Kortların 5 Stil İkonu

ANDRE AGASSI

 

İngiliz asıllı bir anne ve İran Ermenisi-Süryani asıllı babadan dünyaya gelen ABD’li tenis oyuncusu.Tenis tarihinde erken yaşta büyük başarılara ulaşan Wonderkid (harika çocuk) diye tabir edilen isimler arasında yer almaktadır. Erkeklerde dört Grand Slam turnuvasını da kazanan tenisçilerden biridir. Ekim 2001’den beri Alman tenis efsanesi Steffi Graf’la evlidir. Şans eseri birden bire bir moda ikonuna dönüştü. Aslan yelesi saç modeli (aslında bu bir peruktu!) ve neon renkli naylon kıyafetleriyle, 90’ların sportif erkeklerin sembolü haline geldi.

470_agassi,0

 

 

 

 

 

 

 

RENÉ LACOSTE

1920’lerin en başarılı tenisçilerinden biri. Dört Silahşörler denen tenisçilerden (Jean Borotra, Henri Cochet ve Jacques Brugnon) biri olarak 1927’de, Fransa’nın, Davis Kupası’nda altı yıl sürecek üstünlüğünü başlatmıştır. 1925 ve 1928’de Wimbledon tekler, 1925,1927 ve 1929’da Fransa Açık Tenis Turnuvası tekler birinciliğini kazandı; ayrıca 1926 ve 1927’de de Amerika Açık Tenis Turnuvası şampiyonluğunu iki kez kazanan ilk yabancı tenisçi oldu.Borotra ile birlikte, 1925’te Wimbledon çiftler, 1924, 1925 ve 1929’da da Fransa Açık çiftler şampiyonluğunu elde etti.En ünlü oyunlarından biri, 1927’de Amerika Açık Tenis Turnuvası’nda Bill Tilden ile yaptığı karşılaşmadır. Lacoste, iki buçuk saat süren bu final karşılaşmasında rakibini yorgunluktan kıpırdayamaz duruma düşürdü.1929 Fransa Açık Tenis Turnuvası’nı kazandıktan sonra tenisi bıraktı. Sonraları ürettiği timsah amblemli spor gömlekleri ve öteki spor giysileri de Lacoste markası adıyla kendisi kadar ünlü oldu.Lacoste ve öteki silahşörler 1976’da Uluslararası Tenis Ünlüleri Evi’ne seçildi.

rene1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARTHUR ASHE

Kariyerinde üç Grand Slam şampiyonluğu olan Ashe, bu performansla en iyi ABD’li tenisçilerden biriydi. Afrikalı-Amerikalı Ashe, ABD Davis Kupası takımına seçilen ilk siyahi sporcuydu. Ashe Wimbledon, Amerika Açık ve Avustralya Açık’ı kazanan tek siyah olmuştu. 1980’de kariyerini noktaladı. 1968 yılında Harry Hopman tarafından dünyanın bir numarası ilan edilen sporcu, 1975’te de The Daily Telegraph’tan Lance Tingay ve World Tennis Magazine tarafından birinciliğe layık görüldü. Ashe 1980’lerin başında geçirdiği bypass ameliyatı sırasında verilen kanlardan HIV kaptı. 1992’nin Nisan ayında hastalığını kamuoyuna duyuran sporcu, HIV ve AIDS konusunda toplumu bilinçlendirme girişimlerine başladı. AIDS’i Yenmek için Arthur Ashe Derneğini ve Halk Sağlığı için Arthur Ashe Enstitüsünü kuran tenisçi, 6 Şubat 1993’te AIDS’e bağlı olarak gelişen zatürre sebebiyle hayatını kaybetti. Arthur Ashe, korta her zaman 70’lerin modasını taşıdı.

espnw_a_asche1_sy_576

 

 

 

 

 

 

BORIS BECKER

Alman tenis oyuncusu kariyeri boyunca altı kez tekler Grand Slam şampiyonu olmuş, bir Olimpiyat Oyunları altın madalyası kazanmış ve henüz 17 yaşındayken Wimbledon’ı kazanarak bu prestijli turnuvayı en genç kazanan tenisçi olmuştur. Becker bunların yanı sıra beş büyük salon turnuvası şampiyonluğu kazandı. Bu turnuvalar üç ATP Masters World Tour Finalleri (Sekiz kez finale çıktı ve dokuz kez final oynayan Ivan Lendl’den sonra bu kategoride ikincidir), bir WCT Finalleri ve bir Grand Slam Cup şampiyonluğundan oluşur. Ayrıca kariyerinde beş ATP World Tour Masters 1000 serisi ve sekiz Grand Prix Tennis Championship Serisi şampiyonluğu bulunur. Önemli bir teniz dergisi olan Tennis Magazine yaptığı listede 1965 ile 2005 yılları arasındaki en büyük 40 tenisçi arasına Becker’i 18. sıraya koydu. Boris Becker tenis turnuvalarına katıldığı zamanlarda şortlar süper kısa, tişörtler dar ve her şey beyazdı. Başarılı olduğu dönemlerde, trend değişti ve oyuncular kortta pastel renkler kullanmaya başladılar – bu dönemde yükselişte olan Becker herkesten daha çok görünür oldu.

_71827396_1565755

 

 

 

 

 

 

BONUS:

 

FREDERICK JOHN PERRY

 

Kimilerine göre moda ikonu olan Fred Perry, kimine göre de tenis dünyasında adının ilk beşe yazılması gereken tenisçilerden biriydi. 1909 ila 1995 arasında yaşayan bu tenis efsanesi Wimbledon tenis turnuvasında teklerde üç kez üst üste bu kupayı kazanan ilk oyuncu oldu. Fred Perry, farklı zamanlarda da olsa dört Grand Slam kazanan ilk tenisçi ünvanına sahip oldu. Bu başarılarının ardından 1934-1935 ve 1936 da ardı ardına olmak üzere dört yıl Dünyanın 1 numaralı tenisçisi oldu. Profesyonel tenise geçtikten sonra Grand Slamlere katılma hakkını kaybeden ünlü tenisçi 1937-38 ve 39 yıllarında Amerikalı Elly Vines ile oynadığı maçların ardından kariyerine son verdi. O da RENE LACOSTE’nin açtığı yoldan ilerlemiş ve tenis giysileri üreterek tekstil dünyasına adım atmıştır. Tenis kariyeri boyunca görmediği saygıyı ve tanınırlığı tekstil sektöründe görmüştür.

0_5572e_510e5542_L

Author
Published
8 sene önce
Categories
GenelTenis
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.