Heaven United

Dünya Futbol’undan on binlerce isim geldi geçti. Kimisi tarihin hızlı devinimi karşısında artık hatırlanmaz bir noktaya yöneldi, kimisi ise geride kalan tüm yıllara rağmen, bu dünyadan göçüp gitmişliklerine rağmen, aklımızın futbol köşesinden asla çıkmadılar. Herkesin kahramanları farklıdır. Bizim gözümüzde futbol’un cennetini hak eden onlarca kahramandan 11 tanesi ise şunlar;

1-Lev Yashin (1929-1990)

Modern dönem kaleciliğinin başlangıcı sayılan, daha o dönemde bilimsel araştırmaları takip edip, rakiplerine karşı en etkili olacağını öğrendiği siyah forma ile sahaya çıkan, bundan dolayı siyah ahtapot lakabını alan unutulmaz kaleci.

1397131635_1350968564_1

2-Djalma Santos (1929-2013)

Dünya futbolunda aklınıza gelen onlarca sağ bek oyuncusuna ilham olmayı başarmış, efsanevi Brezilya Milli Takımı oyuncusu. Henüz dünya futbolu Roberto Carlos’u, Cafu’yu tanımamışken onu tanıdı. Yerinde müdahaleleri, sürekli kazandığı ikili mücadeleleri ve çok iyi pozisyon alması onu defansif anlamda bir duvar haline getirirken, takımı ile beraber dahil olduğu hücum organizasyonlarında özellikle taç çizgisi kenarında ortaya koyduğu hüner onu daha da özel kıldı.

FUTEBOL - SELEÇÃO BRASILEIRA - 1958 - ESPORTES - ACERVO - O jogador Djalma Santos - Foto: Acervo/Gazeta Press

3- Giacinto Fachetti (1942-2006)

Zamanının çok ötesinde bir defans adamı. İtalyan Futbol’unun özellikle savunmacılar bazında en gaddar olduğu dönemde, bir savunma oyuncusunun da resital sunarak oynayabileceğinin en somut örneği. Katı savunması ile nam salmış döneminin İnter takımında attığı 75 gol ise hala hayranlık uyandırıcı. 1999 yılında bir bek oyuncusunun nasıl olması gerektiğini anlatırken şunları söylemişti ” Bir savunmacının birinci özeliği savunması olmalıdır. Hücum anında atağa katılıp rakip bölgede bir sayı avantajı yakalatmalıdır takımına. Ama bunu yaparken bölgesindeki her şeyi organize etmelidir. Aksi takdirde sadece bir kanat oyuncusu olacaktır.” 18 yıl aralıksız futbolcu olarak hizmet ettiği İnter’e 2004 yılında da başkan olan Fachetti, ölümüne kadar bu görevi sürdürdü.

tumblr_lzjjwx6nBx1qfxktpo1_1280

4-Bobby Moore

66 Şampiyonu kadronun unutulmaz ismi, kaptanı, savunma lideri, olmazsa olmazı. Pele’nin gözünde karşı karşıya oynadığı en iyi savunmacı. Savunmada oyunu kuran, pas trafiğinde merkezde rol alan savunmacı örneğinin en önemli temsilcilerinden. Yatarak müdahale kavramına yepyeni bir boyut getiren ve savunma yaparken aklını, pozisyon alma bilgisini de rakiplerine karşı kullanan unutulmaz isim

Bobby-417x500

5- Gaetano Scirea

1982 yılında İtalya Dünya Kupası2nı kazandığından beri, o unutulmaz kadronun belki de en kenarda tutulanı oldu (Bugün bile). Libero döneminin en büyük temsilcilerinden birisi olan Scirea, bir defans oyuncusuna göre hayli yüksek olan tekniği ve o dönemlerde çok da gündemde olmayan Fair-Play anlayışıyla her zaman İtalya’da özel olarak kabul edilen oyunculardandı. Futbolu bıraktıktan 1 sene sonra Juventus’un Avrupa’daki rakibini izlemek üzere gittiği Polonya’da, trafik kazasında hayatını kaybeden Scirea’nın anısına sahip olduğu fair-play ruhunun hep canlı kalması için adını taşıyan alt yaş turnuvaları düzenlenmeye devam etmektedir.

