Birincilik Kürsüsünden, Elektrikli Sandelyeye

Oscar Pistorius’un 2013 sevgililer gününde kız arkadaşını öldürdüğü haberi tüm dünyayı büyük şoka sokmuştu. Paralimpik oyunlarında elde ettiği muazzam başarılarla birlikte, Olimpiyatlara katılan ilk paralimpik sporcusu olma unvanını da elinde barındıran Pistorius 3 senelik bir yargı sürecinin ardından 6 yıllık hapis cezasına çarptırıldı.

Tarih boyunca olimpiyatlarda başarı yakalamış birçok isim ilerleyen yıllarda adalet sistemiyle karşı karşıya geldi. Kimi zaman maktül kimi zaman suçlanan kimi zaman suçlayan olarak. Ancak cinayet yargılanması ile karşı karşıya kalmak sık karşılaştığımız haberlerden değildi.

Kimileri bu tarz bir olay ilk kez bir olimpiyat şampiyonunun başına geldi sanabilir. Ancak bundan uzun yıllar önce de bir olimpiyat şampiyonu cinayetle yargılanmış ve elektrikli sandalye de mahkumiyetini tamamlamıştı.

Aug_Olympic-Poster-1920

 

 

 

 

Sene 1920, 1. Dünya Savaşında sekteye uğrayan oyunlar, savaş sonrası ilk kez organize edilecekti. Savaş’ın mağlup ülkeleri oyunlarda yasaklıydı ( Biz zaten o sırada Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir var olma savaşı ile meşguldük)

Oyunlar tüm hızıyla devam ederken, atıcılıkta da kıyasıya bir madalya mücadelesi vardı. ABD’nin hegemonyasında geçen müsabakalarda, ABD 30 metre askeri silah takım ve 50 metre serbest silah takım mücadelelerinde de Altın Madalyanın sahibi olurken bu takımın içinde James H. Snook’da vardı.

jameshsnook

 

 

 

 

 

 

Olimpiyat Şampiyonluğunun yanı sıra baytarlıkta yapmaktaydı. Hatta günümüzde de hala hayvan kısırlaştırmasında kullanılan Snook Kancasının mucidi de kendisiydi.

Özellikle o dönem için oldukça marjinal bir yaşam tarzına sahip olduğu söylenen Snook, metresi olarak bilinen Theora Hix’i öldürmekten 20 Temmuz 1929 günü tutuklandı.

Yargılanma sürecinde kendi savunmasında Hix ile cinselliğe dayalı bir ilişkisi olduğunu, Hix’in karısını ve kızını öldürmek ile kendisini tehdit ettiğini ve çok eşli bir hayat tarzı olduğunu dile getiren Snook’un yargılanması 30 gün içinde tamamlanırken, Jüri’nin ise karar vermesi tam 28 dakika sürmüştü.

theorahix2

 

 

 

 

 

 

Snook, Hix’i elinden geldiğince marjinal, seks düşkünü, sapık ruhlu, uyuşturucu bağımlısı olarak anlatmaya çabalamış olsa da, Jüri 28 dakikalık bir tartışmanın ardından onu suçlu bulup idam cezasına mahkum etti. Tüm hukuk girişimlerinin neticesiz kalması ile birlikte James Snook’un cezası 28 Şubat 1930 günü infaz edildi.

Old-Sparky-and-Snook

 

 

 

 

Bir olimpiyat şampiyonluğundan, elektrikli sandalyede can veren bir mahkuma giden süreçte neler yaşandı bir sır ancak bir gerçek var ki James H. Snook tarihte idam cezası ile hayatını kaybeden tek olimpiyat madalyası sahibi isim.

Author
Published
7 sene önce
Categories
GenelOlimpik
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.