Rusya 2018-Son 16 Brezilya-Meksika Maçından Notlar

Meksika Teknik Direktörü Juan Carlos Osorio, maçın başlangıcında hepimize bir sürpriz yaptı. Kaptan Rafael Marquez’i ilk 11’e koyması özellikle ilk yarıda savunmaya geçişlerde kesici, hücuma çıkışlarda ilk pası veren oyuncu olması Meksika’nın ilk yarıda skoru tutmasına yardımcı oldu.

2. yarı başlangıcında Marquez-Layun değişikliği ile oyuncu mevkilerinde kaydırmalar yapan Meksika, Layun’un sağ bek meziyetlerinden yararlanmak istedi. Neymar’a karşı sert oyunuyla ve yaptığı faullerle tepki toplayan Layun 71.dakikada yaptığı hareketle sportmenlik dışı hareketiyle atılması gerekirken oyunda kalması hakem Gianluca Rocchi’nin karnesine eksi yazıldı.

Bu maçın Alisson ve Ochoa’nın kurtarış derbisine dönmesi beklenen senaryolar arasındaydı. Özellikle ikinci yarıla birlikte artan Brezilya baskısı Ochoa’nın  ön plana çıkmasını sağladı. Kalesine 10 isabetli şut gelen Ochua 8 kurtarış yapmasına rağmen kalesinde 2 gol gördü fakat hiç kuşkusuz Meksika adına maçın adamıydı.

 

 

 

 

CR7 ve Messi Dünya Kupası sahnesinden çekilmesinden sonra taraftar ve medya ilgisi Neymar üzerinde yoğunlaştı. Baskıyı sindirme konusunda Meksika maçında küçük bir ders veren Neymar 1 gol ve 1 asistle mücadeleyi tamamladı. Gabi Jesus’un formsuzluğunda oyunun skor yükünü çekmeye devam etti.

 

 

 

Brezilya teknik direktörü Tite’nin kararlarını ve oyuncu tercihlerini turnuva başından beri eleştiriliyor özellikle Gabi Jesus konusunda. Fakat maçın son 15dakikalık diliminde Tite, Neymar’ı Jesus’un yanına forvete çekti ve arkasına Firmino-Fernandinho-Casamiro-Paulinho’dan oluşan yıkıcı timi yerleştirdikten sonra ikinci gol öncesinde oyunu rakip yarı alanda sürklase etti. Özellikle Jesus’un sol kanada açılması ve Neymar-Firmino ikilisine bıraktığı alanlar sayesinde oyunu geçte olsa Brezilya turu buldu.

Author
Published
6 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.