Il Re Sconosciuto (Tanınmayan Kral)

Futbol hepimiz için bir tutku, sevda. Yıllardan beri de FIFA bu oyunun organizasyonunu şekillendiren 1 numaralı kurum. “Ayağa oyuna Pompei” kitabını okumuşsunuzdur (okumadıysanız kesin edinin), FIFA bu oyunu oynamak isteyen herkese aynı hoşgörüyü göstermiyor. FIFA tarafından tanınmayan ülkeler ve coğrafi bölgeler 90’lı yıllarda bir araya gelerek kendi turnuvalarını organize etmeye başlamıştı. 2013 yılında kurulan CONIFA, bu tarihten beri FIFA’ya dahil olmayan herkesi bünyesine katarak yoluna devam ediyor. CONIFA tarafından gerçekleştirilen Avrupa ve Dünya Şampiyonaları da gittikçe artan bir ilgiyle karşı karşıya ki, 2018 yılında Dünya Kupasına Londra’nın ev sahipliği yapması da buna bir gösterge. Bu yazının konuğu olan Andrea Rota ise bir CONIFA organizasyonları efsanesi. CONIFA çatısı altında gerçekleştirilen tüm turnuvalarda ( Avrupa-Dünya) gol atma başarısı gösteren tek isim. Padanya Bölgesi Milli Takımı’nın oyuncusu olan Rota ile 2019 yılı Avrupa Şampiyonası sonrası bir röportaj gerçekleştirmiştik. Biraz gecikmeli olsa da bu “Tanınmayan Kral” sabah idmanı takipçisiyle buluşuyor. Bir dipnot aktaralım. 2020 Dünya Kupası Kuzey Makedonya’da gerçekleştirilecek.

İlk olarak bize futbolcu Andrea Rota’dan bahsedebilir misin?

10 Ekim 1976 tarihinde doğdum, ve bu yaşa gelmiş olmama rağmen futbol oynamaya da devam ediyorum.  Hareketli bir orta saha oyuncusuyum. Yüksek tekniğe sahip bir oyuncu değilim ama oyunu iki yönlü de yapabiliyorum. Box to Box oyununda gayet etkiliyim. Kariyerim boyunca 640 resmi maça çıktım. Bunlar ağırlıklı olarak Serie D maçlarıydı. Kariyerimde 3 şampiyonluk yaşadım.  Ayrıca Padania ile de 2 Conifa Avrupa şampiyonluğu ve 2010 yılında dünya şampiyonluğu elde ettim. Bu zamana kadar yaptıklarımdan çok tatmin oldum ve tanrıya şükür bu yaşıma kadar oynamayı başardım ve daha da oynayabilirim. 40 yaşın üstünde aktif bir oyuncusun, senden çok genç isimlerle oynamak nasıl bir duygu?

Duyguyu mu soruyorsun ? Tabi ki yaptığım işlerden gurur duyuyorum. Bir çoğu benden 20 yaş genç isimlerle aynı paralel hayatı yaşamak tabi ki çok hoş ve gurur verici. Kendime gerçekten iyi bakmışım. Açıkçası kamptayken de bunları hiç düşünmüyor ve yaşlı biri olarak hissetmiyorum umarım onlar da bana öyle bakmıyorlardır. Salim kafa düşününce  çocuğunuz yaşında olabilecek sporcularla oynuyor olmak garip gelebilir ancak ben bu duyguyu açıkçası yoğun bir şekilde hissetmiyorum.

Padanya milli Takımı’nın bir oyuncususun. Bize Padanya’dan bahsedebilir misin?

