Monaco-Fenerbahçe Maçından Notlar

Maçın başlama düdüğüyle birlikte rakip yarı alanda baskı kuran ve pressle Fenerbahçe’yi bunaltan Monaco, ilk maçın tam tersi bir stratejide göründü. Rakip yarı alanda oyun kurucu orta sahaya uyguladı sert baskı ile Fenerbahçe’nin hücuma geçişlerini bozdu ve uzun toplarla oynamaya zorladı. 2.Dakikada atılan golde Ozan oyunu kuramadan Fabiano’nun baskısı ile karşılaşınca pas opsiyonlarını kaybetti ve top kaybı sonucunda sarı kanaryalar kalesinde golü gördü. Ozan’ın top kaybı dışında golde Kjaer-Skrtel-Neustadter aralarında doğru mesafeyi bulamaması kaptırılan topta hızlı savunmaya oturmama sorunsalı dikkat çekti.

1734638

 

 

 

 

Monaco ilk maçta olduğu gibi bu maçın başında da 4-4-2 gibi sahaya dizilse de maçın baskı anlarında gördük ki kanatlarda oynaya Lemar ve Bakayoko merkeze daha yakın oynayarak Germain ve Falcao’nun başlattığı göstermelik presi gegenpresse çevirmede yardımcı oldu. Bu yardım savunmasıyla birlikte Monaco hücumda çoğu zaman 4-2-2-2 formasyonunda gözüktü. Moutinho’nun yokluğunda bu düzen geçiş oyunlarının Dirar ve Lemar üzerinden oynanmasını sağladı. Ayrıca iki kanat oyuncusunun arasında ki mesafenin kısalmasını sağlayan bu anlayış sayesinde oluşan tabloda Bakayoko’dan Lemar’a maç boyunca 11 pas, Mendy’den Bakayako’ya 9 pas aktarımı ile rakamlara döküldü. Bu istatistik bir yandan Monaco’nun topun yönünü ne kadar çok değiştirmeye çalıştığının da bir göstergesi.

Erken gelen sakatlıklar oyunun seyrini çok etkilemezken Mehmet Topal’ın Kjaer yerine oyuna dahil olması geriden oyun kurarken topun daha çok paylaşılmasını sağladı. Ayrıca Topal oyuna dahil olduktan sonra Skrtel ve Neustadter arasından savunma arkasına sarkıtılan saplarda muazzam kademeler alarak üç kritik pozisyonda kalesini savundu. Fenerbahçe 55 dakikada gelen golde takım halinde hücum ederse doğru pası mutlaka bulduğunu bizlere gösterse de hakemin inca ofsaytı kaçırması Emenike’ye yaradı ve istenmeyen golcü bu maçı da boş geçmemiş oldu.

fft31_mf7971315

 

 

 

 

Sidibe ve Mendy maçın tamamında hücumlara verdiği destekle ilk maçı aratmazken Dirar’ın onların bıraktığı alanı doğru doldurması ve Fabiano’nun orta sahada sürekli toplu oyuncuyu savunması Monaco’yu sahada kalabalık gösterdi. Fenerbahçe’nin golünde ise Hasan Ali’nin hücumu doğru yerde başlatması ve Wiel’in açtığı her ortada doğru alana görmesi büyük fayda sağladı.

Van der Wiel için en önemli not ise ilk maçta olduğu gibi ikinci maçta da serseri orta sayısı sadece iki. Wiel ceza sahasına gönderdiği tüm ortalarda boş takım arkadaşının olduğu noktaya topu keserek yerli beklere ders verdi.

Fernandao ısrarı ve değişiklikler konusunda ki zamanlaması ile Vitor Pereira gene sınıfta kaldı. Taktik dizilimler anlamında bizleri ilk maçta etkileyen Portekizli teknik adam bu karşılaşma sonrasında fabrika ayarlarına dönerek hücum alının da ne kadar fazla oyuncu olursa o kadar fazla hücum ederim anlayışı ile hem klişe hem demode kaldı. Doldur boşaltın günümüz futbolunda fazla yeri kalmadı fakat Pereira ne bu durumun ne de 8 Haziran 2016’de yaptığı açıklamanın farkında. ‘Şampiyonlar Ligi’ne kalamazsak istifa ederim’ V.P

monaco-12521

 

 

 

 

Maçın hakemi için söylenecek bir şey yok özellikle Fenerbahçe lehine çaldığı ve çalmadığı iki düdük maçın skorunu direk etkiledi. Artur Dias ve ekibi bu performansı ile gözlemci Pierluigi Collina’dan geçer notu aldı mı bilmiyorum fakat futbol severler nezdinde sınıfta kaldığı kesin.

Author
Published
7 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.