Süper Lig 26. Hafta Notları

Uyuyan devi uyandırma derler futbol seyircileri. Sivas o golü atmasa, Fenerbahçeli oyuncular maçın 85. dakikasında zaten saha içinde uyuya kalacaklardı. Ancak tam taraftar bu sezon ilk kez sırtını dönmeye hazırlanırken gelen şipşak beraberlik golü işte Fenerbahçe’yi uyandıran unsur oldu. Ersun Hoca’nın orta sahayı güle oynaya geçebilirsin sevgili Sivasspor hamlesinin getirdiği zararı görüp müdahale etmesiyle oyun yeniden dengelendi ve Mehmet Ekici fark yaratan adam oldu. Diabete ve Sivas ön bölgesi ise Sadık tarafını daha da fazla zorlamamanın pişmanlığını yaşıyordu maç sonunda.

Devre arasının en iyi transferlerini yapan ekip derken, Rize’in bu kadar eseceğini yine de tahmin edememiştik. Okan Hoca, Akhisar’ın ardından yine iyi bir oyun yaratarak Rize’nin başında da yükselen bir grafik çizmeye devam ediyor. Buna karşılık, Beşiktaş karşısında 2 gol bulmasına rağmen, oyun olarak oyunun genelinde dağılan Konya, Rize karşısında da dağınıklığını ve vasat’ı şamayan üretkenliğini ortaya koymaya devam etti.

Pep Karaman geldiğinden beri en kötü futbolunu oynayan Kayserispor 4’li 5’li 6’lı 6.75’li kaçlı savunma yaparsan yap, karşı tarafın işleyen planı varsa, buna karşı çaresiz kalabilirsin sözünü bir kez daha bize hatırlattı. Belki kimilerine göre ters gelecek bir saptama olacak ama haftanın oyuncusu ne kadar Lung ise aynı zamanda o kadar da Visca’dır. Belki kaçırdığı inanılmaz gollerle akıllara kazınsa da, şunu unutmamak lazım ki bir o kadar da pozisyona girdi demektir. Haftan en çok pozisyona giren şut çeken ve oyunu en efektif oynayan oyuncusu olduğu gerçeğini gölgelememek lazım.

Futbol çok enteresan bi oyun Erke. Başakşehir 90 dakika boyunca futbol organizasyonu adına en doğru işleri yapıp zar zor 1 puan alırken, oyun organizasyon yapısını sezon başından beri eleştirdiğimiz ve yine bir 45 dakikayı heba eden Galatasaray, geçen sene 1-0’dan geri döndüğü Bursa’da bu seferde unutulmaz bir 2-0’dan geri dönüşe imza atıyordu. That’s the football. Feghouli ile Belhanda belki Türk futbol severine kendini kabul ettirmek konusunda baya zorlandı ama artık birçok kişi bu ikilinin bireysel performansının daha çok Galatasaray’ı sürükleyen unsur olduğununda farkında.

Sadece 1 gol çıkması şaşırtıcı olan bir başka mücadele ise Erzurumda yaşandı. Şifo Mehmet Hoca’nın gitmesine müsade etmekle çok büyük bir hata yapan Erzurum Büyükşehir Belediye takımı erimeye devam ederken, birçok açıdan yılın Teknik Direktörlerinden biri olmayı hakeden Ünal Karaman önderliğinde, Trabzonspor’da emin adımlarla sonuç almaya ve Avrupa’ya adım adım yaklaşmaya devam ediyor.

Beşiktaş’da merakla beklenen Mehmet-Sergen bir arada ay pardon Kagawa-Ljajic bir arada oynarım sorusunun cevabını tam alacaktık ki, Adriano sakatlandı. Sakatlanmasa çok yüksek ihtimal Adriano kanattan tek başına sorumlu olacakken, Kagawa-Adem ikilisi orta bölgede yakınlaşacaktı. Sakatlık üstüne bir de Şenol Hoca’dan çok yanlış hamle gelince oyun kimsenin planlamadığı şekilde Göztepe’ye dönse de, organize bir atak geliştirme konusundaki eksikliği göze battı. İlk yarı dengeyi bozan Şenol Hoca, bu sefer hamlesi ile yeniden dengeyi Beşiktaş’a çevirince de 3 puan geldi.

Senelerdir düşme hattının oralarda dolanıp sonunda kalmayı başaran Akhisar sanırız artık başaramayacak. Küme düşüpte acaba bir kez daha Türkiye Kupasını kaldırma başarısını da gösterir mi o da ayrı bir merak konusu tabi.

Author
Published
5 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.