Gary Neville’ın Valencia’yı Kurtarırken El Atması Gereken 5 Konu

 

Daha Çok Lig Maç Kazanmalı;

 

Gary Neville takımın başına getirilişinin 11. Haftasında ilk lig galibiyeti ile tanıştı. Kariyerine Barcelona beraberliği ile başlayan efsane isim (imzalar atılmasına rağmen tribünde maçı takip etti) ligde takımın başında çıktığı 17 mücadeleden sadece 3 galibiyet ile ayrılabildi. Kayıp hanesinde 6 beraberlik 8 mağlubiyeti ile 30 puan yazan Neville’nin yeni sezona başlaması zor gözüküyor. Sky Sport’ta yaptığı iyi yorumculuğu sahaya yansıtamayanlardan oldu.

valencia-eibar-neville

 

 

 

 

 

 

 

 

Dil Problemini Çözmeli;

 

Gelişmiş ülkelerde özellikle İspanya gibi milliyetçiliğin her konuda ağır bastığı bir ülkede basın toplantılarını İngilizce yaparsanız sizi kimse ciddiye almaz. Çevirmenleriniz futbol terimlerine istedikleri kadar iyi sahip olsun İspanya futbol iklimi içerisinde yer alacaksanız taktiklerinizi ve iletişimizi İspanyolca yapmak zorundasınız. Oyuncu olarak ülkeye adım atmış diğer İngiliz isimler Beckham,McManaman ve Owen gibi isimler transferleri sırasında dil kursuna giderek bu durumun üstesinden gelmeye çalıştılar. İnsan sormadan edemiyor ‘imza öncesinde bir bilene hiç mi danışmadın kaptan?’

2F2B93A900000578-0-image-a-2_1449605210561

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni şeyler denemeli;

 

Uzatma dakikalarında 1.74 metre boyundaki Paco Alcacer ile doldur boşalt oynamaktan vazgeçmeli ve yeni arayışlar içerisinde olmalı. Bu söylerken sezon başında büyük umutlarla transfer edilen Alvaro Negredo’nun sadece fiziken sahada olmasıda tabi ki ayrı bir problem. Atlamadan söyleyelim Gary Neville bazı mücadelelerde Paco Alcacer’dan CR7 yaratma çabasıda gözlerden kaçmıyor fakat bu denemede hücum formasyonu açısından Neville’nin ve Valencia’nın ne kadar yetersiz olduğunu gösteriyor.

 

Valencia-CF-vs-UD-Las-Palmas

 

 

 

 

 

 

 

Takımını saha içinde sakinleştirmeli;

 

Bu sezon La Liga’nın en çok kart gören takımlarından biri Valencia. Bu sezon Neville yönetiminde 48 sarı kart ve 4 kırmızı kart gören ekip, İspanya’da fair-play liginin dibine demir atmış durumda. Hoş böyle devam ederse La Liga’da da dibi görmeleri çok zor olmayacak.

 

Barcelona-v-Valencia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşırı Taktik Yüklemesini Azaltmalı;

 

Evet Gary Neville belirlediği sistem doğrultusunda oyuncularını bir taktik disiplin içine almaya çalışıyor. Bu konu ile ilgili bir sıkıntımız yok. Ancak futbolun içerisinde sürekli değişen ve gelişen bir düzen olduğunu düşünürsek formasyonların veya taktik dizilimlerin maç içerisinde katı bir düzen içerisinde yerleşmesi mümkün değil. Neville rakamsal dizlişlere takılmadan geçiş futbolu adı verdiğimiz akışkan futbol düzenini uygulamak zorunda. Yorumculuk döneminde bu oyunu en iyi analiz eden ve bilimsel yönleri ile açıklayan o değilmişçesine hareketleri Valencia taraftarını ve biz futbol severleri zaman zaman çileden çıkartabiliyor. Valencia’nın şu dönemde romantik formasyon dizilişleri yerine sisteme ihtiyacı var. Bir de unutmadan hocanın 90 dakika boyunca kenardan taktik verdiğini belirtelim. İzlediğim tüm Valencia maçlarında sahadaki futbolcular kadar kenarda efor harcıyor hocam

imagen45760d

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.