Portekiz-İzlanda Maçından Akılda Kalanlar

Kariyeri boyunca hiç bir zaman baskı altındaymış gibi bir hava vermeyen Ronaldo, söz konusu Portekiz Milli Takımı olduğunda beklentilerin yükünü olumsuz bir şekilde yaşıyormuş gibi. Ya da Gregor Clegane’nin tehdidi etkili oldu.

hqdefault

 

 

 

 

 

 

Portekiz Takımının problemlerinden biri, Ronaldo’ya bağımlı bir takım değiliz havası vermeye çalışırken, Ronaldo’nun da kişisel çabalarıyla ona bağımlı bir halde olmaları.

İzlanda’ya savunma yaptı diye eleştiri ortaya koymak biraz haksızlık olur. Mevcut gücü üzerinden, kendisinden kadro kalitesi olarak (Ronaldo etkisini saymıyorum bile) üst düzeyde olan bir rakibiniz karşısında nasıl oynamanız gerekiyorsa öyle oynarsınız. Lagerback gibi bir futbol adamına savunma futbolu oynatıyor dersek Allah çarpar.

Iceland-vs-Kazakhstan-009

 

 

 

 

İzlanda’nın iflas eden bir ülkeden, yeniden ekonomi üretmeyi başaran bir ülke konumuna gelmesi nasıl derslik bir konu ise. 323 Bin kişilik bir ülkenin futbolda ki gelişimi de ayrı bir ders, tez, ödev vs. konusu.

snorri_iceland

 

 

 

 

.İzlandalı futbolseverler, turnuvanın en tatlı topluluğu olabilir. Ülkenin neredeyse 1/10’u Fransa’da ve ilk kez tenis maçına gelmiş izleyici gibiler. Her pozisyonu, dışarı çıkan topu, taç atışı ile sonuçlanan müdahaleyi, kısacası her şeyi alkışlıyorlar, tadını çıkartıyorlar, eğleniyorlar.

5270

 

 

 

 

 

Lüksemburg’dan bile küçük olan İzlanda Kadın Futbolunda da son iki Avrupa Şampiyonasına katılmayı başarırken, ülke de ayrıca hentbol da çok üst seviyede.

Hentbol demişken; bu satırların yazarının en sevdiği sporlardan biri olan hentbolun İzlanda Milli Takımı üzerinde çok ciddi bir etkisi var. Maç esnasında klip yönetmenliği ile gündeme gelen kaleci Haldorsson’un Nani’nin vuruşunda yaptığı kurtarışı hatırlayın. Tipik bir hentbol kalecisi kurtarışı. Bunun altında yatan sebep ise , tecrübeli kalecinin daha önce hentbol kaleciliği de yapmış olması. Sempatik kaptan Aron Gunnarson’un uzun mu uzun taç atışlarını gördünüz. O sıradışı uzunlukta ki taç atışlarının da altında daha önce kardeşi ile beraber oynadığı hentbol yıllarının katkısı büyük ( forma numarası da profesyonel hentbol oyuncusu kardeşinin kendi takımında giydiği forma numarası)

681522

 

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.