Euro 2016’da Grup Maçlarında Öne Çıkan İsimler

Andres İniesta

Onun zaten böyle bir listede olması haber niteliği bile taşımıyor. İspanya Futbolunun zirveye çıkış sürecinin en temel taşlarından olan İniesta, Ballon D’or denilen ödülün ne kadar organize edilmiş ve manasız bir ödül olduğunu da yüzümüze tokat gibi vuruyor. Gerek Çek Cumhuriyeti gerekse de Millilerimize karşı harika oyun ortaya koyan, futbolu oynanası çok basit bir oyunmuş gibi gösteren İniesta, grup aşamalarının en keyif verici futbolcusu olmayı başardı.

andres-iniesta-1466657306-800

 

 

 

 

Dimitri Payet

2014 Dünya Kupasında kadroda yer almaması kendisi dışında kimseyi üzmemişti. Ancak bu turnuvadaki ilk günden beri ortaya koyduğu performansı keşke alınsaydı duygularını da ortaya çıkarttı. Bielsa yönetimindeki Marsilya performansı ile daha da ileri bir ivme yakalayan Payet, West Ham’da geçirdiği harika sezonu Euro 2016 performansıyla taçlandırmayı başardı. Sadece attığı gollerle değil, takımı yönlendirmesi oyuna derinlik katmasıyla da takımına büyük katkıda bulundu.

dmitri-payet-1466657574-800

 

 

 

 

Toni Kross

Belki herkesin dikkatini çeken bir oyun ortaya koymadı ancak Almanya’nın en iyisi olarak dikkatleri çekerken, turnuvaya katılan tüm oyuncular içerisinde en iyi pas başarısına sahip oyuncu olmayı da başardı. Kuzey İrlanda karşısında 121 başarılı pay yapan Kross, herhangi bir rakibinin orta sahada etkin olmasına da bu yüksek yüzdeleriyle engel olmayı başarırken, takımının da temposunu ve saha içi yayılışını da bu paslarla organize ediyor.

toni-kroos-1466657738-800

 

 

 

 

 

Gareth Bale

1986 yılındaki Maradona etkisinden sonra bir oyuncu ilk defa takımını bu kadar tek başına sırtladı. Ramsey ve Allen’ın Bale’e yardım için her türlü eforu ortaya koyan ikili sayesinde Bale takımını alıp sürüklerken, Takımın geri kalanı onun bu eforunu olabildiğince kolaylaştırmak ve takım savunmasını max ortaya koymak için aba sarf etmeye çalışıyor. Turnuvada ne kadar ilerlerler bilinmez ama Bale, Galler’in milli kahramanı olmayı şimdiden başardı.

bale

 

 

 

 

 

Wayne Rooney

Hazırlık maçlarında gözükmeyen, bu yüzden de turnuvada ilk 11’de kendisine yer bulamayacak diye düşünülen Rooney, ilk maçtan itibaren yeni pozisyonu, yeni görevleriyle önce herkesi şaşırttı ardından da takdirini kazandı. İngiltere’nin ileri uçtaki oyuncularının değişimi döneminde kendisine biçilen yeni rolü iyi üstlenen ve Mourinho’ya da için rahat olsun mesajını verdi.

England vs Switzerland

 

 

 

 

Leonardo Bonucci

Avrupa Futbolunun bu sene en dikkat çeken savunmacılarından biri olan Bonucci, yoluna Euro 2016’da da devam etti. Belçika ve İsveç maçlarında sahaya koyduğu oyun, defansı ve hatta önündeki oyuncuları yönlendirmesi ile vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gösterdi. Tüm bunların yanında Giaccherini’ye yaptığı harika asistte turnuvaya başka bir açıdan da damga vurmasını sağladı.

leonardo-bonucci-1466658149-800

 

 

 

 

 

Wes “Wessi” Hoolahan

1988 yılından sonra elde ettiği ilk galibiyetle gruplardan çıkmayı başaran İrlanda Milli Takımında Wes Hoolahan ortaya koyduğu oyun ve İsveç maçında attığı gol ile takımının en önemli ismi oldu. İrlandalıların Messi’si olarak adlandırılan ve bu yüzden Wessi olarak anılan Hoolahan, orta sahada ki oyun kurucu pozisyonuyla İrlanda’nın beklenenden daha ofansif oyununun mimarlarından oldu.

wes-hoolahan-1466658020-800

 

 

 

 

 

Darijo Srna

Hırvatistan Milli Takımında bir çırpıda birden fazla aday sayabilirdik. Ancak gerek yaşadığı baba kaybına rağmen performansından hiçbir şey kaybetmemiş olmasından dolayı, gerekse de yıllardan beri ortaya koyduğu istikrarı bu turnuvada da sürdürmesinden dolayı listede ona yer verdik. Oyunun bek mevkiinden kurulmasında en önemli oyuncu hatta temsilcilerinden biri olan Srna, Hırvatistan’ın sağ kanat organizasyonlarında hep yer almayı başarırken oyunun sağ taraftan kurulmasında takımına güven verme yolunda da istikrarını bu grup maçlarında da sürdürdü.

srna

 

 

 

Balazs Dzsudzsak

Macar futbolunun son dönemde yetiştirdiği en büyük isimlerden birisi olan Dzsudzsak, turnuva boyunca harika bir tat bırakan Macar takımının maestrosu noktasındaydı. Oyunu yönlendirmesi, temposu, duran toplardaki etkinliği, Dzsudzsak’ın Macaristan takımın başarısında ki paylarıydı. Portekize serbest vuruştan attığı gol ise turnuvanın 4. serbest vuruş golü oldu.

Hungary+v+Norway+UEFA+EURO+2016+Qualifier+WlYavkalHcol

 

 

 

 

 

 

Emre Mor

Bu turnuva bizim açımızdan tam bir hayal kırıklığı olurken, ortaya koyduğumuz düzensizlik, oyunsuzluk, ne yaptığını bilmezlik bizi daha da üzdü. Ancak bütün bu moral bozukluğu içerisinde bir çocuk bize umut olmayı, bize bu turnuvada bir güzelliği sunmayı başardı. Umut veren gülüşüne, umut veren oyununu da eklemeyi başaran, geliştikçe bak bizim kerataya ne hale geldi diye gururlanacağımız Emre Mor, kayıplarla dolu turnuvada kazancımız ve ileriye yönelik umudumuz olmayı başardı.

 

 

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.