Rusya 2018: Belçika-Brezilya Çeyrek Final Maçından Notlar

Maç sonunda skora bakmadan istatistiklere baktığınızda Brezilya’nın maç sonunda kazandığını düşünürsünüz. Neden mi? Brezilya maçın sonunda 463 başarılı pas ve 7/29 şut isabeti ile oynadı fakat Belçika’nın taktik dizilimi ve Thibaut Courtois’nın yüksek formu Belçika’yı galibiyete taşıdı. Thibaut Courtois, Brezilya karşısında 9 kurtarış yaparak yıldızlaştı.

 

 

 

Roberto Martinez’in maça başlangıç stratejisi ve oyuncu tercihleri bizleri biraz şaşırtmışolmasına rağmen Mertens yerine Fellaini ile oynayarak rakibi karşılamadaki sertlik seviyesini yukarı çekti. Carraso yerine Chadli’yi oynatarak Willian karşısında yerini kaybetmeyecek savunmacıya ve geçiş oyunlarında top kullanabilecek kanat hücum oyuncusuna sahip olduğunu gösterdi.

 

 

 

Belçika kullandığı duran toplarda Kompany’nin ön direk aksiyonlarından çok sayıda pozisyon çıkardı. Ayrıca uygulanan rotasyon sonrasında Roberto Martinez’in Hazard,De Bruyne ve Lukaku’yu kullanışı bizlere geçmişi hatırlattı. 2002 ve 2004 yıllarında Arsenal’de Arsene Wegner Bergkamp’ı 2.forvet gibi kullanır vurucu ve final pası veren oyuncu olarak konumlandırırdı. Pires’i serbest rolde zaman zaman kanatlara açılan tek pasta oyun kuran gibi değerlendirirken Henry takımın gol kralı olurdu. Belçika’da yardımcı antrenör olan Henry’nin dokunuşu işte bu noktada hissedildi ve 2002-2004 arasında ki Arsenal Belçika hücum hattında bir anda karşımıza çıktı. De Bruyne hep doğru yerde doğru pası atarken,Lukaku hem gol pozisyonuna girdi hem savunmayı taşıdı, Hazard dikine yaptığı koşular ve attığı paslarla maçı getiren adamlar oldular.

Tite’nin kadro tercihlerini turnuva başından beri eleştirdik. Savunma ağırlıklı sistemin jesus’u etkisiz kıldığını çözemeyen, maç içinde ikinci bir plan oluşturmakta geç kalan Tite isteyerek veya istemeyerek oyunun temposu düşürdü. Neymar ve Coutinho kaleye 40-45 metre uzaklıkta topla buluşunca üretkenlik sıfırlandı. Risk alma korkusu da bunlara eklenince maçın sonunda skor tabelası Belçika’nın galibiyetini yazdı.

 

 

 

Turnuva başlangıcında VAR’ın oyuna nasıl etki edeceği çok tartışılmıştı. Turnuva ilerledikçe VAR odası ve sahadaki hakemler arasındaki korelasyon yakalandı gibi gözüküyordu. Fakat dün akşam Milorad Mazic, Neymar’ın 2 pozisyonunda VAR’dan destek almaması ekranlarımıza net bir şekilde yansıyan pozisyonlarda VAR ekranına gitmemesi turnuvanın sonuna kadar tartışılacak konusu oldu.

Author
Published
6 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.