U-17 Avrupa Şampiyonalarında Parlayan 10 Yetenek

U-17 Avrupa Futbol Şampiyonası Azerbaycan da hazır başlamışken, turnuvayla ilgili ne yazabilirz diye düşünmeye koyulmuştuk. Baktık ki, UEFA kendi sitesinde bizim için yazıyı hazırlamış, bize de çevirip sizlere sunmak düşer dedik ve eski U-17 turnuvalarının yıldızlarının derlendiği yazıyı sitemize sizler için yükledik.

Max Meyer (Almanya)

2012 yılında Slovenya’da gerçekleştirilen turnuvanın en parlak ismi dersek yanlış olmaz. Daha elemelerde ortaya koyduğu performans ve attığı 3 gol ile beni bu turnuvada izleyin mesajı veren Meyer, Almanya’nın final yürüyüşünde attığı 4 gol ve oyunu ile büyük katkı sağladı. Bu sezon da gerek Schalke’de gerekse de U-21 elemelerinde ortaya koyduğu performans ise yine dikkat çekiciydi.

169090

 

 

 

 

 

 

Memphis Depay (Hollanda)

Her ne kadar 2011 yılında Sırbistan’da gerçekleştirilen turnuvanın yıldızları/gol kralları başka isimler de olsa, Hollanda takımında oyunu ve asistleriyle dikkatleri çeken isimler arasında bu tıfıl çocukta vardı. 2011’den sonra kariyer basamaklarını sahadaki hızı seviyesinde çıkan Depay, o kadar güzel isim arasında o turnuvadan aklımıza ilk kazınan olmayı başardı.

4415237

 

 

 

 

 

 

Paul Pogba (Fransa)

Lihtenştayn da gerçekleştirilen turnuvada, iz bırakan bir performans ortaya koyan Fransa’nın ( o kadronun içinden isimler Türkiye de u-20 Dünya Şampiyonluğu yaşayacaklardı) Manu’da forma giyen gencecik oyuncusu yaşıtları arasında büyüyordu. Sir Fergusson’u kızdıracak şekilde 2012’de Juventus’a transfer olan Pogba, 2010’dan beri hergün daha da büyüyerek futbol dünyasona damga vurmaya devam ediyor.

Pogba_paul_france_anthem

 

 

 

 

 

 

 

Mario Götze (Almanya)

Kendi ülkesinde 2009 yılında gerçekleştirilen turnuva da, turnuvanın en değerli oyuncusu seçilen Götze, 5 yıl sonra ülkesine Dünya Şampiyonluğunu getiren golü atacaktı. U-17 takımında 10 numarayı alan ve oyun kurucu pozisyonunda her maç kendini izleyenleri büyüleyen Götze, takım arkadaşı Yabo ve diğerlerinin taktığı “Schlitzor” lakabını sonuna kadar hak ediyordu.

Thiago Alcantra (İspanya)

Genç yaşta zirve ivmesine yönlendirdiği kariyerinde her sene üzerine koyan istikrarda ilerleyen Thiago, bunların ilk tohumunu 2008 yılında ülkemizde gerçekleştirilen turnuvada atmıştı. 2008 finalinde 4-0 Fransa galibiyetinde bir de gol atan Thiago, daha sonra U21’de 2011 ve 2013’de de finallerde gol atarak ayrı bir tarihe imza atıyordu.

Eden Hazard(Belçika)

Takvimler 2007 yazını gösterdiğinde turnuvanın ev sahibi Belçika’ydı. Durağan statü de devam eden Belçika futbolu altyapı da yağtığı yatırımların karşılığını bu jenerasyondan alacağına inanıyor o yüzden bu U-17 takımına çok önem veriyordu. Turnuva da belki Belçika şampiyonluğa ulaşamadı, hatta turnuvanın yıldızı bir Belçikalı da seçilmedi. Ancak oyunuyla en çok konuşulan isimlerin başında Eden Hazard geldi. Belçika en sonunda Scifo ile mukayese edebileceği bir isim bulmuştu.

Toni Kross (Almanya)

Bu turnuvanın yıldızı seçilen Kross bir sonraki sezon şayet tarihe geçemediyse 2007 turnuvasında ki Krkiç performansındandır. Almanya turnuvayı 4. Sırada tamamlarken Kross özellikle grup maçlarında harika performansıyla göz dolduruyordu. 2006 ve 2007’de ki performansıyla göz dolduran Bayern Münih’in genç oyuncusu bu başarısıyla Hitzfeld’in de takdirini kazanıp zaman zaman A Takım antrenmanlarında kendine yer bulmaya başlıyordu.

Nuri Şahin (2005)

Türk Futbol Tarihinin en güzel jenerasyonlarından birini yaratan Abdullah Avcı yönetimindeki Milli Takımda bir isim vardı ki o çok özeldi. 2005 Ağustosunda, Bundesliga tarihinde forma giyen en genç oyuncu olan Nuri Şahin, Milli Takımda da en gençlerden olmasına rağmen en önemli isimdi. Savunma oyuncuları topla buluşturmak için ilk onu ararken, top ona geldiğinde ise yapabileceklerini tasavvur etmek rakipler açısından çok kolay değildi.

1401353077-272903-e1381062275460

 

 

 

 

 

Cesc Fabregas(İspanya)

O dönemki U-17 antrenörü Santisteban tarafından sıradaşı bir yetenek olarak adlandırılan Fabregas, Turnuvadki ilk maçlarına denk gelen doğum gününde Milli Takımımıza karşı mücadele ediyordu. La Masia’yı 16 yaşında Arsenal için terk eden Fabregas, neden bu kadar paylaşılmaz olduğunu bu turnuvada göstermiş oluyordu.

FabregasU17

 

 

 

 

 

 

Wayne Rooney(İngiltere)

Yıl 2002, Danimarka’da Tarihin ilk U-17 turnuvası. Gol Kralı Soriano bir türlü o dönemki beklentilerini karşılayamazken, George Best tarafından gördüğünüz herhangi bir şeyden çok daha iyi olarak adlandırılan Wayne Rooney o sene turnuvayı seyredenler tarafından hayranlıkla seyredilirken ilerleyen yıllarda da bu şekilde izlenmeye devam ediyordu. O zaman da iri ve kuvvetli cüssesiyle rakiplerine avantaj koymayı başaran Rooney daha sonraki dönemlerde İngiliz Milli Takımında gol atan en genç oyuncu ünvanını da eline geçirecekti.

Kaynak: http://www.uefa.com/under17/news/newsid=2357201.html

 

 

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.