Rusya 2018:Fransa-Belçika Yarı Final Maçından Notlar

Belçika teknik direktörü Roberto Martinez turnuva boyunca gösterdiği pro-aktif görüntüsünü Fransa maçı kadrosuyla da bize gösterdi. Thomas Meunier’in yokluğunda 3’lü savunmanın önünde Dembele’ye görev vermesi Fransa’nın orta sahadaki fizik ve yetenek seviyesine çıkmak çabasıydı. Chadli’nin sağ kanat bek başlaması, Hazar’ın sol kulvarın tamamını kullanan oyuncu olarak oynaması Martinez ve ekibinin taktik üretkenliğinin ürünüydü.

 

 

 

 

Maç sonunda Belçika kalecisi Courtois; “Fransa, ‘anti-futbol’ bir oyun anlayışıyla oynadı. Bir golcünün gole bu kadar uzak oynadığını tecrübe etmemiştim.’sözleriyle Fransa’yı eleştirdi. Maçın sonunda Fransa’nın istatistik kağıdın da 17 anahtar pas (sonu şutla biten pastır)5/19 şut isabeti ile oynayarak anti-futboldan daha çok üretken futbol oynamış gibi gözüküyor.

Belçika’nın maç içerisindeki en büyük problemi geriden oyun kurarken topu rakip yarı alana paslarla taşıyamamak oldu. Kendi yarı alanında çok fazla tembel pas yapan Belçika mücadeleyi 542 başarılı pasla tamamladı. Fransa’da Kante, De Bruyne’nin savunmasında alanları doğru kapatarak Belçika’nın anahtar pas istatistiğini 7’de kalmasına neden oldu. Rakip kaleye yakın oynamakta zorlanan Belçika sadece 3 başarılı şut çekebildi.

 

 

 

 

Matuidi-Kante’nin atletizmi ve oyun tempoları Pogba’nın işini kolaylaştırdı. Hücum oyununa geçişlerde bulduğu geniş alanlarda Pogba’nın servisleri ile Griezmann,Mbappe ve Giroud çokça pozisyona girdi. Fransa oynadığı oyundan keyif almaya başladıkça oyunun görsel güzellikleri arttı. 56.dakikada Mbappe’nin rakip ceza sahasında verdiği topuk pası bu durumun imzası oldu. Mbappe, Neymar’dan etkilenmiş olacak ki her aldığı darbe sonrasında abartı tepkileri ile bu maçta da tepki toplamaya devam etti.

Duran top setleri konusunda Fransa’nın da Belçika kadar etkili olduğunu gördük. Turnuva boyunca kornerlerde Belçika ön direk organizasyonlarından birçok pozisyon buldu. Fransa dersine iyi çalışmış olacak ki Belçikaya ön direk pozisyonu vermediği gibi Umtiti ile duran toptan golü buldu ve finale bu golle yürüdü. Umtiti’de 25 kez giydiği milli forma ile ilk golünü atmış oldu.

Author
Published
5 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.