8621

6-Johan Cruyff

Bu yazıya ilham kaynağı, futbol’u değiştiren adam, futbol’un anlamını geliştiren, basit olan oyunu basit oynanması zor hale getiren. Sistemleri alt üst eden, altyapı diye bir kavramın önemini tüm dünyaya öğreten. Uğruna kitaplar yazılabilecek kadar büyük olan ama bir ansiklopedi ile bile anlatılması mümkün olmayan.

johan

7-George Best

5. Beatles. Oynadığı oyunun yanında saha dışındaki hayatıyla ikon olmayı başarmış belki de ilk futbol pop yıldızı.  Onun hakkında o kadar çok şey okudunuz ki ekstra yazılacak bir şey yok. Futbol’un büyük yeteneği, futbolun doyamadığı yeteneği. Bir takımın küllerinden doğuşunun baş aktörlerinden olmayı başarırken, bir yandan da hayatı en uç seviyede yaşayabilen. Kısacası “en iyisi”

george-best-ballon-dor

8-Socrates

Bir gün Socrates’e, bize kendini, yaptıklarını, yeteneğini, futbol dünyası için attığın adımları anlatsana deseydik ve mütevazılık yapmayıp her şeyi anlatsaydı, abarttığını düşünüp, adamın kerameti kendinden menkul derdik. İnanılmaz bir saha vizyonuna sahip yeteneğinden mi bahsetsek yoksa ayaklarına olan hakimiyetinden mi? Hep ayakta kalmasından mı yoksa liderliğinden mi? Saha dışında da hep ortaya koyduğu asiliğinden mi yoksa hak aramak adına tüm arkadaşlarını organize etmesinden mi? Adını taşıdığı ismin büyüklüğünü nasıl taşıdığından mı, yoksa bunların üzerine bir de doktorluğundan mı? Brezilya’nın gördüğü en büyük topçulardan idi Socrates. O, Corinthians’ın şampiyon olduğu bir pazar günü ölmek istiyorum diyordu. Ve gönlünün temizliği orada da kendini gösterdi.

socrates_470x298

9-Ferenc Puskas

Bazı özel insanlar vardır, oldukları dönem yıl olarak değil onların dönemi olarak hatırlanır, anılır. Bir takım düşünün ki futbol tarihi her yazıldığında en üst sıralarda yerini alan, hiç kupa alamamış olsa da hala modern futbol’un gelmiş geçmiş en güzellerinden biri kabul edilen 1 tane çok yıldız barındırıp diğer oyuncuları tam bir yıldız olan. Macaristan dediğimizde aklımıza gelen 2-3 konudan biri olunca Puskas onu bir milli değer olarak adlandırmak yanlış olmaz. Tarihin ilk sahte 9’u olarak da adlandırabileceğimiz takım arkadaşı Hidegkuti’nin de dediği gibi o futbol oyununun 6. hissine sahipti ve şayet gözle görülebilen 1000 seçenek ile karşı karşıya ise o 1001.’yi seçer ve uygulardı. Best’in deyimiyle o bizim için Bay Puskas’dı.

20090311puskashun

10-Di Stefano

Dünya Futbol Tarihinin en dominant takımı, 20. yüzyılın en iyi takımı Real Madrid’in Sarı Ok’u (La Saeta Rubia). Real Madrid harikulade bir takım olduğu için mi Di Stefano uçtu gitti yoksa iyi bir takım olan Real Madrid’i uçuran kanatların sahibi miydi bu görecelidir. Madrid forması ile 510 maçta 418 gol atma başarısı gösteren bu inanılmaz futbol makinesinin kariyerinde bir kez bile bir dünya kupası maçına çıkamamış olması ise büyük bir üzüntüdür.

Di-Stefano-fue-durante-muchos-_54352918297_54115221152_960_640

11-Eusebio

Portekiz Futbolunun ilk büyük yıldızı. Takımının 66 Dünya Kupası 3.’lüğünde başrol oynamış gol kralı olmuş bir isim. Avrupa futbol tarihinin en golcü 9. ismi,  3 kez Avrupa Gol Kralı, tarihteki ilk altın ayakkabı sahibi. Ve daha sayamadığımız 22 yıllık futbol kariyerinde Benfica’ya adanmış 15 yıl.

Eusebio-Benfica-Wembley

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.