Kadın Futbolunu Çekici Kılan 10 Neden

1- Ufak Bir Dokunuşla Yerde  Dakikalar Geçirmemeleri

Erkek futbol’undaki zafere giden yolda herşey mübahtır mottası, Kadın futbolunda ki kazanmaya odaklı olmaktan ziyade; mücadele etmeye, eğlenmeye, amatör ruha sahip olmasıyla pek kabul görür bir durum değildir. 2011 yılında yapılan bir çalışmada; erkek futbolcuların, kadın meslektaşlarından 30 saniye daha fazla yerde yattığı ortaya çıkmıştı.

Rivaldo_fakes_injury-300x180

 

 

 

 

 

2- Nefret Duygusu Uyandıran Futbolcu Bulma Sıkıntısı

Bir kere ilk maddenin bu konuda da etkisi ve katkısı olduğunu belirtmek gerek. Evet kadın gördükmü hepimiz daha anlayışlı ve daha yumuşak oluyoruz. Ayrıca bu insanların milyon dolarlık arabalara sahip olmadığını bilmek, kazandıkları 3 kuruş ile bir profesörden az maaş aldıklarını bilmek, onları nefret merkezi olmaktan alıkoyuyor.

Carli+Lloyd+Olympics+Day+13+Women+Football+PHaWVX4oNHIl

 

 

 

 

 

 

3- İzlemek Sudan Ucuz 

Bir küçük şişe suyu 1-3 TL (yerine göre fiyat artabilir bile) arası aldığınız bu dönemde, 3 Büyüklerden birini izlemek istediğinizde en az 200 TL’yi gözden çıkarmanızın gerektiği bir futbol ikliminde, ülkemizde Kadın Futbol karşılaşmalarını ücretsiz olarak izleyebilmektesiniz.

20150606_Commonwealth_Stadium_FWWC

 

 

 

 

4- Dünya Kupasında Asya’dan da Şampiyon var

Erkeklerde hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Güney Amerika ve Avrupa Kıtasının dışından bir şampiyon çıkartmak çok zor ki ( Bu satırların yazarının 2022 favorisi ABD’dir), Avrupanın içinden bile -örneğin İskandinav Ülkeleri- her ülke bunu hayal edemez.  Evet henüz Afrika Kıtasının zamanı var, ancak Asya Bölgesinden gelip Dünya Şampiyonu olan Japonya’dan Çin ve hatta Kuzey Koreye kadar, Avustralya’dan Yeni Zelandaya kadar bir çok ülkeyi kupa gediklisi olarak görebilirsiniz.

Japan+v+USA+FIFA+Women+World+Cup+2011+Final+YchewyY1FGil

 

 

 

 

 

 

5- Tek Sayılı Yılların Can Simidi

Kabul ben de dahil hepimiz Erkek Futbolunu daha çok seviyor ve izliyoruz. İş bu yüzdendir ki tek sayılı yıllar geldiğinde futbolseverleri bir hüzün kaplar. Evet transfer sezonu vardır ama hiçbiri bir Dünya ya da Avrupa Şampiyonası heyecanını veremez. İşte tek sayılı yıllarda Kadınlar hayatın her alanında olduğu gibi burada da imdadımıza yetişiyor. 2011 yılında Japonya dünya şampiyonu olurken, Türk Futbol Sever de futbol’a karşı olan hasretini, izlemekten her maç daha fazla keyif aldığı kadın futboluyla dindiriyordu. 2015 Dünya Kupası da inanılmaz ilgi çekerken, gözler artık Euro 2017’ye çevrilmiş durumda.

GRIvW-g7

 

 

 

 

 

 

 

 

6-Erkeklerin Ronaldinho’su Varsa Kadınların da Marta’sı Var 

5 kez üst üste Dünya’da Yılın Futbolcusu ödülünü almış, Dünya Kupaları tarihinin en golcü ismi olmayı başarmış ( 15), tam 4 Dünya Kupası görmüş, Brezilya Kadın Futbol tarihinin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu olarak kabul edilmekle beraber, Milli forma ile attığı gol sayısı artık 3 haneli boyutlardadır.  son 3 senedir İsveç’de forma giyen Marta, Önce Tyröse takımını 2014 senesinde CL Finaline çıkarırken, ertesi sene transfer olduğu Rosengard takımına da üst üste 2 sene Çeyrek finale taşıyan baş aktirist oldu. Üstelik tüm bunları yaparken de yılda 400.000 dolar aldı.

