Ankaralı Joe

Ankara ve müzik deyince aklımıza nice isimler gelecektir. Mesela Mazhar Alanson, Manga, Dr Skull, Peter Murphy, Ankaralı Yasemin, Ankaralı Turgut ve Ankaralı Joe.

 

 

 

Joe’mu nasıl yani o da kim dediğinizi duyar gibiyiz. Punk tarihinin gelmiş geçmiş en büyük gruplarından The Clash grubunun vokalisti, bir futbol hastası sıkı bir Chelsea taraftarı Ankaralı Joe yani Joe Strummer, diplomat babasının görevi gereği Ankara’da olduğunu bir dönemde dünyaya gelen Joe Strummer müzikalite açısından bulunduğu değişik ülkelerin kültürlerinden de etkilenmişti.

Ancak onu bu hikayenin aktörü yapan konu başka. 22 Aralık 2002’de hayatını kaybeden  Joe Strummer, az önce de belirtiğimiz gibi futbola çok büyük bir tutkuyla bağlı ve bizdeki tabiriyle fanatik bir Chealse taraftarı. Kapitalist sisteme ve endüstriyel futbola karşı olan tepkisini her seferinde dile getiren Ankaralı Joe, kimilerine göre şu an hayatta olsaydı Chelsea’yi televizyon başında destekleyen, publar’da maçlarını izleyen ama endüstriyelleşmesine tepkisini statlara gitmeyerek koyması muhtemel bir tavır içinde olabilirdi.

 

 

 

 

 

 

Peki Chelsea taraftarı bir insan en popular şarkılarından birisine neden Tony Adams adını verir ?

Arsenal’in efsanevi savunma oyuncusu, sembolü ve neferi Tony Adams, Joe Strummer için bir ilham kaynağı. Bakın bu unutulmaz şarkıya neden Tony Adams adını verdin sorusuna nasıl cevap veriyor “ İngiltere’de yeni bir akım var. Bir kavrama bir anda kapılıp ona taparcasına bağlanıyorlar ve 10 dakika sonra ondan hevesini aldıktan sonra bir daha bakmamak üzere onu bir kenara fırlatıp unutuyorlar ( Size de tanıdık gelmedi mi?). Bu mide bulandırıcı bir şey, bu İngiltere’yi ve tüm dünyayı sarmaya başlayan mide bulandırıcı bir hastalık bunu anlatmak için Tony Adam isimli bir şarkı yazdım. Bu ülkede hiç kimse onun elinden milli takım kaptanlığı alınırken sesini yükseltmedi üstelik o sırada alkolizme karşı verdiği savaşı da kazanmaya başlamıştı. Bazı insanlar için futbol çok dünyevi bir meseleymiş gibi gözükebilir. Ama bazen dünyevi konular her şeyden önemli olur. Bizim Tony Adams gibi isimlere ihtiyacımız var.

 

 

 

 

 

Joe Strummer’a göre, kafayı koyduğu yolda ısrarla  ve kararlılıkla hareket eden bir insanın kadir’i mutlaktır. Tony Adams’da işte bu gücüyle bir Chelsea taraftarını etkilemeyi başarmıştı.

Samsun asfaltından çıkıp Ankara’nın bağlarını aşan ve oradan tüm dünyaya ulaşan büyük müzisyen ve futbol aşığına bıraktığı her nota ve kelimeler içi teşekkürlerimizle.

 

Author
Published
5 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.