Tanınmayanların Dünya Kupası

Futbol oynama özgürlüğü sloganıyla yola çıkan CONIFA yani “Confederation of Independent Football Associations” (Bağımsız Futbol Federasyonları Konfederasyonu) 2013 yılında kuruldu. Başta az sayıda üyesi olmasına karşın bugün FIFA’ya dahil edilmeyen Birleşmiş Milletlere üye olmayan ya da özerk ülkelerden oluşan toplam 35 üyeye sahip topluluk, kar amacı gütmeyen sadece futbol oynamanın herkesin özgürlüğü olduğunu savunan bir oluşum …CONIFA 2014’den bu yana Dünya Futbol Kupası adı altında bir turnuva düzenliyor. Bu kupa aslında “ötekilerin” dünya kupası… Endüstriyel futbola dahil olamayan futbolun birleştirici sportif tarafını seven ve futbolla bir araya gelenlerin kupası….

unnamed

 

 

 

 

Bu yıl Abhazya Cumhuriyetinin ev sahipliği yaptığı kupaya Chagos adaları, Kuzey Irak Kürdistan, Padania, Panjab, Raetia, İskandinav yerlilerinin takımı Sampi, Somaliland, Romanya’daki Macar azınlığın takımı Szekely Land, Japonya Birleşik Kore, Batı Ermenistan ve yavru vatan olarak adlandırdığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti katıldı. 28 Haziran’da muhteşem bir açılış seremonisi ile start alan kupa 9 gün sürdü. Tam bir Fair Play havasında süren kupada 28 maç boyunca hakemlerin cebinden sadece 2 kırmızı kart çıkması bunun en büyük kanıtı olsa gerek…

unnamed-2

 

 

 

 

Turnuvanın ilk kırmızı kartı ilk gün oynanan Abhazya – Chagos adaları maçında gole giden Abhazyalı futbolcuya faul yapan Chagoslu oyuncuya gösterildi. Hakem düdüğünü çalıp kırmızı kartı ve penaltı noktasını gösterdiğinde sahada bir itiraz söz konusu oldu ki, bu alışık olduğumuz türden bir itiraz değildi. Tribünler ve Abhazyalı oyuncular hakemin penaltı kararının doğru olduğunu ancak kırmızı kartın gereksiz olduğunu savunsa da rakiplerinin 10 kişi kalmasına engel olamadı… 9 gün süren turnuva boyunca günümüz futbolunda eşine az rastlanır bir şekilde tribünlerde ya da saha tek bir küfür duyulmadı. Kıran kırana geçen en gergin maçlarda bile hiç bir takım Fair Play kurallarına uymayacak bir harekette bulunmadı. Yine en çok dikkat çeken olaylardan biri de, taraftarı olmayan takımlar için ev sahibi ülke seyircilerinin tribün oluşturması oldu. Herkes tek yürek olup kilometrelerce uzaktan gelen belki adını ilk kez duydukları ülke takımları için 90 dakika boyunca tezahüratta bulundu..

unnamed-4

 

 

 

 

Grup maçları sonunda çeyrek finalde Japonya Birleşik Kore’yi eleyen Kıbrıs, Batı Ermenistan’ı eleyen Panjab, Kürdistan’ı eleyen Padania ve Sampi’yi eleyen Abhazya yarı finale çıkmaya hak kazandı. Padania – Panjab eşleşmesinin galibi Panjab ilk finalist olurken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karşısında 2-0 galip gelen Abhazya finalist olarak adını yazdıran 2. takım oldu.

