Rusya 2018: Finalden Yansıyan Notlar

Final maçından önce konuşulan konuların  başında PSG’li genç yıldız Mbappe’nin nasıl bir performans sergileyeceğiydi. Mbappe, özellikle Vida ile birebir kaldığı pozisyonlarda ne kadar çabuk ve tutulamaz olduğunu gösterdi. Hatta bizlere 2005 yılında oynanan Fenerbahçe-Milan maçında Servet Çetin’in Andriy Shevchenko ile başa çıkamadığı dakikaları hatırlattı. Vida’nın performansı Servet Çetin kadar kötü değildi belki fakat Mbappe form zirvesini zirveye çıkarttığı performanslardan birini sergiledi.

 

 

 

Turnuva başından finale kadar Subasic-Vida-Lovren  tandemi neredeyse sıfır hatayla oynadı. Oynadıkları mücadelelerde sağlam duruşları ve takıma hissettirdikleri güven muazzamdı. Fakat 18.dakikada Mandzukic’in kafasına çarpıp ağlara giden top güvenleri sarstı. 22.dakikada kullanılan serbest vuruşta Pogba’nın Mandzukic’e yaptığı hareket VAR tarafından atlanınca Hırvatistan’ın mental çöküşü başladı.

Turnuvanın başından sonuna kadar VAR sistemi FIFA tarafından pazarlanmaya çalışıldı. Eksikleri çok fazla 22.dakikada Pogba’nın faulunu es geçen sistem 27.dakikada Perisic’in topa elle temasını yakaladı ve Fransa’nın 2.golünün hazırlayıcısı oldu. Turnuva başından beri aynı soru turnuva sonunda da cevaba kavuşmamış oldu. VAR sistemi reputasyonu kuvvetli olan takımların pozisyonlarında harika çalışırken düşük reputasyonlu takımların pozisyonlarında neden bariz hatalar yapıyor?

 

 

 

Olivier Giroud’un kadroya alınması bir tartışma konusuydu ilk 11’e alınması başka bir tartışma konusu. Deschamp’ın oyununda golden uzak servise yakın oynayan Giroud turnuvayı isabetli şut çekmeden tamamladı. Dünya’da futbol farklı bir noktaya evrimleşirken gol atmayan forvetlerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

 

Pogba’nın görünmezliği ve yaptığı büyük işler. Büyük sporcularda olan çok zor olan şeyleri çok kolaymış gibi  gösterme becerileri vardır . Saha içinde yokmuş gibi ama takım rahatlatması, top istemek için hep doğru açıda olması, çapraz toplardaki inanılmaz isabet oranı…Maç boyunca gözlerden kaçan tüm bu pis işleri yapan Pogba attığı golle ve gelen kupayla kendisini ödüllendirdi.

 

 

 

Dünya Kupası’nın en iyi futbolcusu Modric, en iyi genç futbolcu ise Kylian Mbappe seçildi. Rakamlar, oynanan oyun hepsi düşünüldüğünde iki oyuncuda hak ettiğini aldı. Mbappe, Pele’den sonra Dünya Kupası finalinde gol atan en genç 2.futbolcu oldu. Hırvatistan’da ise oynanan son üç 120 dakikalık maç ve final performansı ile 32 yaşındaki Modric klasını taçlandırdı.

 

 

 

 

 

Author
Published
6 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.