Duvarla Beraber Yıkılanlar

Dukla Prag

Çekoslovakya döneminin en başarılı takımı olan Dukla Prag, adını nazilere karşı büyük direnç ortaya koyan küçük bir Polonya kasabası olan Dukla’dan alıyordu. 70 yıllara kadar Milli Takıma da çok oyuncu veren ekip 70’lerden sonra bu ünvanı daha çok Slovak kökenli takımlara kaptırmaya başlamıştı. Doğu Bloğunun en önemli takımlarından biri olan Dukla, Çekoslovakya ordusunun takımı olması nedeniyle de özel bir avantaja sahipti. Avrupa’da iki kez yarı final oynayan ekip, kendi ülkesinde de Demir Perde döneminde 11 şampiyonluk elde ediyordu ( Duvar yıkıldıktan sonra hiç şampiyonlukları yok) 94 yılında ordunun takımla birlikteliği sona erdikten sonra hemen o sene küme düşen Dukla, dibe kadar indikten sonra kapanıyor ve daha sonra FK Dukla Prag adı ile tekrar doğuyordu. Şu an Çekya 1. Liginde olsa da eski günlerini mumla arayan Dukla, İngiliz müzik grubu “Half man hakf biscuit” ‘in 1984 yılında yaptığı “ All i want for christmas is Dukla Prag away kit” şarkısı ile de özellikle dönemin hipster tayfası tarafından ilgi ile takip edilen bir ekibi haline de gelmişti. Son bir bilgi daha vermek gerekirse, Avrupa’da Yılın futbolcusu ödülünü alan ilk doğu bloğu oyuncusu da Dukla forması giyen efsane oyuncu Josef Masoputs idi. ( telif sıkıntısı yaşamamak adına şarkının sadece linkini koyuyoruz https://www.youtube.com/watch?v=eBmFuySb_Qw)

Dinamo Berlin

Doğu Almanya’nın en fazla “ah” almış takımı dersek herhalde yanlış olmaz. Ülkede bir çok takım devlet kontrolü altında iken, Union Berlin,  gibi takımlar sinmeyi red ediyorlardı. Doğu Almanya’da iyi işlere imza atan takımlar varken, Doğu Alman gizli polisi (stasi)’nin başkanı Erich Mielke’nin desteklediği Dinamo Berlin net bir şekilde politbüro’nun desteğini ve hakemlerin pozitif kayırmacılığını alıyordu. Başarılı giden her takımın en iyi oyuncuları en kötü bir sonraki sezon Dinamo takımına transfer olmak zorunda bırakılıyordu. Bu baskıların getirisi olarak ise Dinamo 67-93 yılları arasında tam 11 şampiyonluk elde edecekti. Evinde özel destek gören Berlin, Avrupa Kupalarında ise 71-72 yılında oynadığı yarı final dışında büyük bir başarıya bir türlü imza atamıyordu. Almanya’nın birleşmesiyle birlikte dikey düşüşe geçen Dinamo 4. Lig’de var olmaya devam ediyor.

Gornik Zabrze

1988 yılından beri şampiyonluk yaşayamasalar da, hala Chorzow ( yine bir demir perde dönemi takımı) ile 14 şampiyonluk yaşayan ve diğer Leh takımları tarafından hala geçilemeyen ekip. Madenleri ile ünlü Zabrze bölgesinde kurulan ekip adını da buradan almakta  ( Gornik, maden anlamına gelmekte). Avrupa Kupalarında da Polonya tarihinin en başarılı takımı olan Zabrze’nin unutulmaz oyuncularının en büyük sıkıntısı ise, baskıcı rejimin kesinlikle yurtdışına tranfer izni vermemesiydi. Gornik efsanelerinden biri olan Latocha, bir röportajında şunu söylüyordu. “ Şayet final maçında City’i yener isek bize prim olarak 120 dolar vereceklerini söylediler o da hepimizin yurtdışında oynamak isteğinde olduğunu bildiklerinden dolayı. Ancak sorun şu ki; aynı maça City’nin verdiği prim ise adam başı 3000 pounddu. 

Ujpest FC

1885 yılında kurulan kulüp, Ujpest Jimnastik Kulübü olarak geçiyordu. Futbol branşını 1901 yılında kuran kulüp, 1926 yılında sadece futbol takımı  ayrı bir birim olarak yoluna devam etmeye başladı. 1938 Dünya Kupası’nda final oynayan Macar takımına çok sayıda oyuncu veren takım, Komünist rejimle beraber polis biriminin takımı haline getirildi. 1950 yılında rejimle beraber Ujpest açısından başarısız bir dönem yaşansa da en büyük trajedi başka bir olay olacaktı. 1952 senesinde rejimden kaçmak isteyen oyucuları Sandor Szücs vatana ihanetten dolayı yargılanıp idam edildi ( bu suçlamayla yargılanıp idam cezası alan ve infaz edilen tek isim oldu). Fakat bu idamın asıl sebebi ise başta Puskas olmak üzere milli takımın yıldızlarının ülkeden kaçma girişimi bulunmaması konusunda bir korku yaratmaktı ki bu çok da başarılı oldu ( 1956 yılına kadar). 60 yıllarda yavaş yavaş başarılarına yeniden kavuşmaya başlayan takım, 1962’de Kupa galiplerinde yarı final yapma başarısı gösterip 1969’da da Fuar Şehirleri Kupasında finalde kaybediyordu. 1969 ile beraber ligi domine eden Ujpest 1975 yılına kadar şampiyonluğu kimseye bırakmıyordu. 1974 yılında Şampiyon Kulüpler Kupasında da yarı final yaparken 80’ler ile birlikte tıpkı rejim gibi  Ujpest’de duraklamaya başlamıştı. Rejim yıkıldıktan sonraki ilk sezonda da şampiyonluk yaşayan ekip uzun süredir yerel ya da global bir başarıya aç durumda.

