İran’ın Tek Kadın Dağcısı: Elnaz Rekabi

Kadın olmak zor iş!

İranlı sporcu Elnaz Rekabi, hem ön yargılarla hem de dağcılık sporundaki çetin rakipleriyle mücadele etmek zorunda…

Ne demişler ‘Kadın olmak zor zanaat…’ Birçok toplumda halen kadınlar üçüncü sınıf insan olarak gösterilmeye devam ediyor. Kadınların giyimlerinden, çalıştıkları işlere kadar her şey en ince ayrıntısına kadar inceleniyor. İranlı Elnaz Rekabi, ülkesinin tek kadın dağcısı… Ülkesini uluslararası turnuvalarda temsil eden 27 yaşındaki sporcu, birçok kadının kendisine destek verdiğini belirtiyor.

Untitled-1210

 

 

 

 

 

‘Yaptığım işi sorguluyorlar’

12 yaşında dağcılıkla tanışan Elnaz, “Ülkemdeki kadınlar beni her zaman destekliyor. Ancak erkekler yaptığım işi sorguluyor. Bir kadının nasıl bu sporla uğraştığına şaşırıyorlar. Benim amacım ise elde ettiğim başarılarla, gençlere öncü olabilmek. Onlar da cesur olabilirlerse, önyargıları ortadan kaldırabiliriz” ifadelerini kullanıyor.

Sponsor bulamıyor

İki Asya Şampiyonluğu bulunan Elnaz’ın sponsoru ise yok. Genç kadın turnuvalara katılabilmek için maddi imkanlarını zorluyor. Özellikle uluslararası organizasyonlarda, insanların kendisini eleştirmediğini ancak kıyafetlerine farklı bir gözle baktıklarını üzülerek belirtiyor.

Kıyafetlerini kendisi belirliyor

Elnaz “Sporsor desteğim yok. Dağcılık sporunu yapmam içinse inancıma uygun kıyafetler giymem gerekiyor. Kendi imkanlarım çerçevesinde, uygun kıyafetler hazırlamaya çalışıyorum. Ancak bu konuda bir sponsor firma olsaydı, kıyafetlerle ilgilenmektense, antrenmanlara daha çok zaman ayırabilirdim” yorumunu yaptı.

elnaz-rekabi-koohnews image-1900x700_c

 

 

 

 

 

 

 

Diğerlerine göre şanslıydı

Elnaz’ın başarı öyküsü ise birçok insana örnek olacak cinsten… Elnaz, 12 yaşında izlediği bir şampiyonanın ardından tırmanış sporuna merak sardı. Ülkesindeki birçok kıza göre daha şanslıydı. Çünkü annesi ve babası ona spor yapması konusunda destek oldu. Elnaz birçok uluslararası yarışmada başarı elde etmesine rağmen İran Dağcılık Federasyonu’ndan lisans alamadı. 19 yaşında katıldığı bir organizasyonun ardından Elnaz’ın adı Asya ülkelerinde yankılanmaya başlayınca, ülkesinin federasyonu da bu konuda sert tutumlarından vazgeçmek zorunda kaldı. 19 yaşındayken hem lisans alan Elnaz hem de fahri antrenörlük belgesinin sahibi oldu.

Dünyanın en iyisi olmak istiyor

Başarılarına her geçen gün bir yenisini ekleyen yetenekli sporcunun en büyük amacı ise, kendi gibi yetenekli kızların önünü açabilmek. Elnaz “Aileler kız çocuklarına daha anlayışlı olabilirse, ben de birçok kızı bu sporla tanıştırabilirim. Bireysel hedefim ise 2020’ye kadar dünyanın en iyi kadın dağcıları arasında yer almak istiyorum” dedi.

Untitled-89

Author
Published
8 sene önce
Categories
Genel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.