Rusya 2018-Son 16 İsveç-İsviçre Maçından Notlar

İsveç maça turnuva başından beri benimsediği statik 4-4-2 dizilişi ile başlarken İsviçre kontra ataklarla pozisyon bulabilmek adına 4-2-3-1 dizilimi ile sahaya çıktı. Bu durum oyunun 2. Bölgede tıkanmasına neden oldu ve ilk 20dakikalık dilimde sadece bir ciddi pozisyon izledik. Bu pozisyonda da İsveç 3 şut denemesinde bulunmasına rağmen çerçeveyi bulamadı.

 

 

 

 

38.dakikada Zuber-Dzemaili organizasyonunda ilk yarının en net pozisyonunu yakalayan İsviçre eline geçen fırsatı kullanamadı. Hemen iki dakika sonrasında İsveç sağ kanattan ortalanan topta arka direkte Ekdal’la net bir pozisyondan yararlanamadı. Serseri ortaların ve sarkık pasların hüküm sürdüğü ilk yarıda toplamda 16 başarısız orta girişimi oldu. Bunun yanı sıra 400’den fazla başarılı pasın olması ilk yarının ne kadar durağan geçtiğinin kanıtı oldu.

Maç içerisindeki kısırlıktan ötürü maçı izlemeyi bırakmışken oyunun gidişatı 66.dakikada değişti. Toivonen’den aldığı pasta Forsberg ceza sahasına yaptığı paralel koşu ile kendisine açı yarattı. Pozisyon olmayan pozisyonda yaptığı vuruşla Forsberg, savunmanında topa müdahalesi ile İsviçre kalecisi Yann Sommer’i avladı. Bu pozisyonda savunmanın yerleşim hatası yapması Forsberg’in işini kolaylaştırdı.

 

 

 

 

 

İsviçre’de Embolo ve Seferovic’in oyuna girmesinden sonra oyunu daha fazla rakip yarı sahaya yıktı. Fakat oyunun bütününde pozisyon hazırlayan oyun aklını bulmakta zorlanan İsviçre sağlam İsveç savunmasını kanat ortaları ile geçmeye çalıştı.

Maçın uzatma dakikaların Seferovic’le gol pozisyonundan yararlanamadı. Bu pozisyon sonrasında 90+4.dakikada İsveç’in lehine verilen penaltı kararında VAR’a başvuran hakem Damir Skomina, Michael Lang’ı kasti faulden oyun dışında bırakırken penaltı kararını iptal etti ve serbest vuruş kararı verdi ve maçın skorunu tayin etti. İsveç 1-0 İsviçre. Aksiyonu az fakat maç sonu hikaye olan bir son 16 maçı daha tamamlanmış oldu.

Author
Published
5 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.