Panjab ve ev sahibi Abhazya arasında oynanacak olan final maçı için Abhazya’nın dört bir tarafından binlerce izleyici Dinamo stadyumunun bulunduğu başkent Sohum’a akın etti. Biletleri tükenen maçta stadyumda izleyici kapasitesinin çok üstünde taraftar olmasına karşın tek bir tartışma ya da kargaşa yaşanmadı; genci yaşlısı 7’den 70’e ülkelerini desteklemek için stadyuma gelen herkes tıpkı sahadaki futbolcular yaptığı gibi birbirlerine son derece saygılı davrandı…

Final maçı başladığında tüm Dinamo stadı Abhazya’ya tezahüratlarıyla destek oldu. İlk yarısı 0- 0 berabere biten maçta ilk gol 68. dakikada Panjab’dan geldi. Rakiplerinin attığı golü alkışlayan Abhazyalı futbol severler, geri düşen takımlarına destek olmaktan bir dakika olsun vazgeçmedi. Onların desteği 88. dakika da semeresini verdi ve Abhazya, bitiş düdüğüne 2 dakika kala attığı golle kupaya tekrar uzandı. Normal sürenin 1-1 beraber bitmesinin ardından, kupanın sahibini belirleyecek penaltı atışlarına geçilirken 4500 kişilik Dinamo Stadyumunda bulunan 7500 izleyici tek yürek takımları için dua ediyordu. İlk atışlarda her iki takımda başarılıydı ancak ardından, Abhazya milli takımı iki atış üst üste kaçırınca durum 3-1 oldu. Abhazyalı taraftarlar için ümitlerin tükenmeye başladığı bu anlarda, kupaya adını altın harflerle yazdıran Abhazya kalecisi Bondarenko sahneye çıktı. 37 yaşındaki file bekçisi ard arda yaptığı 2 penaltı kurtarışıyla takımın kupa umutlarını tekrar yeşertti. 5’er penaltı atışı tamamlandığında tabeladaki skor 3-3 oldu. Ardından kupaya 4 elle sarılan her iki takımda isabetli atışlar gerçekleştirdi. Durum 5-5’e geldiğinde turnuva boyunca sadece son maçta bir tek gol yemiş olan başarılı kaleci Bondarenko, yine kalitesini gösterdi ve takıma kupayı hediye eden kurtarışı yaptı.

unnamed-3

 

 

 

 

Seyircinin nefesini tutarak izlediği penaltı atışları sonrası Abhazya milli takımı 6-5 galip gelerek 2016 CONIFA Dünya Futbol Kupasının Şampiyonu oldu..

Abhazya, Sovyetler Birliği’nden ayrılıp 1993’de bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ülke olarak en büyük mutluğu 2008 yılından Rusya, Venezüella, Nikaragua, Nauru, Vanuatu ve Taulo tarafından tanınması ile yaşamamıştı, bunun 8 yıl sonrasında Dünya Şampiyonluğuyla gelen başarı mutluluk küçük Karadeniz ülkesinin her köşesinde büyük sevince neden oldu.. Şampiyonluğun ardından çok alışık olmadığımız bir şey oldu ve ülkenin Cumhurbaşkanı Raul Hacımba stadyumda yaptığı konuşmasında tüm ülkede 1 günlük bayram ve resmi tatil ilan edildiğini açıkladı.. Abhazyalılar gece boyunca şampiyonluk sevincini ülkenin her yerinde doyasıya kutladı. Abhazya’nın şampiyon futbolcularına ise devlet tarafından 3. Derece onur madalyası verildi…

unnamed-7

 

 

 

 

 

Birleşmiş milletlerin tanımadığı ülkelerin, vatanı olmayan halkların, özerk bölgelerin, diasporik halkların futbolcularının temsil hakkının doğduğu maddi kaygılardan uzak futbolun sadece futbol olduğu seyir zevki yüksek bir futbol turnuvası Karadeniz’in incisi küçük bir ülkede böylece son bulmuş oldu.

unnamed-5

 

 

 

 

 

Turnuvaya katılan tüm ülkelerin dereceleri ise şu şekilde

 1. Abhazya
 2. Panjab
 3. Kuzey Kıbrıs
 4. Padania
 5. Sampi
 6. Batı Ermenistan
 7. Japonya Birleşik Kore
 8. Irak Kürdistan
 9. Szekely
 10. Somaliland
 11. Raetia
 12. Chagos Adaları
Author
Published
7 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.