Magdeburg

Takvimler 1974 yılını gösterdiğinde, İtalyan Devi Milan’ı Kupa Galipleri Kupası finalinde mağlup eden Magdeburg, hem bir Avrupa Kupası kazanan ilk Doğu Alman , hem de bunu başaran ilk Demir Perde ülkesi takımı oluyordu. Bu finalden biraz bilgiler  verelim. Avrupa Kupaları tarihinin en düşük seyircili finali. Sadece 5000 kişi bu maçı Hollanda’da yerinde takip ediyordu. Bunun ana sebebi ise, Doğu Alman gizli servisinin sadece belli sayıda insana bu maça gitmeleri için ülke dışına izin vermiş olmalarıydı ki, o çıkanlarında neredeyse hiç birinin futbol ya da Magdeburg’a ilgisi yoktu. Kupa turu 300’den az sayıda Doğu Alman futbol sever önünde atılıyordu. Kupayı kazanan Magdeburg’un yaş ortalaması ise 23. Aslında Doğu Alman Ligi’nin dikkat çeken takımı olmasa da, yakaladığı harika jenerasyon onlara 3 sene üst üste şampiyonluk ve bir Avrupa Kupaıs getirmeye yetiyordu. Ancak ne olduysa ( bir çok doğu takımı gibi) duvar yıkıldıktan sonra oldu. Doğu’nun sportif alandaki tüm varlığından rahatsız olan ve kızgınlığının da etkisi ile onlara yok hükmünde davranan Batı Almanya, sadece 2 takımı Bundesliga’ya alırken, diğer takımları yarı amatör statülere indiriyordu. İşte Magdeburg’ da bu konuda payına düşeni alanlardan. Almanya yeniden birleştiğinden beri hep yarı profesyonel liglerde gezinen ve eski günlerini kendisi bile unutan Magdeburg, 2015 yılında birleşme yaşandıktan sonra ilk kez profesyonel lige çıkmayı başarıyordu. Bu yazı yazılırken, üstüne daha da koymuş olan Magdeburg, Bundesliga 2’de boy gösteriyordu.

Dinamo Moskova

Tarihinde ilk kez 2016-17 sezonunda bir alt kümeye düşen Dinamo, SSCB döneminin en gözde ekiplerinden biri olarak dikkatleri çekiyordu. 1923 yılında kurulan kulüp, Sovyet Rusya döneminde hemen hemen tüm devlet birimiyle ilişkiliydi. Komünizm döneminde de Spartak ile yoğun bir rekabet içerisinde olan Dinamo, şampiyonluk sayısında rakibinden geri kalsa da, bir Avrupa kupası finalinde boy gösteren ilk rus takımı olarak özel bir yer de kendine edinmişti. (1972 UEFA Finali Rangers 3 Dinamo 2 ) Mavi renklerini kuruluş kökenini aldığı,- Rusya’ya futbolu getiren İngiliz-  Hary Charnock’un taraftarı olduğu Blackburn Rovers’dan alan Dinamo, aynı zamanda batıda turneye çıkıp, İngiltere’de maçlar oynayan  ilk Sovyet Rus takımı olarak da özel bir yere sahip. Rejim yıkılıp Sovyet Rusya dağıldıktan sonra kurulan Rusya Premier Liginde bir tane 2.’lik hariç hiç başarısı bulunmayan Dinamo, ayrıca küme de düşerek Sovyet Rusya’dan beri hiç düşme yaşamayan iki takımdan biri ünvanını da kaybetmiş oldu. Bu ünvan artık sadece Dinamo Kiev’in. Lev Yashin gibi bir efsanesi dünyaya kazandıran Dinamo, Sovyet  dönemdeki başarılarının anısı ile yaşama girdabından bir gün çıkmanın hayalini kuruyor.

Kızılyıldız

Kalede Stojanovic, önünde (soldan sağa) Marovic-Belodedici-Najdoski-Sabanadzovic/ Orta 4’lü Savicevi-Mihajlovic-Jugovic-Prosinecki/ forvet hattı Binic-Pancev 1991 yılında Şampiyon Kulüpler Kupasını kazanan unutulmaz Kızılyıldız takımının final 11’i. Yugoslavya dağılmasa, belki de Avrupa futboluna bir dönem damga vurabilecek bir oyuncu kadrosu. Sırbistan’ın en popüler takımı olan, belki de dünyada 5 büyük lig dışında kalıp da herkes tarafından çok büyük saygı gören ender takımlardan biri. Onların burada olmasının sebeplerinden biri Yugoslavya dağılmasaydı sorusunda akla gelen ilk kulüp takımı olmaları. Avrupa’da, biri kazandığı olmak üzere iki final oynayan, ülkedeki savaş nedeniyle Süper Kupa finalini deplasmanda oynayan, tarihteki ilk grup maçı aşamalı Avrupa kupası döneminde tüm iç saha maçlarını tarafsız bir sahada oynayan Kızılyıldız, o dönemden beri Avrupa başarılarından çok çok çok uzakta bir takım hüviyetinde. Yugoslavya döneminde kanlı- bıçaklı olduğu Partizan’ın şampiyonluk olarak çok önünde olan Kızılyıldız, şimdi ise rakibinin şampiyonluk sayısına yetişme gayreti içerisinde.

Author
Published
5 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.