F Grubu Teknik Adam Analizi

Marcel Koller-Avusturya

Avrupa’nın hakkı az teslim edilen teknik adamlarından biri olan İsviçreli Koller, özellikle St Gallen’de ve Bochum’da çok özel işlere imza attı. Podolski’ye formayı ilk veren teknik adam olan Koller 2011 yılından beri Avusturya Milli Takımının başında. Avusturya Futbolunu “Project12” programı ile yeniden yapılandırma işini üstlenen Willibald Ruttensteiner tarafından özel seçilen Koller ev sahibi oldukları turnuvayı kenara bırakırsak Avusturya’yı 1998 yılından sonra ilk kez eleme gruplarından çıkaran teknik adam olmayı başardı. 4-3-3’e evrilebilen 4-2-3-1 sistemin uygulamaya çalışan Koller açısından Alaba’nın çeşitliliği kadar Juzunovic ve Baumgartlinger’in de varlığı oyunun selameti açısından çok önemli.

Avusturya

 

 

 

 

Fernando Santos-Portekiz

Portekiz Futbolunun önemli isimlerinden olan Santos, ülkesinin 3 büyüklerini de çalıştırmayı başardı. Bento’dan devraldıktan sonra 4-3-3 formasyonundan Ronaldo’nun daha etkili olabileceğine inandığı 4-4-2 formasyonuna geçen Santos, Dünya Kupasından da kadroyu bir hayli revize etti. Formda bir Quaresma ve sürekli Ronaldo’ya da yarenlik eden Nani ile ileride hareketli bir ortam oluşturan Santos takım savunmasında ki sıkıntıları hala aşmaya çalışıyor.

portekiz

 

 

 

 

Bernd Storck-Macaristan

Alman Teknik Adam Storck özellikle son yıllarda Milli Takımlarda alt yapı ve üst yapılarda aldığı görevlerle dikkati çekiyor. Macaristan U-20 takımından A takım görevine 2015 yılında geçen Storck bir önceki teknik adam Dardai’nin görüşüne göre zaten iyi oluşturulmuş bir takımın üzerine geldi. 4-2-3-1 dizilimini ağırlıklı olarak tercih eden Storck zaman zaman topa sahip olmayı zorlasa da, kendinden üst kalibre takımlara karşı defansif oyun anlayışında özellikle hızlı çıkışlarına çok güveniyor. Macar futbolunun en büyük isimlerinden biri olan Zoltan Gera’yı oyunu geriden kuran orta saha oyuncusu olarak ( Bknz Pirlo) kullanırken bir başka efsane isim ve turnuva tarihinin forma giyen en yaşlı oyuncusu olmaya hazırlanan pijamalı Kiraly de takımın önemli unsur. Nemeth, Dzsudzsak gibi isimlerin kanat akışına güvenirken ileride ki çeşitliliği şüphesiz elini güçlendiriyor.

macaristan

 

 

 

 

Lars Lagerback-İzlanda

İsveç futboluna senelerce yaptığı katkının ardından, İzlanda Milli Takımı ile bambaşka bir projeye başlayan bu yolda harika adımlar atan Lagerback ve ekibi meyvelerini toplamaya başladı. 1990 yılından beri sadece Milli Takımlar ( İsveç U-21, İsveç B, İsveç A yardımcı, İsveç A baş antrenör,Nijerya) seviyesinde görev alan Lagerback, bir başka milli takımlar uzmanı Bora Milutinovic2in herhalde bir üst seviyesind, organizasyonu da kuran adam olarak değerlendirilse yanlış olmaz. Orta alanda ki Gunnarsson ve Sigurdson her zaman olduğu gibi bu turnuvada da Lars’ın 4-4-2 düzeninde en büyük silahı olacak. Ortaya koydurtmayı başardığı takım savunması da tecrübeli teknik adam için bir başka büyük silah

izlanda

 

Author
Published
7 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.