Rusya 2018:Uruguay-Fransa Çeyrek Final Maçından Notlar

Uruguay’ın duran top savunma zaafı Fransa karşısında da boy gösterdi. 40.dakikada kullanılan serbest vuruşta Caceres ve Stuani’nin alan paylaşamaması Varane’nin doğru koşusu ile birleşince Uruguay kalesinde skor oldu. Uruguay bu turnuvada yediği 2.golüde duran toptan yemiş oldu.

 

 

 

Mücadele futbolunun ön plana çıktığı karşılaşmada 2.bölgede çok fazla faul yapıldı. İlk yarının sonunda Uruguay sağ kanattan kullandığı duran topta Cacares’in kafa vuruşunda Lloris çizgiden topu çıkardı ve 43.dakikada maçın kırılma anı yaşandı.

20.yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle birlikte spor malzemelerinde de bir devrim yaşandı. Özellikle Dünya Kupası toplarında bu devrim fazlasıyla hissedildi. 2002 Dünya Kupası’ndan beri kalecilerin topların ağırlığından, aldıkları falsodan hep şikayetçi oldular. Bu noktada Griezmann’ın 61.dakikada yaptığı vuruşta topun izlediği yolda çizdiği zigzaglar Muslera’yı yanılttı ve topun ağlara gitmesine neden oldu. Bir Dünya Kupası’nda daha maç topları tartışma konusu oldu.

 

 

 

Cavani’nin yokluğunda rakip yarı alanda top tutmakta zorlanan Uruguay gol pozisyonun yaratmakta yetersiz kaldı. Maç sonunda topla oynama yüzdelerinde ve başarılı pas istatistiklerinde Fransa’nın gerisinde kalmasına neden oldu. Özellikle ikinci yarıdaki üretkensizlik tansiyonların gerilmesine neden oldu.

 

68.dakikada Nandez ve Mbappe arasında yaşanan gerilimin maçın tansiyonun seviyesi bize anlatıyordu fakat Jimenez’in 88.dakikada maç devam ederken göz yaşlarını tutamaması ve kaçan kupaya üzülmesi Uruguay adına turnuvanın karesi oldu.

 

 

Author
Published
6 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.