Leicester’ın Şampiyonluk Yürüyüşü

Leicester City 2014-2015 sezonu boyunca ligin dibinde yer aldı. 2015-2016 sezonunda tahminlerin aksine bir anda ligin favori takımları arasında kendini buldu. Manchaster United maçı sonrasında pusuya yatan kamuoyu ve taraftar içten içe Leicester City’î şampiyon ilan etti gibi.

Şimdi sizlere İngiltere liginde inanılmaz ivme ile yükselen Leicester City hakkında bilmeniz gereken 5 gerçeği söyleyeceğiz:

Takımın tarihçesi nedir?

Leicester City göze çarpan ilk durum 1884’te kurulması. 2015’te Leicester City sadece beklentileri aşmakla kalmadı . 60 sezon boyunca hüsran yaşayan takım 2015 yılında Tilki lakabı alarak 2014-2015 sezonunu 14. olarak bitirdi.
21 Mart 2015’de Tottenham Hotspur’a 4-3lük bir yenilgi aldılar ve bu onları iyice dibe göndermişti. Bu yenilgiden sonra 9 maçtan 7’sini kazanarak bir sonraki sezon için yatırım yaptılar. Bir sezon sonraki sezon ise atağa kalktılar ve TİLKİLER tarihinde görülmemiş başarılara imza attı. Bu hikayeleri bütün dünyanın dikkatini çekti.

Bu sezonda Leicester City’nin başarılarının sırrı nedir?
Leicester City’nin başkanı Vichai Srivaddhanaprabha’nın 2015 yılının Haziran ayında başlattığı kampanya ile taraftarı bir kez daha takıma bağladı. Leicester City’nin başarılı olmasının ihtimali, Kim Kardashian’ın ABD Başkanı olması ve Papa’nın Rangers AFC takımında oyunca olma ihtimaliden daha düşüktü. Leicester City yönetiminin düşüncesi ligde kalmaktı ve bu noktada CV her şeydir diyerek Claudio Ranieri ile anlaştı. Avrupa’nın Yılmaz Vural’ı diye bileceğimiz İtalyan teknik Direktör takımı uçurdu.

2061
 

 

 

 

Bu yükseliş neden İngiltere Premier Ligi için sıra dışıdır?

1992 yılında kurulan İngiltere Premier Ligi’nde toplamda 5 takım sürekli ligi kazanırdı. Manchester United 13, Chelsea 4, Arsenal 3, Manchester City 2 kez şampiyonluk kupasına ulaştı. Şampiyonluk yaşayan takımlara baktığımız zaman İngiltere’nin en büyük şehirleri olan Londra ve Manchester’ın en ciddi bütçelere sahip olan takımları ve en çok taraftar desteğine sahip olan takımları. Olaya bu açıdan bakınca Leicester City ise İngiltere’nin 13. büyük şehridir.

Takım bütçesi başarıya ne kadar etkiler?
Leicester City 2010 yılında King Power Grup tarafından satın alındı. King Power’ın olaya dahil oluşu transfer harcamalarında büyük bir oynama yaratmadı. Premier Lig standartlarında oyuncularına en az ödeme yapan takım Leicester City. Leicester City’nin tüm yılki harcaması Manchester United’ın çeyreği kadardı.(Van GAAL 400 Milyon € harcadı) Endüstriyel futbolda Arap, Rus, Çin ve Amerika’lı şirketlerin bol sıfırlı bütçelerle takımlara destek çıktığı yarışta TİLKİLER gösteriyor ki yüksek bütçesi olmayan bir takım da Premier Ligi kazanabilir. Leicester City 2016’nın Nisan ayında yapılan bir araştırmaya göre Premier Lig’in son 5 senede gördüğü en düşük bütçe ile yönetilen takımı oldu.

Şampiyonluğa ne kadar yakınlar?
Çok yakınlar dı bu yazı yazılırken ama artık şampiyonlar. Geçtiğimiz sezonun üzerine soğuk suyu Daniel Drinkwater ile içen TİLKİLER, Vardy ile sezon başında yakılan ateşi Mahrez’in sürükleyici oyunu ile kupa ile sonlandırdı…

151214213618-jamie-vardy-chelsea-exlarge-169

 

 

 

 

 

Bir de dipnot; Futbol Takımının şampiyonluğa ulaştığı dakikaların biraz sonrasında Leicester City taraftarı Mark Shelby Snooker Dünya Şampiyonluğuna ulaştı.

Author
Published
7 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.