Rijeka-Başakşehir Maçından Notlar

Mücadeleye 4-2-3-1 şeklinde başlayan Başalşehir’de ilk karşılaşmada ilk 11’de sahada olan Holmen yerine Mossoro tercihi ile daha çok hücumu düşünen ve ilerde oynamak isteyen bir Abdullah Avcı portresi gördük. Fakat mücadelenin ilk 10 dakikalık bölümünde Rijeka’nın topa baskısı ve sertlik oyun üstünlüğünü ev sahibi ekibe getirdi.

Karşılaşmanın ilk yarısında ağırlıklı olarak kanatlardan hücum etmeye çalışan Rijeka Eren ve Uğur’un hücumda kalmalarını avantaja çevirdi. İlk yarı boyunca Tomasov, Uğur üzerinden yaptığı 5 slalomda da başarılı oldu. Uğur-Yalçın-Epureanu-Eren arasındaki mesafenin açılması savunma dengesini fazlası ile bozdu. 25.dakikada Rijeka, Başakşehir’in geri dönüşlerde ki zaafını değerlendirdi ve Uğur’un kanadından kullanılan taç atışında Gavranovic sol kanatta ceza sahası içinde çizgiye kadar inip yerden ortaladığı topta Bezjak’a kariyerinin en kolay golünü attırdı. Bu pozisyon özelinde Uğur’un kademesine gelmekte geç kalan Yalçın sonrasında geri dönmede sorun yaşayan merkez orta sahalar Emre-Mahmut ve kademe almakta geç kalan arka direk koşusuna yetişemeyen Eren hatalı sayılabilir.

050820160959231529439_2

 

 

 

 

Oyun boyu kısalırsa ligin en kompakt takımı gene Medipol Başakşehir olur… 43.dakika da atılan golde Başakşehir oyun boyunu 25 metreye kadar daralttı. Savunmanın gönderdiği anahtar pasında topu Mahmut ceza sahası dışında indirdi ve öldürücü asisti yapan Mossoru’nun pasında sağ çaprazda Visca aşırttırma bir vuruşla klasını ortaya koydu ve beraberliği getirdi.

Maçın 2 yarısında oyun fundemental açıdan Medipol Başakşehir’de gibi gözükse de fizik açıdan Estonya ekibinin üstün olduğunu tekrar hatırlatmamız gerekir. Oyunun boyunu kısaltma adına savunma çizgisini önde kurmaya çalışan temsilcimiz Rijeka’nın hızlı çıkışlarına engel olmadığı gibi pozisyon kayıpları ile beklenenden fazla pozisyon vermeye devam etti. 50.dakika da penaltı pozisyonunda Eren’in pozisyon almayışı ve kontrolsüz rakibine dalması sonucunda verilen penaltı ve Bezjak’ın attığı gol güven sarstı.

Abdullah Avcı’nın değişikliklerinin zamanlaması… Kötü bir maç çıkartan Uğur’a 64 dakika sabretmesini pek anlayamasam da Uğur-Cenk Ahmet ve Doka Cengiz hamleleri ile maça tekrar direnç koyan Abdullah hoca ve öğrencileri 10 dakikalık dilim içerisinde Epureanu’nun ayağından 2, Emre’den 1 anahtar pas alarak 3 net pozsiyona girdi. 74. dakikada ilk golün bir benzerini atan Bozbaykuşlar’da Epureanu’nun 25-30 metrelik yerden pasında merkezde Mossoro topa ince bir dokunuş yaptı ve savunma arkasına sarkan Visca beraberliği ve turu getirdi.

rijeka-basaksehir-2-2-b0b28942

 

 

 

 

Sertliğin ön plana çıktığı mücadelede geçen seneden alışkım olduğumuz savunma setlerine geçişlerde zorlanan Medipol Başakşehir’in fabrika ayarlarına dönemesi için daha çok zaman var gibi gözüktü. Ayrıca fizik kapasitesi yüksek, kanatlardan hızlı bindirmelerle oyunu sürdüren takımlara karşı zaafları çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.

 

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.