Sporcular Ve Anneleri

Hayatlarımıza özel olarak adlandırdığımız onlarca insan girmiş, bir kısmı kalmış bir kısmı ise çıkmıştır hayatlarımızdan. Nazımızı, sinirimizi, aksiliğimizi, garip huylarımızı zaman zaman çekenler katlananlar olmuştur ama hiçbiri bir Anne sabrına, sadakatine, sevgisine, kendini adamışlığına sahip olmamış,olamamıştır. Hepimizin hayatında bir yerlere gelmemizde emeği olan annelerin tabi ki sporcu çocuklarının da kariyerinde belirgin bariz etkileri vardır. Biz de bugün bu özel insanları, annelerimiz bir de buradan analım istedik ve bu sayfayı da sporcu annelerine ayırdık.

Oracane Price Willams

Birçok sporcuda Anne ya da Baba ön plana çıkarken, Willams kardeşlerde hem anne hem de baba dominantlığından bahsedebiliriz ama konumuz anneler olduğu için bu yazı da Oracane Price’a. Çocuklarının kariyerinin başından itibaren (eski) kocası ile birlikte onlara koçluk ve menajerlik yapan anne Williams, çocuklarının en zorlu zamanlarında, onların kortlarda ıslıklandığı anlarda da vakurluğu ve soğukkanlılığı ile tüm okları kızlarının üzerinden almayı başarmıştı.

willams

 

 

 

 

 

 

Ann Iverson

NBA tarihinin yeteneği ve haşarılığı eşdeğer yıldızlarından biri olan Iverson’nın annesi hanfendi Ann Iverson, oğlunun maçlarında açtığı kartonlarla hemen aklınızda canlanır zaten. Georgetown Üniversitesine tercih değilken, annesinin gidip koç ile sürekli ikna konuşmaları yapması neticesinde okul onu kabul etmiş ve kariyeri, hatta hayatı değişmiştir.

1ablogannix-large

 

 

 

 

 

 

 

 

Melanie Molitor

Kimilerine göre annesi Hingis’in kariyerine olumsuz etki etmiş gibi yorumlansa da, Martina ismini dahi bir tenis efsanesinden koyan bu tenis tutkunu kadını hiç yanından ayırmadı. Hatta eski kocası Hutin’in iddialarına göre onu döverlerken bile. İşi o kısmını bilemeyiz. Ama 1999 Roland Garros gözyaşı finalinde kızının yanında bir koç olarak değil, yüreği burulmuş bir anne olarak orada olduğunu anlamak çok zor değil

PARIS, FRANCE - JUNE 05:  FRENCH OPEN 1999 Finale Frauen Paris; Martina HINGIS mit ihrer Mutter und Trainerin Melanie MOLITOR  (Photo by Henri Szwarc/Bongarts/Getty Images)

PARIS, FRANCE – JUNE 05: FRENCH OPEN 1999 Finale Frauen Paris; Martina HINGIS mit ihrer Mutter und Trainerin Melanie MOLITOR (Photo by Henri Szwarc/Bongarts/Getty Images)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Judy Murray

Judy Murray’i görünce içinde hazır ola geçme isteği uyanan tek ben değilimdir herhalde di mi? Murray’in başarısının arkasındaki gizli değil ayan beyan isim. Andy ve kardeşine çocukluk yaşlarında koçluk yapan Judy, kararlılığını daha o yaşlarda Anday Murray’e aktarmayı başarmış. Zaman zaman tarzı eleştirilse de, iki tenisçi çocuğu üzerinde de eğittiği diğer raketler üzerinde de çok büyük etkisi olduğu bir gerçek.
judymm_2145235a

 

 

 

 

 

Wanda Durant

Bir annenin kendini çocuklarına adama hikayelerinden biridir Wanda’nın hikayesi. Bekar bir anne ve çocuklarını getto hayatın çamurundan uzak tutmak için ortaya konan inanılmaz bir çaba, bu uğurda bir akşam bile arkadaşlarıyla vakit geçirmeme. 2014 yılında Kevin Durant, MVP ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada boşu boşuna şunları söylemiyordu “ Sen Her zaman bize inandın ve bizim de inanmamızı sağladın. Gerçek MVP sensin “ ( Wanda Durant’den esinlenen REAL MVP isimli film de siz bu yazıyı okurken televizyonunda ki ilk yayınını da yapmış olacak)

Tattiana Plushenko

Oğlunun daha sağlıklı bir hayat yaşaması için onu spora teşvik eden ardından da onun bir şampiyon olmasında ilmik ilmik katkısı olan Tattiana tıpkı Wanda ve diğer anneler gibi her türlü ekonomik zorluğu kendi içinde yaşayıp gerekirse kendi tabağına yemek koymadan çocuğunu doyuran anne kimliğini hep Evgeni Plushenko’nun üstünde hissettirdi.

0e1189c02bec67ffe9d7dab9ea09b406__660x

 

 

 

 

 

Nellie Biles

Anne olmak çok zor bir iş, sporcu annesi olmak üzerine tuz biber olurken jimnastikçi annesi olmanın tanımını biz bulamadık. Henüz daha Nellie’nin yetenekli kızı Simone hakkında duymamış olabilirsiniz. Tüm sporlarının anası olarak kabul gören Jimnastik sporunda bir anne olan Nellie, kızının Rio’da altın madalyalı bir sporcu olabilmesi için kızına her türlü desteği vermiş. Simone, hayatında ne zaman zorlukla karşılaşsa annesinin hep onu yeniden motive etmeyi başardığını söylerken şu örneği veriyor; çok kısa olmama rağmen bana her zaman bunun beni tanımlayan unsur olamayacağını ve bunun asla benim gücümü sınırlamayacağını her zaman bana hatırlattı. Biles, Rio’da madalya kazanabilirse bunda Nellie’nin payı çok büyük olacak.

CXncnBoUkAEPBX5

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
Genel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.