İspanya-Türkiye Maçından Akılda Kalanlar

Bu Milli Takım kalite olarak kötü bir takım değil. Ama özgüveni hemen yıkılan, organize olma konusunda sıkıntı yaşayan, pek teknik taktik olgusuna sahip olmayan ve saha içi liderden yoksun bir takım. Arda Turan değerli ve yetenekli bir oyuncu olabilir ama bunlar illa ki liderlik edebilir anlamına gelmez. Saha içerisinde bu takıma sistemli bir oyun içinde de oyun karakter olarak da Nuri Şahin liderlik edebilir.

133501hp2

 

 

 

 

 

Duran topar en büyük silahımızdı bu turnuvaya gelirken. Ama duran topta etkili olabilmemiz için o topun durması lazım, hem de rakip yarı alanda ceza alanına yakın bir noktada olması lazım. O topun orada durabilmesi için de o bölgeye taşınması lazım. Taşınması için de oluşturulmuş bir oyun planınızın, hücum setlerinizin olması lazım. Taşınmadığı zaman duran toplarda etkili olmanızın pek bir anlamı kalmamaktadır

48feca7615b44034da51dff7bc43237762da6ff9.

 

 

 

 

 

İspanya, 2010 ve 2012 senesinde sıkıcı futbolu nedeniyle ıslıklanan bir takım olmaktan çıktı. Belki hala forvet hattı konusunda yetersiz görenler olabilir. Ama artık pas trafiğini yaptığı bölge itibariyle daha heyecan veren bir takım haline gelmeye başlamışken, forvetleri de gol attığında bildiğin eğlenceli bir takım oluyorlar.

alvaro-morata_7jn9b4m6jf5az5yssen7zjrl

 

 

 

 

Nolito, ortaya koyduğu performansla burada olmayı ne kadar hak ettiğini gösteriyor. Celta Vigo’da ki harikulade performansın ardından şunu da görmüş olduk ki, Milli Takımın önemli ismi olmak için illa ki büyük takımlardan birinde olmak zorunda değilsiniz.

472810-nolito-goal

 

 

 

 

Önce İsveç, ardından ligin erken bitirilmesine sebep olan İngiltere ile yaptığımız mücadele çok aldatıcı olurken, Slovenya maçının sinyallerini bir türlü alamadık. İngiltere karşısında daha geri pozisyonda topa sahip olarak etkili olduğumuzda bize Hırvatistan ve İspanya’nın bu konuda müsaade etmeyeceğini, etmediğinde de başımıza neler gelebileceğini Slovenya karşısında görmüştük.

 

 

Biz ne kadar kötü ve etkisiz olursak olalım, şunu da kabul edelim ki bu İspanya’yı yenebilecek takım sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

 

Bu konuda yapabilecek bir şey yok ama Hırvatistan maçı sonrasında ki yazımızda da belirttiğimiz gibi. Keşke Ömer Toprak T.C. pasaportuna sahip olsaydı da en azından stoper pozisyonuna onu çağırsaydık di mi? !!!

ömer-toprak1

 

 

 

 

Birbiriyle yan yana oynama alışkanlığının yüksek olduğu oyuncuları daha çok kullanabilseydik oyun olarak belki daha farklı bir seviyede olabilirdik.

 

Hadi hepimizin içinden geçtiği, ya da maçı izlerken yanımızdakine söylediği ya da whatsapp grubunda paylaştığı hatta Twitter’da yazdığını burada da söyleyelim. Abi o ne biçim Milli Takım Forması ya !!! Formanın renginden tüm 1 takımın kötü ötesi kombini muhtemelen birçok futbol severin maça girmesini engelledi

Spain v Turkey - EURO 2016 - Group D

 

 

 

 

Sergio Ramos iflah olmaz bir sarı kart adamı. Bu sezon ki 37 maçında 13. Kartını gören Ramos, neredeyse 2 maçta 1 kart görmüş durumda. Bir de İspanya da devam eden bir başka istikrar abidesi de Sergio Busquets. 2010 yılında İnter maçında yaptığı, acı içerisinde kıvranma ayakları yaparken parmak arasından bakış görüntüleri hafızamızda yerini korurken, Burak Yılmaz’a kart aldırdığı pozisyonda da ortaya koyduğu Ejder Yıldırım performansı da aklımıza kazındı. Burak Yılmaz’da belki bir nebze rakipleriyle empati yapmıştır bu pozisyonla birlikte.

 

 

Arda Turan çok iyi bir oyuncu. Ancak iyi bir oyuncu omanız her zaman yeterli olmaz. 2016 senesi Arda Turan’ın yılı değil. Umarız gelecek sezon onun için de, Dünya Kupaları eleme gruplarında yer alacak olan Milli Takımımız için de iyi olur.

 

Son olarak, Hırvatistan gibi bir rakip için yanlış kurgulandığını ve sahaya dizildiğini düşündüğümüz bir takımın sadece 1 değişiklikle 180 derecelik bir değişim içerisine girmesini beklemek hayalperestlikten bile öteydi.

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.