Rusya 2018-G Grubu 2. Maçlar Ardında Akılda Kalanlar

Syam Ben Youssef 5.dakikada Eden Hazard’ın süretiyle baş edemeyince yaptığı müdahale sonrasında penaltıya sebebiyet verdi. Pozisyon çizgi üzerinde gerçekleştiği için VAR kararı orta hakem Jair Marrufo bıraktı. Oyun alanını kendi adına daraltan Belçika, Lukaku’ya 3.dakikada derinlemesine atılan pasta aslında golün ilk sinyallerini vermişti. Bu arada Belçika’nın maç boyunca oyuna kısa pasla başlaması ve oyun stoperler tarafından kurulması dikkatlerden kaçmadı.

 

 

 

Tunus rakip yarı alana kalabalık gitmesine rağmen pas trafiğinin sürati yeterli seviyede olmadığı için basit top kayıpları yaşıyor. Özellikle Lukaku’nun attığı 2.golde kaptırılan top az adamla yakalanmasına neden oldu.  Duran toplarda ceza sahasında doğru koşuyu yapan Tunus kuleleri Gent forması giyen Dylan Bronn’a alan yarattı ve 18.dakikada skorun 2-1’e gelmesini sağladı.

Belçika’nın derin kadrosu ve yaratıcı ayak sayısı bakımından turnuvanın en iyi takımlarından. Fakat Lukaku turnuvada yarattığı etki çok farklı. Hem sağ ayak hem sol ayakla gol atabilmesi kafa toplarındaki üstünlü ve fiziğine aykırı atletizmiyle Belçika’yı taşır. Mobilitesi ile rakip takım savunmaların korkulu rüyası durumunda.

 

 

 

Tunus, Belçika’nın orta sahasındaki savunma eksikliği ve geçiş oyunlarındaki yavaşladından dolayı bir çok pozisyon bulmasına rağmen skora tutunma konusunda sıkıntı yaşadı. Ayrıca yaşanan sakatlıklar sonunda Dylan Bronn, Syam Ben Youssef oyuna erken veda etmesi Hamdi Naguez, Yohan Benalouane oyuna girmesi Tunus’un planlarının bozulmasına neden oldu. Nabil Maaloul’un hamle şansını ortadan kaldırdı.

Michy Batshuayi bu sezon Dortmund’a kiralandıktan sonra kendini bulmuş ve 14 maç 9 gollük performans ile Dünya Kupası’nda Belçika’nın kadrosuna hazır gelmişti. Batshuayi 5 şutunun tamamı gol pozisyonundaki pozisyonlardı. Birini kaleci, birini direk, birini savunma çizgiden çıkardı. Denemekten vazgeçmeyen Batshuayi, Tielemans’ın ortasına ıslak zeminde yatarak yapmış olduğu vuruşla kör talihini kırmasının yanı sıra vazgeçmemenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Turnuvanın en gollü ve en hızlı maçını izleten Tunus ve Belçika’ya teşekkürler. Belçika’nın 5 gol atması belki bizleri şaşırtmadı fakat Tunus skor ne olursa olsun maçı bırakmadı ve son dakikada bulduğu golle 2 gol atarak maçı tamamladı.

 

 

 

Milli Takım’ın ilk 11’in de acaba yer bulabilir mi diye sorgulanan bir isimden, takımın artık vazgeçilmezi haline geldi diyebileceğimiz Jesse Lingard’a geçiş

Turnuva’nın şampiyona kim olur bilinmez ama Panama’nın ilk kez katıldığı Dünya Kupasındaki ilk golünün yarattığı coşkuyu yakalamaları pek mümkün görünmüyor.

 

 

 

Dünya üzerinde duran toplar bu kadar önem kazanmışken,  tarihe kanat akınları uzmanı olarak geçen İngilizler’in kendilerini bu konuda en sıkı geliştiren takım olmaları da çok sürpriz olmasa gerek.

 

 

 

Harika bir şekilde geçirdiği sezonu yine de Muhammed Salah gölgesinde geçiren Kane, Dünya Kupası ile beraber, bu sezon aynı zaman da benim de sezonum diyen Kane, gol krallığına da ciddi anlamda göz kırpıyor.

Author
Published
6 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.