Osmanlıspor-Kalju Maçından Notlar

Orta saha ve savunma arasındaki mesafe Osmanlıspor’un sıkıntısı gibi gözüktü. İlk yarının başlamasından itibaren oyunda dengeyi kurma adına birbirlerine yakın oynayan Vrsajevic-Prochazka-Numan-Pinto 4’lüsü Mehmet Güven ve N’diaye ile arasındaki mesafeyi ayarlama konusunda sıkıntılar yaşadı. Bu yüzden Pinto ve Vrsajevic’in kat ettiği mesafe yükseldi.

Geçiş oyunlarındaki formasyon değişiklikleri yeni sezon öncesinde avantaj…! Mustafa Reşit Akçay takımın başına geldiğinden beri statik kalmayan sahanın her parselini kullanmaya çalışan bir takım yaratmanın peşinde ve bugün oyunun içerisinde mesafe ayarlamasında sıkıntı yaşamasına rağmen bunu yaptırmaya çalıştı. Gözle görülür bir şekilde savunmada 4-5-1 formasyonunda dizilen Osmanlıspor hücumda ise 4-1-2-1-2, 4-3-3 ve 30 dakika rakip yarı alana 35 metre içinde 4-1-1-4 şeklinde dizilerek geçiş çeşitliliğini gösterdi.

osmanlispor-celebration-against-zimbru_19iv2osads1mb1uswk3h9awsa4

 

 

 

 

 

Geçişler sonrasında hücumun doğru pas istasyonu olacak 9 numara Rucescu… Delarage, Amuni gibi topla oynarken takım arkadaşlarına istasyon olabilecek Rucescu’nun maça başlamaması Osmanlıspor’un dezavantajı oldu. Rucescu’nun 72.dakika da Erdal yerine oyuna girmesi ve klasik 4-4-2 oynamaya başladı. Bu noktada rakip yarı alanda daha kalabalık kalan ve sakin oynayan Osmanlıspor Webo ve Rucescu’nun doğru yerlere hareketlenmesi doğrultusunda boşalan alanda Pinto doğru hareketlenmeyi yaptı ve sol çaprazdan golü buldu. Detay Aminu ve Delarage’nin merkeze hareketlenmesi de Pinto’ya nefes alma şansı sağladı.

Mehmet Güven ve Pinto’nun oyun aklı Osmanlısporun geçen seneden bu seneye taşıdığı en önemli konu. Oyunun savunmadan kurulduğu noktada ağırlıklı olarak Pinto’nun sorumluluk aldığını gördük. Pinto’nun başlattığı pozisyonlarda Aminu ve Delarage final paslarında biraz daha etkili olabilseydi skor daha erken yakalana bilirdi. Mehmet Güven’in rakipleri doğru karşılaması ve topa değil alana kurduğu baskı rakibin hatalı pas sayısını arttırdı. Hücum anlamında al-ver yapmak yerine sürekli oyunun yönünü değiştirdi ve dikine oynama isteği ile göz doldurdu. Bu maç özelinde gösterdiği performansla Tugay Kerimoğlu’nu bizlere anımsattı.

Atanın ve tutanın iyi olacak klişesi mu maç özelinde söylenebilir. Neden mi? Maçın 88. dakikasında sol kanattan arka direğe ortalanan kornerde Mbu Alidor’un kafa vuruşuna gösterdiği refleksle Osmanlıspor’u ipten aldı. Karcemaskas transferi orta seviye bir takımın hem savunma direncini hem skor istikrarını korur. Fakat atanlar konusunda Webo-Rucescu tüm sezon boyunca ve eğer kalınması halinde Avrupa Ligi gruplarında Osmanlıspor oyununa ne kadar seviye atlatır o tartışılır…

Author
Published
7 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.