Almanya-Polonya Maç Analizi

Turnuvanın favorilerinden Almanya, güçlü hücum hattıyla dikkat çeken aynı zamanda savunmada iyi yerleşen bir Polonya ile grupların 2.maçında karşılaştı. Almanya oyunun kontrolünü elinde bulundursa da gol atmakta net pozisyon üretmekte zorluk çeken bir takım görüntüsü verdi.

ALMPOL

 

 

 

 

 

Sahte 9 Tercihi

Löw bu tercihi; “Polonya’nın stoperleri hava toplarında çok iyi olduğu için Gomez ile başlamadım ve Götze’ye yerden oynanmasını tercih ettim .“ diyerek açıkladı.

Aslında Almanya gibi rakip sahaya yerleşme konusunda sıkıntı yaşamayan, ileride top tutan bir takımın net santrfora fazla ihtiyacı olmuyor. Zaten yerden oyun kurarak ve top çevirerek rakip sahaya yerleşmiş modern bir takımın önde santrfora topu atayım ve onun becerileri sayesinde takımımı ileri iteyim anlayışına sahip olmaması çok normal. Buradan bakınca Götze tercihi teoride mantıklı görünse de pratikte Götze’nin bu rolün altından kalkamadığını gördük. Topu alıp oyun görüşünü kullanamadı ve arkasındaki oyuncularla bağlantı kuramadı.

Yine on bir içindeki Thomas Müller’in sahte 9 rolüne çok daha uygun olduğu aşikar. Böylece Müller’i sağ kanat yerine daha iyi olduğu bölgede oynatıp yedek kulübesindeki kaliteli kanatlardan (Sane, Schürrle) faydalanılmış olunurdu. 66.dakikada Götze’nin yerine Schürrle oyuna girdiğinde Müller’e sahte 9 rolü verip Schürrle’yi kanatta kullanan Löw, gole ihtiyacı olduğu için 5 dakika sonra Gomez’i oyuna sürmek zorunda kaldı ve Müller’i yeniden kanada kaydırmış oldu. Ancak önümüzdeki maçlarda Müller’i bu rolde kullandığına şahit olabiliriz.

Hücumda Üretemeyen Almanya

Löw maç sonunda yaptığı açıklamada savunmada iyi olduklarını söyledi ama hücumda üretememelerinden şikayetçiydi. Aynı zamanda kanat ortalarına başvurmadıklarını, Polonya’nın hava toplarında iyi olduğunu ve bunun onların işine geleceğini söyledi. Löw’ün kafasındaki bu düşünceden olsa gerek Almanya kanatlarının çizgiye açıldığını çok az gördük, bu durum Polonya’nın savumada kompakt kalmasına neden oldu. Almanya’nın üçüncü bölgede çaresiz kalmasının en önemli sebebi bu oldu. Löw’ün kendi ayağına sıktığını söylemek yanlış olmaz diyebiliriz.

almpol1

 

 

 

Üstteki görüntü Polonya’nın ne kadar kompakt kalabildiğini ve Almanya’nın bunu bozmak için hiçbir şeye başvurmadığı anlardan biri.

Polonya da iyi yerleşti diyebiliriz. Kanatların Almanya beklerini asla kaçırmaması, maç boyunca Kuba ve Grosicki’nin bu disiplini kaybetmemesi Polonya için çok önemliydi. Euro 2016’da oynanan diğer maçlarda kapanan ve hücum planı olmayan takımlardan farklı olarak ciddi hücumlara çıktılar. Özellikle bekler ve kanatların yaptığı birebirler çalışılmış hücum planları gibi gözüktü. Milik’in kaçırdığı iki net gol maçın da en net iki gol pozisyonuydu.

 

 

 

Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.