Fenerbahçe-Monaco Maçından Akılda Kalanlar

Fenerbahçe geçen sene alışıla gelmiş geleneksel 4-2-3-1 formasyonundan yeni bir formasyona geçerek savunmada 5-4-1 geçiş oyunu sonrasında hücumda 3-5-2 formasyonu ile yeni bir kimlik kazanımı içerisinde olduğunu gördük. Defansif beklerin ve orta sahada box to box oynayan iki merkez oyuncusunun (Salih,Ozan) hem fizik hem fundamental yeteneklerine dayalı bir sistem içerisinde.

salih-ucan-yuvama-dondum--2306402

 

 

 

 

Simon Kjaer’in yeni sistemde önemi ! Mehmet Topal’ın olmadığı dönemde savunmanın komutanı ve oyunu kurma görevi bu sezonda Kjaer’de. Her iki golünde anahtar pasını veren Kjaer ilk golün pasında yaklaşık 40 metre ikinci golün pasında ise yaklaşık 30 metrelik attığı yüksek sarkık pas ile golün hazırlayıcısı oldu. Yanında onu tamlayacak 2 yardımcı oyuncunun olması ileriye gönderilen paslarda Danimarka’lı oyuncunun daha rahat hareket etmesini sağladı ve oyunun boyunun korunmasında yardımcı oldu.

fenerbahce-2-1-monaco-maci-ozeti-ve-golleri-f-bahce-monaco-maci-skoru-genis-ozet-1469651436

 

 

 

 

Joker isim Roman Neustadter… Monaco mücadelesinde ve Mehmet Topal’ın sakatlığı süresince hazırlık maçlarında ağırlıklı 3 savunmanın içerisinde görevlendirilen Rus yıldız önümüzdeki sezon içerisinde sürekli yer değiştirecek gibi gözüküyor. Mehmet Topal döndükten sonra 3’lü savunmanın merkezinde oynamasını bekliyorum ve bu noktada Neustadter hem Topal’ın hem Josep’in rakibi olarak kadro içerisinde rekabete yol açacak. Aynı zamanda geçen sezon içerisinde savunmanın göbeğinde oynamak istemeyen Mehmet Topal’ında inadının kırılmasında önemli bir rol oynayacak. Maç özelinde Sidibe, Germian, Falcao, Bakayoko ve zaman zaman Lemar gibi kendisinden hızlı isimlere karşı doğru pozisyon alarak beğeni topladı. Kaleci, yeni formasyon, yeni savunma partnerleri ile 4 benzemez arasındaki dengeyi doğru sağladı tek hatası yenen gol pozisyonunda Skertel ile arasına Germian’ı kaçırması oldu.

579918fb18c77317cc27cd6b

 

 

 

 
52.000 kişilik Ülker Arena Şükrü Saraçoğlu stadyumunda maçı 15.000’e yakın taraftarın olması sezon Premier’inde Fenerbahçe adına üzücü oldu fakat bir isim bu durumu avantaja çevirdi. Attığı iki golle belli bir kesim taraftar grubu ile arasındaki buzları nitekim eriten Emenike sezona hazırım mesajı verdi. Bu mesajı verirken Vitor Pereira’nın yeni formasyon anlayışında Fernandao’nun boşalttığı alanların hepsini doğru doldurması ve 5 net gol pozisyonundan ikisini çok net ve klas bitirişler ile süslemesi yeni sezon öncesinde taraftar nezninde Emenike’nin kredi notunu yükseltti. Omuz omuza, sırtı dönük ve patlayıcılık gerektiren tüm pozisyonlarda Jemerson-Raggi ikilisine üstünlük sağladı.

_x_8864_o

 

 

 

 

Erasmustan doğru eğitimi alarak dönen Salih Uçan daha maçında yaptığı hücum pres sonrası kazandığı topta sol ayak ile çektiği şut ile sezon öncesi mesajını ilk dakikadan Vitor Pereira’ya iletti. Sonrasındaki sol kanattan kullanılan yarım korner diyebileceğimiz free kick’te açtığı kesme ortalar ile Roma’da Pjanic ile çalışıp Totti tedrisatından geçtiğini bize kanıtlar nitelikteydi.(3 duran top 2 net gol pozisyonu) Final paslarında neredeyse 0 hata ile oynayan Salih, Fernandao ve Emenike’den boşalan tüm hücum alanlarını doğru kullanarak oyun aklını ne kadar geliştirdiğini gösterdi. Arkasında da adeta bir hayalet gibi tüm oyunu süpüren gerektiği yerde gerektiği kadar topla oynayan ve hep doğru işi yapan Ozan Tufan’da olunca performansı biraz daha süslendi Salih’in. Maçın sonuna doğru yakalanan pozisyonda Fenerbahçe’nin yeni sezonun iki yeni takım içi transferi Salih-Ozan A.Ş sahnedeydi. Salih’in harika topuk pasında Ozon sol çaprazdan aldığı topta orta şeker bir vuruşla topu dışarıya gönderdi fakat bu pozisyon bu ikili sezon boyunca yan yana bu sistemde kalınırsa neler yapabileceklerini gösterircesine maçı sonlandırdılar.

 

Author
Published
7 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.