Son Süpürücü Jefferson’un Kariyer Özeti

NBA’de 2015-2016 sezonu geride kalırken birçok basketbolcu aktif sporculuk hayatını sonlandırdı. Onların içerisinde ki en dikkat çeken ayrılık hiç şüphesiz ki Kobe Braynt’ın oldu. Fakat bu oyun sadece yıldızların ve skorerlerin sürüklediği bir oyun olmadığını bize ispatlayan, savunmanın her zaman önemli olduğunu gösteren isimlerde bu oyunun bir parçasıdır. Son süpürücü olarak adlandırılan bu isimler hep geri planda kalmıştır. Kimden bahsettiğimi biliyorsunuz son şampiyon CAVS’ın emektar süpürücüsü veya tamamlayıcısı Richard Jefferson’dan.

Richard Jefferson NBA kariyerine, 30 Ekim 2001’de New Jersey’ Nets formasıyla çıktığı Indiana Pacers maçı ile başladı. Bu karşılaşmada 23 dakikada 12 sayı 3 ribaunt 3 asistle oynayarak ilk mesajını taraftara iletti. İlk yılında Kidd-Kenyon Martin- Keith Van Horn’lu Nets rotasyonu içerisinde 6.adam olarak yer aldı. Özellikle savunma yönünde eksik kalan Keith Van Horn’u yedekleyen Jefferson, 2002-2003 yılında NETS’in doğu konferansı finaline emin adımlarla yürüdüğü yolda hücum yönünü de geliştirdi. Özellikle atletizmi ve çabuk ayakları ile dikkat çeken Jefferson Nets’in oyun kurgusunu da değiştirdi. Dönemin en iyi şutörlerinden Van Horn’u Jefferson’a güvenerek takasta kullanan Nets kadroya Mutombo’yu dahil etti ve Jefferson’a hücumda anahtar bir rol vermiş oldu. Konferans finalinde o dönemin en iyi savunmacısı Tayshaun Prince’yi sahadan ‘RICH-JEF’ NBA Final serisinde Spurs’e takılan Nets’te ayakta kalan tek isim olarak adında sıkça söz ettirdi. Kidd’in muazzam asistlerinde ayakları sürekli havadan olan Jefferson 2003 sezonunda smaç yarışmasında da yer aldı.

GettyImages-541551366.0

 

 

 

 

2004 yılında Nets performansı Jefferson’a olimpiyat kapısını açtı. 2004 yılında Atina Olimpiyatları’nda Rüya Takım kadrosunda yer alan Jefferson Bronz madalya alan takımında en önemli parçasıydı. 2004 yılında Nets ile 6 yıllığına 78 Milyon Dolar’a anlaşan yıldız o sezon yaşadığı sakatlık sebebi ile 49 maç kaçırdı ve kariyerinin en kötü dönemini yaşadı. Sakatlıktan döndüğü Nets-Miami play-off maçında bir kez daha sakatlanarak sezonu kapattı.

Nets kariyeri boyunca Kidd,Kenyon Martin,Vince Carter,Mutombo, Van Horn gibi gibi All-Star oyuncularla oynayan isim hiç ALL-STAR seçilemedi. Nets kariyerinin en iyi sezonunda (2007–08) 22.6 sayı 4.2 ribaunt istatistikleri ile sahada yer aldı. 2 kez Nets forması ile NBA şampiyonluğunun kapısından dönen Jefferson, Michael Redd takası sonrasında Milwaukee Bucks’ın yolunu tuttu ve Nets macerasını tamamladı. Bu kariyer boyunca savunmasıyla en çok bezdirdiği isim T-Mac olmuştur. 23 Haziran 2009 tarihinde, Richard Jefferson Bruce Bowen, Kurt Thomas ve Fabricio Oberto San Antonio Spurs takas edildi. 30 Haziran tarihinde 2010 Jefferson San Antonio ile yaptığı sözleşme kapsamı dışında free agent oldu . 23 Temmuz 2010 tarihinde, Jefferson tekrar Spurs ile kontrat imzaladı fakat burada da yüzük hayaline ulaşamadı.

Richard-Jefferson-letter

 

 

 

 

2012–2013 yılında Golden State, 2013–2014’te Utah Jazz, 2014–2015 Dallas Mavericks ile şampiyonluk arayan fakat başarılı olamayan Jefferson, Ağustos 2015’te Blatt’ın 1 sene önce finalde kaybeden Cavs’ine dahil oldu. Sezon içerisinde birçok ego kavgası ve problem yaşayan Cavs’te Blatt ayrılığı sonrasında sözde‘’Çapsız’’ Tyronn Lue’nun rotasyondaki aklı ve tecrübesi oldu. Sezon içerisinde 74 maça çıkıp 17 dakika süre alan tecrübe abidesi final serisinde daralan rotasyonda kalmayı becerdi ve hayali olan şampiyonluk yüzüğüne ulaştı. Maç sonunda ‘Bırakılması gereken en güzel noktada emekli oluyorum’ açıklamasıyla son süpürücü kariyerini sonlandırdı. Cavs’a gelene kadar NBA organizasyonu içerisinde aldığı en büyük onur ve ödül 2002 yılında seçildiği yılın en iyi 2. Çaylak 5’i olmuştu. Basketbol içerisinde çok yönlü oyunu ile var olan ve her zaman pis işleri yapmaları ile ön plana çıkan ALL-STAR olamayan yıldızlara selam olsun…

Author
Published
8 sene önce
Categories
BasketbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.