Fenerbahçe-Galatasaray maçından notlar

Barış Mert Günal

Kadıköy’de oynanan herhangi bir derbide Fenerbahçe’nin baskın başlangıcına aşinayız. Bu akşam ise bunun çok uzağında bir başlangıç izledik. Özellikle Onyekuru’nun savunma arkasına koşularında tehlike yaratan Galatasaray, bu pozisyonların da etkisiyle oyuna oldukça hakimdi maçın ilk anlarında. Fenerbahçe, topun daha fazla Galatasaray’ın ayağında olduğu anlarda dahi bu hızlı hücumlara izin vermiş olması düşündürücü. Yapılan o kadar stoper transferi arasında doğru profili bulamamış olmalarının cezasını çektiler.

Galatasaray’da Lemina’nın, Fenerbahçe’de ise Gustavo ve Emre’nin yokluğunda iki hocanın başlangıç planları merak ediliyordu. Fatih Terim’in, haftalardır oldukça formda olan Emre Akbaba’yı kulübeye çekip Seri’nin önünde Belhanda ve Ömer ile başlama fikri kesinlikle işledi. Bu noktada, alışılageldik rolünün dışında görev alan Seri’nin performansı ise etkileyiciydi. Ersun Yanal’ın Tolgay tercihi ise bana kalırsa tutmadı.

Galatasaray’ın bu maça kadar yediği 17 golün 15’i ikinci yarılarda geldi. %88 ile lig lideri bu alanda. İkinci yarılarda net bir şekilde oyundan düştüklerini görebiliyoruz sırf bu istatistikle. Bu kadar iyi başlanan bir Kadıköy deplasmanında da 60. dakikadan sonra o düşmeyi tekrardan gördük. Yorgunluğu net belli olan takımın ilk değişikliğinin 86. dakikada gelmiş olması pahalıya mal olabilirdi.

Erke Tümer

Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde toplam 39 faul düdüğü çalınarak yeni bir rekorun altına imza atıldı.

Galatasaray’da ortalama pozisyon dizilimlerinde rakip kaleye en yakın oyuncu Ömer Bayram’dı. Ömer taşıdığı toplarve verdiği ara paslarla Onyekuru’un daha geniş alanlar bulmasını sağladı


Karşılaşmada Ersun Yanal’ın kendine ayrılan çizgileri terk etmesi sonucunda oyundan atılması Fenerbahçe’nim oyun ritmini bozdu. Fenerbahçe’nin saha içi tansiyonunu arttırdı ve özgüven kırılmasına neden oldu.


Halil Umut Meler’in sarı kartına çok bağlı kalarak yönettiği bu derbiyi 21 yıl sonra Kadıköy’de Galatasaray kazandı.
Muslera,seri ve ömer bayram’ın taktik disipline bağlılığı ve oyun liderliği bölüşümü Fatih Terim’in saha kenarındaki yönetimini kolaylaştırdı. Falcao’nunda derbide ilk 11 başlayıp penaltıdan da olsa gol atması oyuncunun kazanılmasını sağladı. Galatasaray 7’de 7 ile yoluna devam etti.


Fenerbahçe’de kurtarıcı olarak oyuna giren Mehmet Ekici devre arasında Ç.Rize gönderilecekken gidemedi. Kurtarıcı olarak oyuna giren Mevlüt yerine yeni santrafor arandı. Falette transferi gerçekleşmesine rağmen stoperde yine yeniden Jailson vardı. Kısacası kötü kadro planlaması ve tercih hataları Ersun Yanal’ın Fenerbahçe kariyerinin Galatasaray mağlubiyeti ile sonlanmasına neden oldu

Gürhan Akteke

Tolgay tercihi belki hücumda iş yapabilirdi ama Galatasaray’ın enerjisi burada çok baskın geldi. Özellikle Seri ve Ömer ikilisi ile Galatasaray istediği tempoyu sahaya yansıttı

Özellikle Onyekuru’nun bekle stoper arasına yaptığı koşular Fenerbahçe savunmasını çok bozdu. O bölgelere Saracchi’nin kanalize olması hücum anlamında Galatasaray’ı bir adım öne çıkardı

Sezon boyu kanat forvetlerinden hiç verim alamayan Fenerbahçe, yine oyuncu tercihleriyle bu katkıdan uzak kaldı. Galatasaray’da ise Onyekuru’nun varlığı skoru almalarında etken oldu.

Author
Published
4 sene önce
Categories
Genel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.