Bir Renato Sanches Analizi

Profil

Yeşil Burun Adaları asıllı Renato Sanches 18 Ağustos 1997’de Portekiz’in Lizbon kentinde doğdu. Dokuz yaşındayken yani 2006 yılında Benfica altyapısına girdi. 2014-2015 sezonunda Benfica B’de oynadı ve 2015-2016 sezonunun başında A takıma alındı. Başlarda yalnızca antrenmanlara çıkan Sanches teknik direktörü Rui Vitoria’yı etkileyip, 30 Ekim 2015 tarihinde Tondela maçının 74.dakikasında oyuna dahil oldu. Bundan sonra onun için her şey iyiye gitmeye başladı. 25 Mart 2016’da Bulgaristan karşısında 76.dakikada oyuna girerek ilk milli maçına çıkmış oldu.

Tondela maçının olduğu tarihlerde Rui Vitoria’nın kovulması gündemdeydi. Hatta o sıralar bir iki maçta 4-4-2’den vazgeçtiği bile oldu. Renato kadroya girene kadar 4-4-2’nin orta sahası hücum halindeyken çizgi halinde kaldığı için merkezden hücum etmeleri çok zorlaşıyordu. Dolayısıyla hücum yükü tamamen kanatlara biniyordu. Bu durum savunma halinde kanatların orta sahayı daraltma görevini doğal olarak aksatıyordu. Orta sahada yapbozun bir parçası eksik gibiydi. Renato’nun ilk on bire tamamen girmesiyle bütün sorunların önüne geçilmiş oldu. Orta sahadan hücuma katkı geldi. Kanat oyuncularının hücum yükü biraz olsun hafifleyince savunma halinde orta sahayı daraltmaya başladılar ve oynadıkça gelişen son derece kompakt bir takıma dönüştüler.

Tondela maçından iki maç sonra Renato Sanches ilk on birin değişmezi oldu ve o günden sonra şubat ayında alınan Porto yenilgisine kadar oynanan 12 maçta 11 galibiyet 1 beraberlik alındı. Renato’dan önce oynanan ilk 8 maçta 5 galibiyet 3 yenilgi alınmıştı. Bu sezonki Benfica’yı Renato’dan önce ve Renato’dan sonra olarak ayıran birçok spor yazarı var.

Nasıl Kullanılabilir?

Altyapıda sol kanatta kullanılıyordu ama şu an tam anlamıyla çift yönlü bir orta sahaya dönüştü. Onun yeri merkez orta saha.

Renato-Sanches-Benfica

 

 

 

 

Güçlü Yönleri

Renato Sanches fizik anlamında boyu hariç tüm özellikleri üst düzeyde, çok güçlü bir oyuncu. Merkezden topla delici özelliği onun en büyük artılarından biri. Adam eksiltme konusunda bir eksiği yok altyapıda da kanat oyuncusuydu. Merkezde topla buluştuğunda sadece gücü ve hızı ile topu ve takımı ileri taşıyabiliyor. Takım rakibi savunurken de gücü sayesinde rakiplerine üstünlük kurup top kapması alışıldık bir durum haline geldi. Benfica on birine monte olana kadar takımda orta sahada bir temposuzluk mevcuttu. Renato’nun takıma monte olmasıyla birlikte bu temposuzluk yok oldu ve takımın çehresi tamamen değişti. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi orta sahada takımını inanılmaz rahatlatıyor. 90. dakikada bile sahada yorulmamış, pres yapan bir Renato Sanches görebilirsiniz.

Boyu 1.76, bu yüzden hava toplarında iyi olmadığı konusunda bir önyargı var ki bu bir merkez orta saha oyuncusu için çok önemlidir. Hava toplarında üstünlük için en önemli üç faktör: güç, sıçrama ve boydur. Bunlardan ikisi Renato’da fazlasıyla mevcut olduğundan hava toplarında fazla sıkıntı yaşamıyor. Tabii boyu onun için bir dezavantaj ama hava toplarında kötü diyemeyiz.

2310177_w1

 

 

 

 

Uzaktan çok sert şutları var, eğer bu şutlar kaleyi bulursa gol olmama ihtimali çok düşük.

Benfica ön alan presine çok önem veren bir takım. 4-4-2’nin merkezinden ileri çıkıp rakibe baskı yapmaya katkı veren oyuncu genelde Renato Sanches oluyor. Bu pres anında oyuncunun oyun zekası ortaya çıkıyor. Sadece topa sahip olan oyuncuya baskı yapmak kolaydır, zor olan pas kanallarını doğru bir şekilde kapatmaktır. Renato her zaman ön alana prese çıktığında doğru pas kanalını kapatarak hocasının kafasındaki oyun anlayışını uygulayabilmesine yardımcı oluyor. Hocasını bu konuda çok rahatlatmış oluyor.

Savunma halinde pozisyon alırken çoğunlukla yerini kaybetmiyor savunma anlamında sağlam bir görüntüsü var ancak bazen sabırsız davranıp prese çıkıyor ve arkası boş kalıyor, bazen pahalıya mal olabiliyor. Tecrübesizlik orada devreye giriyor ama maç sayısı arttıkça bunu çok rahat atlatacaktır.

Renato Sanches’in savaşçı ruhundan bahsetmekte fayda var. Renato asla mücadeleden kaçmayan bir yapıya sahip, pes etmiyor, sert bir oyuncu ve bu oynadığı mevki için çok önemli. Özgüveni de çok yüksek, genç yaşına rağmen topu kaybetmekten veya şut çekmekten korkmuyor.

ng5271627

 

 

 

 

Zayıf Yönleri

Renato’nun pas kalitesi çok yüksek değil. Özellikle yabancı basında onun için Pogba benzetmeleri yapıldığını görüyorum ama bir Pogba olamayacağını belirtmem lazım. Pogba hem güçlü, hem topla gidebiliyor hem de yüksek pas yeteneği var. Bunlardan yüksek pas yeteneğini çıkardığımızda geriye Renato kalıyor.

Topu, delici özelliğiyle ileriye taşıyan oyuncu olsa da, Benfica’nın sisteminde kanatların yardımıyla oyunu yönlendirme yükü Renato’ya binmiyor. Başka bir sistemde bu yük kendisine binerse başarılı olacağına inanmıyorum. Her zaman yanında oyun kurucu rolünde bir oyuncu olmalı. Onun direncinden, iki yönlülüğünden ve delici özelliğinden faydalanmak gerek.

Gelecekte Ne Olur?

Portekiz milli takımıyla Euro 2016’ya giden Sanches, bu turnuvada on birin değişmez ismi olamasa da ileride Portekiz’in değişmez isimlerinden biri olacaktır.

Bayern Münih kariyeri ise şu an soru işareti. Takımdaki üst düzey orta sahalar arasından sıyrılıp sıyrılamayacağı biraz da teknik direktörün kafasındaki oyun sistemine bağlı. Ancelotti’nin planlarında ne gibi bir görevi olacak hep birlikte göreceğiz.

Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.