Unutulmaz Siyahi Kaleciler

Siyahi futbolcu deyince insan aklına hemen sprinter özellikli, ileri uta yıpratıcı özelliklere sahip, fizik olarak sağlam bir oyuncu getirir. Bir takım klişeler vardır bilirsiniz. Beyazdan sprinter olmaz ( son yıllar haklı çıkartıyor) siyahiden yüzücü olmaz ( Rio 2016 bu tezi yıktı) Beyazlar sıçrayamaz ( harika bir filmdi. Bir de tabi ki Vesely var) Bir de siyahi futbolculardan kaleci olmaz. Ezberlere kendimizi kaptırdığımızda bunlara koşulsuz inanabiliriz. Ama gelin bu son maddede ki klişeyi kıracak 10 isim üzerine şöyle bir odaklanalım.

Arthur Wharton

Futbol tarihinin ilk “profesyonel” siyahi oyuncusu olan Wharton, o dönem renk ırkçılığı konusunda ABD’yi hiç aratmayan İngiltere de kendisini kabul ettirmek için çok büyük çabalar sarf ediyor. 1865 yılında Gana’da doğan bu büyük spor adamı aynı zamanda hem iyi bir kriketçi hem de 100 (yard) metreyi 10 saniyede koşan bir isim olarak da nam salmıştı. Darlington takımında forma giymeye başlayan Wharton, süper, yenilemez olarak anılmaya başlamıştı. Her kaleci biraz değişiktir derler. Arthur de kurtarış yapmadan önce kale ön çizgisinde sıçrama yapmaya hazırlanan bir kaplan misali çömelmesiyle ünlüydü. 1930 yılında sefalet içerisinde hayatını kaybeden, renginden dolayı hiç ulusal kadroda yer alamayan bu büyük efsaneyi İngiliz Futbolu ancak 1997 senesinde hatırlamayı başardı ve kendisine özel bir mezat taşı yaptırdı. Uzun seneler sonra ise kendisinin hem FA’de hem UEFA merkezinde hem de IAAF merkezinde heykeli de yerini almayı başardı.

wharton

 

 

 

 

Vincent Enyeama

Adı bir dönem sık sık Türk takımlarıyla da anılmış olan, kurtardığı penaltılarla dikkatleri çeken Nijeryalı kaleci. Ama onu tüm Dünyanın aklına kazıyan turnuva ise 2010 Dünya Kupası idi. Özellikle Arjantin karşısında ortaya koyduğu performans Messi’yi zıvanadan çıkartmıştı. O turnuvada takımının gruplardan çıkmasına büyük katkıda bulunan Enyema, 4 sene sonra ise Yunanistan karşısında yaptığı hata ile nerede o 4 sene önceki çocuk dedirtmişti.

vincent-enyeama-nigeria

 

 

 

 

Stanley Menzo

Günümüz futbolunda topu geriden kurma konusunda, topu oyuna ayakla sokma konusunda başarılı olan kaleciler çok büyük önem arz ediyor. Bunun önemli bir hale gelmesinin tohumları ilk olarak, 80’lerin sonunda Ajax teknik direktörlük koltuğunda otururken Johan Cruyff tarafından atılırken, Cruyff’un kafasında sadece top kurtaran değil futbol da oynayabilen kaleci profili vardı. İşte Surinam asıllı oyuncular arasında en az bilinen Stanley Menzo, Cruyff’un kafasındakilerinin yeşil sahalarda tezahür etmiş haliydi. Kariyerinde hep sert düşüşler yaşayan ve daha sonra yerini boynuz kulağı geçer misali Edwin van der Sar’a bırakan Menzo, gerek kaleci vuruşu kullanırken topun yere sekmesinden sonra vurması gerekse de ayağını iyi kullanması ile her zaman akıllarda yer etmeye devam ediyor.

bz-rss8iyaapnz2

 

 

 

 

Joseph Antoine Bell

Kamerun deyince insanların aklına Eto’o başta olmak üzere bir sürü yıldız gelecektir. Ama bir gerçek var ki Kamerun aynı zamanda bir kaleci fabrikasıdır ve bu fabrikanın en büyük ürünlerinden biri de Belle’in bizatihi kendisidir. 3 Dünya Kupası kadrosunda olmasına rağmen ( aslında 1990 kadrosunda vardı ancak turnuvadan hemen önce oyuncu Afrika Futbol Federasyonuna karşı yaptığı eleştiriler nedeniyle kadrodan aforoz edildi) ancak 94 Dünya Kupasında 1. Kaleci olmayı başaran Bell, aynı zamanda Avrupa Futbol tarihinde ırkçılığa karşı başkaldıran ilk futbolcudur. Rakip taraftarların kendisine muz atması neticesinde yoğun baskılarla Fransa Futbol Federasyonunu bu konuda ceza uygulamasına iten Bell, bu duruşuyla da ırkçılık karşıtı sembollerden birisi olurken, son dönemlerde de Kamerun Futbol Federasyon Başkanlığına adaylığıyla bir kez daha gündeme gelmişti.

