı biraz daha defansif bir kadro ile maça başlayan Başakşehir, Alanyaspor’un ataklarına pek karşılık veremedi. Ev sahibi ekip Volkan Babacan’ın da gününde olmamasını lehine çevirerek 30 dakikada 2-0 öne fırladı. İkinci yarı yaptığı değişiklikler de oyun olarak pek bir katkısı olmadı Başakşehir’e. Alanyaspor ise Başakşehir’in baskısına karşılık geride sağlam bir yapıda durdu ve hücuma çok rahat çıkabildiler. Son bölümde Tayfun ile bulduğu golle de sahadan net bir skorla galip ayrılıp 2 maçlık aradan sonra 3 puanı hanesine yazdırdı. 

GALATASARAY – FRAPORT ANTALYASPOR

Geçen hafta aldığı farklı mağlubiyetten sonra Ersun Yanal defansif bir yapı ile sahaya çıktı. Oyunu genellikle kendi yarı alanında kabul etti ve neredeyse 30 metre oynanmasını sağladı. Bu kadar sıkışmışken Galatasaray oyunu açmada biraz zorlandı. Bunda yavaş oyunun da katkısı vardı. İkinci yarıya baskıyla başlayan taraf yine Galatasaray’dı fakat Emre’nin gördüğü kırmızı kartla birlikte bu baskı bertaraf oldu. Maçın kalan 30 dakika sürecinde top yine Galatasaray’daydı ama çözüm üretmekte çok zorlandılar, Antalyaspor ise hücum etmeyi aklına hiç getirmedi ve zorlu deplasmandan 1 puanla ayrılmayı başardı. 

SİVASSPOR-DENİZLİSPOR

Avrupa serüveni biter bitmez galibiyetler almaya başlayan Sivas’da yine de oyuna dair sıkıntılar dikkati çekiyordu. Yeni hocası ile sahada daha iyi durmayı başaran Denizli sadece Rodallega’nın ayağına bakan takım olmaktan ufak ufak da olsa uzaklaştıkça daha etkili olmaya da başlamıştı. Rakibinin durağan oyununu iyi değerlendiren Denizli, rakibinin en önemli silahlarından biri olan sırtı dönük oyuncaya baskı neticesinde kaptığı bir top ile golü buldu. Kanatları kullanmaya çalışan Sivas, İlker Yasin’in tarihi repliğini gerçek kılan bir pozisyonda önce golü sonra penaltıyı sonra da yine golü bularak hem penaltı hem gol ile beraberliği yakalamayı başardı. Fajr’ın harika golü ile maçı tam sevdiği kıvama getirse de Sivas, yorgunluğun genel etkisinden ve Denizli’nin oyunu forse etme çabasından gerek ikinci yarıda ki ataklara cevap veremedi.

KAYSERİSPOR-BEŞİKTAŞ

Bu sezon içerisinde ki en iyi maç başlangıcını yapan Beşiktaş, 99-2000 tarzı kaydırmalı bi sistem ile Rosier’i sağ bek ve açık olarak kullanıp Wellington’ da onun arkasını kollayan isim belirlemişti. Çakma 3’lü gibi gözüken bu sistemde De Souza’nın varlığı bunu mümkün kıldı. Erken gol ile maçı koparma fırsatını değerlendiremeyen Beşiktaş, kaçan penaltıdan sonra hızını adım adım kaybetti. Larin’in tüm çabası ve iyi niyetine rağmen futbol aklının yarattığı sıkıntılar ve de Güven’in ileri uçta olmayacağını bir kez daha ispat eden performansı ve yaratıcı ayak sıkıntısı Beşiktaş’ın üretememesine sebep oldu.İkinci yarıda rakibin geçişlerini engelleyememeye başlayan orta alana Necip takviyesi yapan Sergen Hoca bu hamle ile orta alanı geçişe kapatmayı başarınca Beşiktaş ilk yarının başında ki tempoyu yine buldu ve 3 puanın sahibi oldu. Gayet vasat takım olan Kayserispor’da geçen senenin parlayan yıldızı ve geçen hafta ilk kez 11’de başladığı Gençler maçının en iyilerinden biri olan Emre bu vasat takımda nasıl tercih edilmez şaşmamak mümkün değil.

KARAGÜMRÜK-TRABZONSPOR

Avcı yönetiminde en derli toplu görüntüsünü veren Trabzonspor, Ekuban ile ileride bambaşka bir kimliğe büründüğünü bir kez daha gösterdi. Her geçen gün gittikçe daha da Avcı’nın İBB’sine benzeyen Trabzon, maç boyunca rakibini kanatlara doğru yönelterek sonrasında o bölgede sıkıştırmaya çalıştı. Biglia’nın çıkmasından çok olumsuz etkilenen Karagümrük’de oyun kurulumunu Koray üstlenince, (her ne kadar elinden geleni yapsa da) Trabzon adına bu strateji daha da kolay uygulanır hale geldi.

KASIMPAŞA-FENERBAHÇE

Eksikler nedeniyle değişik bir kadro ve yapı ile sahaya çıkmak zorunda kalan Fenerbahçe yinede ön tarafta çok etkili bir oyuncu grubuna sahipti. Yıllardan beri moral ya da seri arayan takımlar için bulunmaz nimet olan Kasımpaşa karşısında Fenerbahçe, ilk dakikadan itibaren oyun bütünlüğünü sahaya yansıtmayı başardı. Takım iyiyken iyi olma geleneğini bu maçta da sürdüren Ozan Tufan topun dolaşımında önemli işler yaparken Pelkas ve Valencia bu dolaşımın pozisyon yaratması konusunda üstlerine düşeni yaptılar 3’lü görünümlü 4’lü savunmada sol bek olarak oynayan Sadık gittikçe oyundan düşen rakibi karşısında her geçen dakika oyununu yukarı çekti.

Published
3 sene önce
Categories
Genel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.