Unutulmaz Yedekler


Futbol seyircisinin en sevdiği tarz oyunculardan biride oyuna girdiği gibi skoru değiştirebilen isimlerdir. Avrupa Futbolunda da süper yedek olarak anılan onlarca isimler mevcuttur. Biz de bunlardan bir kısmını size hatırlatalım dedik. 

Semih Şentürk

Eminim ki yazının başlığını gördüğünüzde, birçoğunuzun aklına Semih Şentürk gelmiştir. Nam-ı diğer genç Semih, özellikle Zico döneminde oyuna sonradan girip katkı ile akıllarda daha da kalıcı bir yer elde etmiş olsa da, neredeyse tüm Fenerbahçe kariyerinde, sezon içinde 11 başladığı maç, sonradan girdiği maçların sayısından daha azdı. Sonradan girerek gol krallığına bile oynamayı başaran Semih Şentürk’ün özellikle Zico’ya yaptığı protesto da hala akıllardadır. 

Jermaine Defoe

Premier lig tarihinin en golcü yedeği. Gerek West Ham gerekse de Tottenham günlerinde acil durumda oyuna sokunuz mottosunu hep haklı çıkartan Defoe, Milli Takım kariyerinde de sonradan girdiği maçların hemen hepsinde gol bulmayı başarmıştı. 

Tore Andre Flo

Bir dönem Chelsea’nin unutulmaz “B” planı Norveçli. Kendisi de yedek plan olmayı o kadar benimsemişti ki, bununla ilgili sorulan sorular; “ Rakip takımdaki oyuncuların yorulması ile beraber oyuna girip gol peşinde koşmak çok daha avantajlı oluyor” şeklinde cevaplandırılıyordu. Sahaya çıktığı 169 karşılaşmanın 69’unda sonradan oyuna girip oyuna müdahale eden bu dev kule toplamda 13 golü de ağlara göndermeyi başarmıştı.

Kanu

İstatistik olarak bilmiyorum ama kendisi Premier Lig tarihinin en fazla oyuna sonradan giren golcüsü olabilir. İngiltere kariyerinde 155 kez forma giyen Kanu, bunların 118’inde oyuna sonradan girmişti. Premier Lig tarihinin en güzel gollerinden birini atan (1999 yılı Chelsea karşısında yaptığı hat-trick), kariyerinde Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu bulunan ancak akıllarda son dönemde yaşlanıp hızını kaybettiği için dalga konusu olan oyuncu olarak kalan Kanu umarız bir gün hak ettiği saygıyı görür.  

David Fairclough

Aslına bakarsanız Solskajer hayatımıza girmeden önce, İngiltere futbol tarihinde süper yedek dediğinizde akla gelen yegane isim bu adamdı. Özellikle Liverpool’un Avrupa maçlarında attığı kritik gollerle hafızalara kazanan Fairclough, her ne kadar bu ünvanı sevmese de biyografisinin adı “ Supersub: Dünyanın en ünlü 12 numarasının hikayesi” İlk 11 başladığı 92 maçta 37 gol atan süper yedek, sonradan girdiği 62 maçta da 18 gol atmayı başarmıştı.

Ole Gunnar Solskajaer

Aslında çok futbolsever için 1 numaralı süper yedek dersek yanlış olmaz. Hangi statta, hangi maçta, hangi finalde dara düşerseniz düşün kimi ararsınız ?” Bebek Yüzlü Katil” cevabı kulaklarda çınlıyordur. 1999 ŞL Finali şüphesiz akıllarda en çok kalan golü olsa da, sonradan girerek attığı 28 gol Manu’ya nice zaferler getirmişti. Ancak bitime son 10 dakika kala girdiği ve gole giden Rob Lee’yi indirerek kırmızı kart görmeyi göze aldığı gibi anlarda onu bu ünvana – gol atmasa da katkısı büyük oluyor- götürüyordu.  

Author
Published
5 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.