Hiç Avrupa Şampiyonluğu Kazanamamışların 11’i

http://www.sportskeeda.com/football/greatest-xi-have-never-won-euros/11 sitesinden alınmıştır.

Kaleci-Peter Shilton

İngiltere futbol tarihinin en büyük kalecilerinden biri olan Shilton’ın uluslararası turnuvalarda milli takım kariyeri ancak 31 yaşında başlamış ancak daha sonra bu kaleyi de kimseye bırakmamıştı. Bu büyük kaleci tüm gayretine rağmen, İngiltere’nin bir kupa şampiyonluğuna şahitlik edememişti.

peter_shilton1

 

 

 

 

 

Sağ Bek-Philip Lahm

Almanya futbolunun yakın dönemdeki en versatil oyuncusunu aslında bir çok mevkide değerlendirebiliriz. Alman Futbolunun yeniden ayağa kalkışının sembol isimlerinden biri olan Lahm bir kez yarı final bir kez de finalde kaybederek kupaya çok yaklaştı ancak Dünya Kupası şampiyonluğuna bir türlü Avrupa Şampiyonu apoleti ekleyemedi.

Philipp-Lahm-HD-Wallpaper

 

 

 

 

Stoper-Fernando Hierro

İspanya futbolu 2000’lerin ikinci yarısından itibaren Avrupa’ya damga vurmaya başlamadan önce, İspanya Milli Takımı her turnuvada gizli favori akabinde de büyük halay kırıklığıydı. İşte o takımın vazgeçilmezi, döneminde mevkiinin en iyilerinden Hierro’da tüm bu inanılmaz kariyerine rağmen bir Avrupa Finali dahi göremedi.

fernando-hierro-spain-damien-duff-republic-of-ireland-2002-world-cup_3480097

 

 

 

 

Stoper-Franco Baresi

İtalya futbolunun efsanesi, Dünya Şampiyonu apoletli, aklınıza gelebilecek her türlü başarıyı yakalayan ama Avrupa Şampiyonluğunu alamayan Baresi.

74693

 

 

 

 

Sol Bek-Maldini

İtalya futbolunun bir başka gelmiş geçmiş en iyilerinden. Baresi’den de çok şey öğrenen, genlerinde aileden gelen futbolcu DNA’sı olan Maldini, kulüp ve milli takım kariyerinde her başarıyı elde ederken, 2000 yılındaki finalde Trezeguet, ellerinden kupayı alıyordu.

Paolo-Maldini-Italy

 

 

 

 

Orta Saha- Andrea Pirlo (Başbakan)

Onun hakkında söyleyecek fazla bir söz yok. Bu yaştaki Pirlo’yu bile gözlerimiz arıyor EURO 2016’da. Duran top yeteneği, oyunu okuma başarısı, oyunu açma becerisi, karizması vs. O da her türlü başarıyı yaşamış olsa da özellike 2012’de ki performansına rağmen bir tek Avrupa Şampiyonluğunu alamadı.

Andrea-Pirlo-World-Cup-Italy

 

 

 

 

Orta Saha-Johan Neeskens

Tarihin en güzel takımlarından birinin, “Total Futbol’un” kilit isimlerinden Neeskens. Cryuff önderliğinde ki Hollanda Futbol ayaklanışının öncülerinden biri olan Neeskens, hiç kupa kazanamayan o güzel takımın orta saha güzelliği olarak aklımızda yerini kazıdı.

hqdefault

 

 

 

 

 

Hücum Orta Saha- Pavel Nedved

Çek futbolunun en iyisi, Slovakya ile yollar ayrıldıktan sonra, Avrupa’nın uzun süre en güzel takımı olarak kalmayı başaran Berger’li, Poborsky’li takımın egosundan uzak yıldızı. 1996’da çok yaklaştıkları kupayı 2004’de de almak konusunda favoriydiler. Ancak Nedved bir türlü o kupayı kaldıramadı.

0333419001445284278_filepicker

 

 

 

 

 

Sağ Kanat-Luis Figo

Portekiz Milli Takım formasını en çok giyen isim, muhteşem bir kariyer, Barcelona’dan Real Madrid’e geçecek kadar cesur. Jenerasyonunun en iyilerinden. 2004 yılında Milli Takım kariyerinde zirve yapmaya çok yaklaşmışken Charisteas buna izin vermeyen isim oluyordu.

pic231

 

 

 

Sol Kanat-Johan Cruyff

Avrupa Futbolunu yeniden yazan, bugünkü Barcelona’nın ilham kaynağı. Futbolun Avrupa Kıtasında ki filozofu. Seni bu listeye yazmak emeğinin karşılığını alamadığını gösterdiği için üzücü olsa da, her şeyin kazanmak olmadığını da, kaybetsen de en büyük olarak kalabileceğini bize göstermiş oluyorsun. Kulüp seviyesinde ki inanılmaz kariyerini Milli Takımda yaşayamamış olman, o takımın tarihin gördüğü en özel takım olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Barcelona 74 Road Cruyff, Neeskens

 

 

 

 

 

Forvet-Alan Shearer

“9” numara deyince akla ilk gelen isimlerden, 1996 turnuvasında herkes İngilizlerin bu sefer şeytanın bacağını kıracağından emindi. Ancak yine penaltıları hesap edememişlerdi. İngiltere’nin yetiştirdiği en büyük golcülerden biri olan Shearer belki başka bir ülkenin forveti olsaydı. Kariyerindeki kupalar çok farklı sayıda olabilirdi.

112413

 

 

 

 

 

 

 

formation-1466402540-800

Author
Published
7 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.