Çanakkale Dardanel Demek, Süper Lig Demek

MEHMET YILMAZ

Bu ülkede, kendi değerlerini erkenden görmek ve onları başkalarına kaptırmadan elde tutmak genelde pek mümkün değildir. Mehmet Yılmaz da, Trabzon’da başlayan futbol hikayesinin bezemelerini Türk Futbolunun ana fabrikalarından Dardanelspor’da atmaya başlıyor ve kariyerinin ivmesi yukarıya doğru bir hal alıyordu. Dardanel’de geçirdiği 2 sene boyunca ciddi anlamda bir gol makinası olduğunu gösteren Mehmet Yılmaz, önce Altay’a ardından oraya sığmayarak hemen aynı sezon kiralık olarak Samsunspor’a transfer olup Süper Lig’in en önemli golcülerinden biri olma yoluna giriyordu.

akhisarbelediyehaber3_RZVK1

 

 

 

 

OKAN KOÇ

Altyapısından çıktığı Dardanelspor ile profesyonel kariyerine adım atan Koç, 1999 senesinde, Türkiye Kupasında, Beşiktaş’ı yenmeyi başaran efsane kadronun en dikkat çeken isimlerinden birisiydi. 2002 senesine kadar gösterdiği, üzerine koyarak ilerleyen performansı onu Gençlerbirliğine taşıdığında , herkesin aklından şu geçiyordu; “ Çok büyük topçu olacak”. Bu beklenti onu Beşiktaş’a kadar götürmeyi başardı. Ancak gerek kendi kariyer hataları, gerekse de Türk Futbolunda ki çarpık yapı, onun kariyerinde ilerleme değil, tam anlamıyla hızlı adımlarla bir geri dönüş yarattı. Çok büyük kanat oyuncu olacak dediğimiz çocuk, gittiği hiçbir takımda 2 Sezonu yaşayamayan topçu oldu.

Hürser Tekinoktay sitesinden alınmıştır

TOLGA SEYHAN

Düzce’den başlayıp, Donetsk’e uzanan bir futbol hikayesinin en önemli virajında yer almaktadır Çanakkale Dardanel Tolga Seyhan’ın kariyerinde. Mehmet Yılmaz, Okan Koç gibi isimlerle 99 kadrosunda yer alan Tolga Seyhan, Düzcespor’dan Çanakkaleye geldiğinde takvimler 97’yi gösteriyordu. Futbolu ile sürekli büyüyen. Türk Futbolunda klasik , düz ama işini ehli ile yerine getiren orta saha oyuncusu profilinin, en başarılı temsilcilerinden biri olması ile birlikte, Malatyaspor ona Süper Lig kapısını açıyordu. Trabzonspor’a transfer olduğunun ertesi sezonunda Lucescu tarafında Shakthar’a transfer edilince, kamuoyunda şu ortak cümle zikredilir oldu; “ Herhalde bizim göremediğimiz bir şeyler var” Ukrayna’da istediğini bulamayan Tolga sonrasında da uzun süre Süper Lig’de var olmayı başardı.

MEHMET TOPAL

90’ları tam kapasite çalışan bir fabrika performansında kapatan Çanakkale Dardanel, 2000’leri de es geçmemeye kararlıydı. Malatya’dan keşfideln bu genç 2000’lerin türk futboluna damga vuracak isimlerinden sadece biriydi. Tam vazgeçmek üzereyken, evine dönmeye karar vermişken, terminalde karşılaştığı arkadaşı onu kalmaya ikna ediyor ve Örümcek Adam’ın önce Galatasaray ardından Valencia ve şimdi de Fenerbahçe ile taçlanan kariyerini kurtarıyordu. Çanakkale’de ilk başlarda forma giymekte zorlanan çocuk, artık forma giymediğinde karalar bağlanmasına sebep olan bir topçu haline gelmişti.

SELÇUK İNAN

Hatay’da başlayan futbol serüveninin alt yapıya dair olan atılımları Çanakkale’de başlamıştı Selçuk’un. 14 yaşında geldiği Dardanelspor’da , “Sarı Fırtına”’nın Teknik Direktör olmasıyla onun için yeni bir dönem başlıyordu. 2002 yılıyla birlikte artık takımın önemli ismi haline gelmeye başlayan Selçuk, gerek Ersun Yanal isminden gerekse de, İstanbul takımlarına nazaran daha fazla süre alabileceğine inandığından Manisa’nın yolunu tutarken 2006’da, bakkal çıraklığından 2016’nın kapısını açan Adam’a dönüşümünün ilk adımı atılıyordu Çanakkaleden.

GÖKHAN ZAN

Hikayesi Hatay’dan Çanakkale’ye uzanan bir başka futbol ismi idi Gökhan Zan. 2000 senesinde Çanakkale yolunu tuttuğunda kadroda; Efsane kaleci Şanver, Tolga Seyhan, gencecik Mehmet Çoğum, Yasir Elmacı, Mehmet Yılmaz gibi isimler varken, bu isimlere ilerleyen yıllarda, Hasan Kabze, Yalçın Ayhan gibi isimlerde eklenecekti. Kuğu besleme kısmını bilmeyiz ancak, Çanakkale’de geçirdiği 3 sezonda tam bir istikrar abidesi olmayı başaran Zan Beşiktaş’ın radarına girmekten öteye geçmiş, artık bir Süper Lig topçusu olmuştu.

HASAN KABZE

Çanakkale Dardanelspor’da bir oyuncu leblebi gibi gol atacak da üst tarafta dikkati çekmeyecek?. Tabi ki de tam tersi oldu. Çanakkale döneminde çok iyi bir görüntü çizen Kabze önce Galatasaray ardından da Rusya ve Fransa’yı barındıran Avrupa dolu harika bir kariyeri şimdi Sivasspor’da sürdürüyor. Çanakkale Dardanel Tedrisatından geçip, soluğu yurtdışında alan ikinci isim olan Kabze, en azından Konya dönemindeki formuna ulaşma arayışını sürdürüyor.

MEHMET ÇOĞUM

Kariyerine Dardanelspor altyapısında başlayan Çoğum, bazıları tarafından wonderkid olarak görülüyordu. Çanakkale’de kendini gösterdikten sonra doğru bir sıçrama tahtası olan Gaziantespor’a transfer olan Çoğum, burada Süper Lig seviyesinde bir topçu olarak kendisini gösterse de, bir türlü hayranlarının beklediği son adımı atamadı. Konya, Denizli, Ankaragücü, KArabük ile süper Lig maceralarına devam eden Mehmet Çoğum, futbolu bıraktıktan sonra da ilk teknik adamlık görevini onu yetiştiren kulübünde ifa etmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.