Dilara Samet Röportajı


1- Seni kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben DİLARA SAMET. 19 yaşındayım 1,5 sene spor lisesinde okudum, daha sonra kız meslek lisesine geçiş yaptım çocuk gelişimi ve eğitimi mezunuyum ve üniversite sınavına hazırlanıyorum.

2- Klasik olarak önce bu meşin yuvarlakla tanışma hikayeni dinleyelim. Hem futbolla ilk göz temasın hem de ilk oynaman.

İlk olarak ortaokulda abimin erkek arkadaşlarıyla oynamasıyla keşfettim. Onları izlemeyi seviyordum ama daha çok içimde oynama isteği vardı. Zaman içinde bende onlarla birlikte oynamak istiyordum her ne kadar ilk başlarda onlara tuhaf gelse de hatta beni içlerine almak istemeseler bile zamanla onlara alıştırmıştım. Bu sevgi giderek koca bir aşka dönüştü.

3- Gittiğin ilk maçı hatırlıyor musun?

.Bu kadar güzel bir sevdadaki ilk maçı kim unutabilir.Ortaokuldayken Kız Meslek Lisesiyle 1 saatlik maç yapmıştık o günü hiç unutmam çünkü hem büyük ablalarla maç yapıcaktık hemde başka bir okuldaki ilk maçımdı.

4- Futbolu oynamaya başladın ve muhtemelen arkasından gelen bu kadın oyunu değil sözleri ve hor görmeleri. Neler yaşadın, nasıl taşıdın bu baskıyı?

Spora başladığım zamanlar hangi sporla uğraşıyorsun diyenler oldu onlara futbol oynuyorum dediğimde ise çok şaşırmış bir şekilde “kadın futbolu var mı ?” şeklinde sorular sordular ama ben onlara kulak asmadım. Onlar futbol aşkının nasıl bir şey olduklarını bilmiyorlardı o yüzden hiçbir zaman vazgeçmedim hiçbir zamanda vazgeçmeyeceğim.


5-Jetgiller gerçekten bu ülkenin değeri bilinmemiş bir hikayesi. Bize o kulübü, camiayı, Özgür Hoca’yı/Başkan’ı anlatır mısın?

Evet,JETGİLLER SK klübü olarak güzel bir aileydik.özgür hoca uzaktan veya yakından tüm kızları toplayarak bir klüp kurdu ama daha sonradan tayini çıkınca bizim klübümüz kapandı. Antrenörümüz İsmail Hoca futbola devam etmek isteyen kızları başka klüplere yönlendirdi ki devam etmek isteyen kızlarda azdı. JETGİLLER SK kurulduğu zaman İsmail Hocamız bizi geliştirdi onun sayesinde şu an 7EYLÜL GSK oynuyorum.

6- Saha içine dönelim. Hangi mevkidesin? ilk başladığından beri aynı mevki mi? 

Saha içinde ilk olarak ön libero olarak başlamıştım sonra sol bek olarak kaldım.

7- Sahada sende dışarıda ki Dilara’dan farklı olanlardan mısın? Nasıl bi yapın var ?

Aslında farklı olarak pek bir şey yok ama sahaya girer girmez azim, istek, o takım  arkadaşlarımla birlikte maçı alma arzusu oluyor içimde. Çünkü maç bittikten sonra hepimizin içinde ki mutluluk arkadaşlarımda ki ve hocalarımdaki ogözlerinin içindeki  mutluluk beni daha çok mutlu ediyor 

8- Futbola başladıktan sonra sana ilham veren yol gösteren kişiler oldu mu?

Futbola abimden esinlenerek başladım ama devamında ortaokuldaki kadın hocam beni keşfedip yol göstermesiyle inancım daha çok arttı ve hiçbir zaman da inancımı kaybetmedim. Bu sırada annemde her zaman arkamdaydı, en büyük  destekçilerimden biridir

9- Özellikle karşı karşıya oynamak istediğin ya da oynadığın birileri var mı?

Özellikle karşı karşıya oynamak istediğim birisi yok benimle oynamak isteyen herkesle oynarım pandemiden dolayı genellikle hep erkeklerle halısaha maçı yapıyorum zaten.

10- Albert Camus hayata dair her şeyi futboldan öğrendim der. Sana futbol ne öğretti? Savunma oynamak hayata bakışına ne kattı sence?

Bence futbol oynamak çoğu insanlara basit gibi gelsede içinde sevgi saygı aşk yardımlaşma bakış açısını değiştirme gibi birsürü özellikleri beraberinde götürüyor futbol benim inancımı kaybetmememi öğretti. Savunma olarak takım bir bütündür yeri geldiğinde yer değişikliği yaparız düştüğümüzde birbirimizi kaldırırız ben bütün mevkileri seviyorum çünkü hepsinin çok güzel özellikleri var ama savunma yapmak benim için özel bir duygu tarif edilemez.

11- Türkiye’de Kadın Futbol’u ….. cümlenin devamını sen getir desem?

Türkiyede kadın futbolu neden daha fazla gelişmesin ki ? Eğer bir şeylerde başarı elde ediyorsak, bunun devamı getirilmeli. Erkekler gibi bizim de buna hakkımız var. Bence kadın futbolu gelişirse türkiye için daha iyi olacak

12- Korona ile birlikte yaşamımızda ki bu zaruri değişim senin hayat ile ilgili planlarını, bakışını etkiledi mi?

Çoğu insan gibi evet etkiledi. Uzun zamandır maçlara çıkamıyoruz ama erkekler ligleri başladı sadece erkek ligleride değil diğer çoğu sporlar başladı. Eğer bizi de eşit görselerdi başlatırlardı 

13- Yaptığın ve maruz kaldığın en sert faulü hatırlıyor musun?

Maç içinde evet istemeden bile yaptığım fauller oluyor ama gerektiği kadar. Uzak durmaya çalışıyorum, sonuçta top oynuyoruz, maç yapıyoruz. Daha öncesinde yere başımı çarptığım için bir hafıza kaybı yaşamıştım Allahtan birkaç saatlikti, daha sonradan geçmişti

14- Bu kadar sevdiğin bi oyundan uzak kalmak nasıl? Kızgınlık, burukluk vs. var mı içinde?

.Aslında maçları başlatmadıkları için üzgünüm takım arkadaşlarımı ve maç yapmayı özledim. Sevgimi az da olsa burada halı saha maçları yaparak gidermeye çalışıyorum. 

15- Futbol ve spor dışında Dilara neler yapar peki?

Çocuk gelişimi mezunu olduğum için kreşte okul öncesi öğretmenliği yapıyordum. Çocukları spora da teşvik ediyordum ama üniversite sınavına hazırlanacağım için bırakmak zorunda kaldım. 

16-Tanışmayı hayal ettiğin bi futbolcu var mı?

Başak Gündoğdu ama Kadın Milli Takım’daki herkesle tanışmak isterdim

17- Son olarak ileriye yönelik planların ne futbola dair ?

Futbolu çok seviyorum, ülkemizi temsil etmek için Milli Takımda olmak isterdim. İleride inşallah olur. 

Author
Published
2 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.