josephantoinebellfaouzi

 

 

 

 

Thomas N’Kono

“1990 Dünya Kupasında N’Kono’nun performansını görünce kalecilik mevkiinde oynamaya karar verdim” Avrupa Futbolunun gördüğü en büyük kalecilerden biri olan Buffon, kaleciliği nasıl seçtiği sorusuna böyle cevap veriyordu. Hatta ona olan hayranlığını göstermek adına, ilk oğlunun ikinci adı olarak Thomas ismini koyuyordu. Kimilerine göre Afrika’nın en büyük kimilerine göre Bell’den sonra ikinci en büyük kalecisi. Kamerun’un bir başka efsanevi kalecisi N’Kono. Bell’in kadrodan aforoz edilmesiyle, son şampiyon Arjantin’in karşısında forma giyen o unutulmaz 1990 Dünya Kupası Kamerun kadrosunun güven veren ismi. Tarihe kara büyü yaptığı için ceza alan futbolcu olarak da geçen N’kono, 9 yıl boyunca da Espanol kalesinde onlarca efsane maça imza atmıştı.

thomasnkono01

 

 

 

 

Bernard Lama

Fransa futbol tarihine imzasını atmayı başarmış büyük kalecilerden biri olan Lama, kariyerinin en büyük zirvesine PSG’de ulaşmıştı. İnternet üzerinden yayılan x kişi öldü haberlerinden payını da bu Eylül ayında almayı başaran Lama, neyse ki turp gibiymiş. Fransa Milli Takımı’nın da kalesini koruyan, 98 Dünya Kupası kaldıran ekibin ikinci kalecisi olan Lama, PSG ile de Fransa da elde ettiği kupaların yanında ayrıca Kupa Galipleri Kupasını da CV’sine eklemişti.

lama

 

 

 

 

Tim Howard

“Futbolu bilmez” denilen Amerika’nın EPL tarihine geçebilecek seviyede iki kaleci yetiştirmiş olması biraz manidar gözüküyor. Tourette Sendromu rahatsızlığı bulunan Howard, bununla baş etmeyi öğrenebilmek adına basketbol ve futbolu hayatına soktu. Amerika Milli Takımı tarihinde en çok forma giyen kaleci olan Howard, şüphesiz 2014 Dünya Kupası’ndaki rekor kıran inanılmaz performansıyla da hepimizin aklına kazındı.

timhoward

 

 

 

David James

Evet Liverpool taraftarları açısından bakarsak James’in listede olması biraz sinir bozucu. Başarılarla dolu kariyerinin en düşük seviyesi Liverpool dönemiydi dersek yanlış olmaz. ( ki düşük dediğimiz dönemde 7 sene o formayı giydi) Özellikle Liverpool döneminin ardından gittiği her takımda üzerine koyarak performansını arttıran James, İngiltere Milli Takımında her kategoride forma giyen ilk siyahi kaleci unvanını da aldı.

david-james-badhair-_58734a

 

 

 

 

Steve Mandanda

Ömrünü Marsilya’ya adamış bir adam. 2007 yılında kiralık olarak 22 yaşındayken girdiği Marsilya kapısından 2106 yılında çıkan Mandanda, inişli çıkışlı grafiğine rağmen hep taraftarın 1 numaralı tercihi oldu. Ailesindeki tüm futbolcu üyelerin aksine Kongo değil Fransa milli takımını seçen Mandanda, sayı olarak az olsa da Milli formayı da giymeyi başardı. Marsilya’nın 18 yıl aranın ardından kazandığı son şampiyonlukta da forma giyen Mandanda şimdi kariyerine İngiltere de yeni bir rota çizme çabasında.

5012835

 

 

 

 

Carlos Kameni

Evet bu listede olup olmaması her türlü tartışmaya açık bunu kabul ediyoruz. Ancak şöyle de bir gerçek var. Kariyerinde çok sert inişler yaşamış bir isim olarak, sık sık kendi taraftarının bile ırkçı yaklaşımlarına maruz kalmış bir kaleci olarak artı tarihin en inginç kendi kalesine gollerinden birini atmış olarak yakaladığı istikrar, kalesinde yine de verdiği güven, ikinci kaleci olarak bile olsa kolay vazgeçilemeyen karakteriyle bu listede son anda da olsa olmayı hak ettiğini düşünüyoruz. Hemen aşağıda da kendi kalesine attığı golü de görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.