Onlar Hayata Sporla Tutundu

‘Azmin zaferi’ sözü aslında onlar için kullanılmalı…  Adını sayamadığımız onlarca engelli sporcular gibi… Kimi ya doğuştan bir takım hastalıklarla dünyaya geldi kimi de geçirdiği kazaların ardından büyük üzüntüler yaşadı. Söz konusu bu insanlar, eksik olan uzuvlarının yerine kalplerini koydu ve birçok insanın ulaşamayacağı başarılar yaşadı.

Spor belki de birçok insanın ortak noktası… Kimi yetenekleri doğrultusunda başarılı bir sporcu kimi ise iyi bir takipçi. Tanımadığımız insanlarla bir ortama karşılaştığımızda, genelde diyaloglar spor üzerine başlıyor. Güncel spor olaylarının yanı sıra öyle hikayeler var ki kimi zaman içimizi acıtıyor kimi zamanda ‘vay be’ dedirtiyor.

Jose Mendez Fernandez 

1964 yılında Barcelona’da dünyaya gelen Fernandez, yaşadığı talihsiz kazaya kadar birçok sporla ilgilendi. Geçirdiği motosiklet kazasının ardından ise sol bacağı ve sol kolunu yitirdi. Ancak Fernandez yaşadığı büyük acıya rağmen hayata sıkı sıkı tutunmayı başardı. “Asla vazgeçme. Kaybedenler yalnızca vazgeçenlerdir” diyen Fernandez’in bu sözü birçok insana yol gösterdi. Onu yakından tanıyanlar, “Fernandez hiçbir zaman hayata olumsuz tarafından bakmadı. O azmiyle engellerini ortadan kaldırdı” ifadelerini kullanıyor. İspanya forması giyen, paralimpik yol bisikleti sporcusu Fernandez kariyerine ise birçok madalya sığdırdı. Başarılı sporcu aynı zamanda, engelli insanların hayata tutunmalarını sağlamak için birçok sosyal projede de yer alıyor.

josemendez

 

 

 

 

 

 

Alessandro Zanardi

Cart yarışlarında büyük başarılar yaşadıktan sonra Formula 1’de Williams için yarışan Alessandro Zanardi, hayatını tamamen değiştirecek olayı pistlerde yaşadı. İtalyan sürücü 2001 yılında, IndyCar Cart serisinin Avrupa Kıtası’ndaki ilk yarışında büyük bir kaza geçirdi. Lausitzring Pisti’ndeki mücadelenin son 12 turuna önde giren Zanardi, pitten çıktıktan sonra Kanadalı Alex Tagliani ile çarpıştı. Kazada ağır yaralanan Zanardi’nin hayatta kalmasına ise büyük bir mucize gözüyle bakıldı. İki bacağı dizinden kesilen İtalyan sporcu, yaşadığı olaydan iki yıl sonra spora geri döndü. El bisikleti kullanmaya başlayan Zanardi, 2012 Londra Paralimpik Olimpiyatları’nda İtalya’ya iki altın madalya kazandırdı.

alex-zanardi-paralympics-gold1

 

 

 

 

 

 

Cameron Leslie

Kaza sonucu hayatları değişenlerin yanı sıra, dünyaya bazı sorunlarla gelen insanların da yaşama tutunmasına yardım ediyor spor… Yeni Zelandalı Cameron Leslie de bunlardan biri. İki eli ve iki bacağı bulunmayan Leslie, adeta bir madalya kolleksiyoncusu. 2008 ve 2012 paralimpik oyunlarında altın madalyalar alan Leslie, Dünya Şampiyonalarını da pas geçmemiştir. Bir yandan da tekerlekli sandalye Rugby sporunun da içinde olan Leslie aynı zamanda ülkesinde spor medyasında da kendisine yer bulmakta. Şu an ise tek hedefi üst üste 3. Olimpiyatlarda yer almak

Cameron Leslie

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazmiye Muslu

Elbette benzer başarı hikayeleri ülkemizde de yaşanıyor. 1979 yılında dünyaya gelen Nazmiye Muslu, ailesinin ısrarlarıyla 2004 yılında sporla tanıştı. Doğuştan kalça çıkığı hastası olan Nazmiye, 2012 Londra Olimpiyatları’nda kaldırdığı 109 kilo ile halterde dünya rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Başarılarına Dubai’de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonasında da devam eden Nazmiye’nin ise bir başka rekor hedefi de tıpkı Cep Herkülü gibi kendi ağırlığının 3 katını kaldırabilmek

nazmiyemuslu

Author
Published
8 sene önce
Categories
GenelOlimpik
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.