Bizi O Kadar Yendiniz de Ne Oldu?

İngiltere ile oynadığımız mücadelelerde aldığımız skorlar malum. Tarihimizin en ağır en farklı en moral bozucu skorlarını Adalılara karşı aldık. Peki İngilizler bize karşı o kadar oynadılar baya bir gol yağmuruna tuttular da ne oldu? İngilizler o elemelerde ve sonrasında turnuvalarda ne yaptı? Başka bir deyişle, bize tonla gol attı da ellerine ne geçti? Bir bakalım istedik

1986 Dünya Kupası Elemeleri

Daha önce Ada’nın tüm ülkeleriyle karşı karşıya gelen Millilerimiz ilk kez Ada futbolunun en büyüğü ile aynı guruba düşmüştü. 3. Gurupta İngiltere 8 maç sonunda namağlup lider olarak guruptan çıkarken, millilerimiz K. İrlanda’dan koparabildiği yek puanla teselli bulabilmişti. Gurupta 21 gol atan İngilizler bunun 13’ünü ağlarımıza gönderdiler.

1986 Dünya Kupası serüveninde İngilizler gurup maçlarında oldukça vasat bir görüntü çizerken, Fas’ın ardından gurubu 2. Tamamlayarak yoluna devam ediyordu. Son 16’da Paraguay engelini rahat geçen İngilizlerin Çeyrek Finalde karşısına Maradona ve Tarının Eli çıkıyor ve o malum unutulmaz iki gol ile İngiltere eleniyordu. O 13 golün karşılığında İngiltere, futbol tarihinin en unutulmaz iki golünü yiyordu.

150513182902-maradona-england-goal-super-169

 

 

 

 

 

1988 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri

60 yıla yakın karşımıza çıkmayan İngiltere üst üste ikinci elemede de karşımıza çıkıyordu. İzmir’de Erhan Önal’ın, Mustafa Denizli’nin omuzlarda zafer turu atmasına vesile olan 0-0’lık beraberlik şerefli mağlubiyetler döneminin sıra dışı mutluluk yaratan neticelerinden biriydi. Ancak İngilizler Londra’da bizi bir kez daha şaşkına çevireceklerdi. İngilizler guruptan mağlup çıkarken biz bu sefer en azından iki beraberlik almayı başarmıştık. İngilizlerin attığı 19 golün 8’i bu sefer bize oluyordu. Hollanda, Rusya ve İrlanda ile aynı guruba düşen İngilizler, gurubun açılış maçında Houghton’ın golüyle İrlanda mağlubiyeti ile başlamış, İrlanda siyasi mücadeleler gölgesinde bir destan yazmıştı. Rusya ve Hollanda’ya da yenilen İngilizler, 0 puan ve 7 gol ile gurubu sonuncu tamamlayıp, yine bizi gol yağmuruna tutup gittikleri bir turnuvadan tarihi yıkım ile döndüler.

article-2332560-0005FB0F00000258-85_634x573

 

 

 

 

 

 

 

 

1992 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri

Tarihimizin en kötü elemelerini hatırlayacaksınız sadece 1 gol ile tamamlayabilmiştik ( Son maçta Rıza Çalımbay’ın İrlanda ağlarına gönderdiği penaltı golü. O kadar zayıf olduğumuz bir eleme gurubunda rakibimiz de herhalde çok da üzerimize gitmek istemedi ki 1-0’lık sonuçlarla iki maçı da kazanmıştı ( Türkiye’de ki maçı geçen maçın hatırına yine İzmir’de oynamıştık)

Tatilden çıkıp gelen Danimarka, İsveç ve Fransa ile aynı gurupta olan İngilizler bu turnuvayı da galibiyet alamadan tamamlıyor ama Danimarka’nın çıktığı gurupta olması sebebiyle yine turnuva da tarihi bir pozisyon alıyordu. Türkiye’nin gurubundan çıkan İngiltere Tanrının Eli, Ezeli rakip İrlanda mağlubiyeti derken bu sefer de “tatilden gelen” Danimarka’nın gurubunda sonuncu olarak bedel ödüyordu.

2306212_w21

 

 

 

 

 

1994 Dünya Kupası Elemeleri

Elemeler bizim açımızdan yine farklı geçmiyordu. İngilizlerden 6 gol yerken toplamda, San Marino’da tarihinde ki ilk köşe vuruşu ve akabinde golünü bize buluyor üstelik ilk puanını da bizden alıyordu. Fatih Terim ile birlikte Milli Takım tarihin akışını değiştirme hazırlıklarına başlarken, bize 6 gol atan İngilizler Türk lanetini yaşamaya devam ediyor, bu sefer guruptan dahi çıkamıyorlardı.

 

 

 

 

 

 

2004 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri

Dünya Kupası 3.’sü ünvanına sahip Milli Takımımız tarihinde ilk kez 1. Torbadan kuralara girerken 2. Torbadan İngiltere’yi seçme başarısını gösterdi (Infantino!!!) Deplasmanda kaybedip, Kadıköy’de berabere kaldığımız olaylı maçın da ardından gurubu ikinci sırada tamamlamış ardından Çek bir Letonya faciası ile karşı karşıya kalmıştık hatırlarsınız. Yunanistan’ın Şampiyon olduğu turnuva da İngilizler ev sahibine tabi ki! penaltılarla elenip turnuvaya Çeyrek Finalde veda ediyordu.

cole5

 

 

Author
Published
7 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.