7-Futbolu Borsa İçin Değil, Sahada Keyif İçin Oynuyorlar

Günümüzün endüstiriyelleşmiş futbolunda, futbolculuk artık bir ekmek kapısı haline gelmişken, ve bu yüzden de gerek takım aidiyeti gerekse de futbol romantizmi artık güzel blog hikayelerinden öteye gidemezken, kadın futbolunda yer alan birçok sporcu geçimini sağlayabilmek için ikinci bir iş yapmak zorunda kalıyorlar. Çok büyük paralar kazanma ihtimallerinini olmadığını bile bile bu işe girişenler haliyle erkek meslektaşlarından daha bir amatör ruh ile ve arsa futbolu kültürü ile bu oyunu idame ettiriyorlar.

turkiye-bayanlar-futbol-2.-lig-IHA-20121110AW000481-5-t

 

 

 

 

 

 

8- Milli Takımımızı Hiçbir Stres Olmadan Keyif İçin İzleyebiliyoruz

Her Milli Maç döneminde o oyuncu alındı, bu alınmadı, turnuvaya gidebilecek miyiz, yine işimizi şapkadan çıkacak tavşana bıraktık vs gibi bir sürü tartışmayı on yıllardır yaparız ve yaomaktan da sıkılmayız. Şunu söylemekte sakınca yok, kadın futbolunda şu an Avrupa’nın fersah fersah gerisindeyiz ve hiçbir turnuva grup maçları öncesinde acaba gidebilir miyiz tartışması yaşamıyoruz. İşte bu yüzden de Kadın Milli Takımımızın maçlarını seyretmekten daha güzel birşey yok. Nefrete taşan rekabet olmadığından hem karşı takımı da alkışlayabiliyorsunuz hem de bu kızların tüm kısıtlı imkanlarına rağmen, yetenek olarak üst seviye olmamalarına rağmen ortaya koydukları ruha ve oyun oynama çabasına hayran oluyorsunuz.

19_kadin-milli-takimi-almanyaya-farkli-yenildi_146013701919

 

 

 

 

 

9-Henüz Bir Marta Değiller Ama Tabiki de Bizim Yıldızlarımız

Türkiye’nin ilk kadın futbol klübü Dostlukspor’dan olduğunu kaç kişi bilir Şarkıcı Bendeniz’in ? O eskinin yıldızlarıdan, ya günümüzün starları ? Çok yüksek ihtimal 2016-2017 sezonunda Yurtdışında forma giyecek olan müthiş yetenek Yağmur Uraz, Bayern Münih A Takımında yavaş yavaş forma giymeye başlayan çılgın forvet Melike Pekel, Henüz 22 yaşında kendisini özel olarak izlemeye gelen bir kitle yaratmayı başaran Emine Ecem Esen ve daha niceleri. Türkiye Kadınlar Futbol Liginde izlenmeye değer onlarca yetenek var buna emin olabilirsiniz.

Collage_Fotor

 

 

 

 

 

 

 

 

10- Trübünde Küfür Etmeden 2 Kere Düşünüyorsunuz.

Herhangi bir kadın futbol maçına gittiğnizde, tribünde küfür etmeye meraklı masküler bir çoğunluk yerine, kız kıza gelen grupları, kızını alıp gelmiş babaları gördüğünüzde ağzınızdan çıkması muhtemel tüm sinkaflı kelimeleri ister istemez süzgecinizeden geçiriyorsunuz. Küfür olmuyor mu? illa ki oluyor ama yoğunluğu en fazla “hakeme gözlük eline de sözlük” seviyesine yükseliyor.

silvia-reyes-750px

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.