Evet bu konu hakkında net olmak isterim. Çoğunlukla Padania futbol birliği politik bir ideolojiye sahip parti ile eşleştirilir. Benim açımdansa böyle değil. Çok net altını çizmek isterim ki, Padania bir coğrafik bir bölgeyi temsil etmektedir ve politika ile hiç ilgilenmez. Ben Padania formasını giydiğimde bunu temsil ediyorum. Ve şunu belirtmek isterim ki, takımımız Başkan Fabio Cerini, Olisse Viscardi gibi tutkulu insanlar sayesinde ayakta kalıyor. Her sene, turnuvalara katılabilmemiz için ekonomik kaynaklar yaratmak adına inanılmaz çabalıyorlar. Ve burada bunu hatırlatmak isterim ki, bizim takımımız; Bunlar dışında menajerimiz Marco Gotta, masörümüz Angelo Gandi, malzemecimiz Nicola Donadio bu insanlar hiçbir şeyimizi eksik etmiyorlar. Bu insanlar sadece tutkularıyla tamamen bizimle hareket ediyorlar. Padanya için oynamaya nasıl karar verdin ve nasıl hissediyorsun?  

2010 yılındaki ilk tecrübemin ardından, yakın arkadaşım olan ve 2010 yılındaki turnuvanın organizatörü de olan Giovanni Motta bana 2014 yılında da turnuvada yer almamı teklif etti ( 2012 yılındaki turnuvada yer almadılar) ve ben de düşünmeden evet dedim. Futbol oynama adına sahip olduğum sonsuz tutku ve uluslararası bir tecrübe imkanı kararımda etkili oldu diyebilirim. Başka türlü böyle bir deneyim yakalamam mümkün gözükmüyordu. Çok yerinde bir seçim yapmışım, hayata ve spora dair unutulmaz deneyimler yaşadım. Bu deneyimlerimi takım arkadaşlarımla paylaştım. Şu ana kadar tüm Conifa turnuvalarına Marco Garavelli ve Stefano Tignonsini  ile birlikte  katılıyorum ve 5 senedir teknik direktörümüz olan Arturo Merlo ile harika bir ilişki geliştirdik

İlk başlarda insanların tepkileri nasıldı?

Başlarda genellikle oyuncular çok fazla şüpheci yaklaştılar bu turnuvaların gerçek değeri ile alakalı. Ve 20 kişilik bir kadro oluşturmak ilk başlarda çok zordu. Oysa şimdi işlerin nasıl değiştiğini anlatmak adına bir örnek vereyim. Şu anda oyuncular bu organizasyona katılmak için federasyonu arayıp başvuruyorlar.İtalya’da hep bir Kuzey-Güney çekişmesi biliriz. Padanya bunun neresinde?

İtalya şahane bir ülkedir. 2019’da bence bu çekişmeden bahsetmek konu dışı. Ama ülkeme baktığımızda ben tüm ülkeyi saran güzellikleri ile bir bütün olarak düşünüyorum.

Sen bir Conifa organizasyonları efsanesisin. Harika bir golcüsün ve aynı zamanda Conifa’nın tüm organizasyonlarında gol atmış yegane oyuncusun.  Bu seni nasıl hissettiriyor? Organizasyon içerisinde tanınan bir isim olarak, turnuva boyunca insanların sana yaklaşımı nasıl oluyor?

Çok teşekkür ederim. Kendi ismimi bir  efsane olarak duymak garip gelse de, iki yüzlü olmama gerek yok gurur verici bir durum. Artsah’da ki turnuvada da gol atıp, Conifa o instagram paylaşımını yaptığında çok heyecanlandığımı kabul ediyorum. Bugüne kadar Conifa’da tarafından organize edilen her turnuvada gol atan tek oyuncu olduğumu 2018 yılında Londra’daki şampiyonaya kadar bilmiyordum. Bu sene pek bu konuyu düşünerek gitmemiştim turnuvaya ama işler yolunda gitti. Conifa çevresinde olan insanlar artık beni göremeyecekler , abi şaka bir yana 6 senenin ardından birbirimizi tanıyoruz ve her yaz bir araya gelmek çok güzel. Oynamaya başladığın dönemlerde idollerin kimlerdi? Ve günümüz modern futbolu hakkında neler düşünüyorsun? 

Küçükken idollerim Platini ve Zoff idi ve bu yüzden de Juventus taraftarı oldum. .Ama o dönemde en çok beğendiğim oyuncu Lothar Matthaus idi. Günümüz futboluna gelirsek de, hem saha içinde hem de saha dışında hercümerç ( Allak Bullak) bir yapıda olduğunu söyleyebilirim. İtiraf etmek gerekir ki, sosyal medya buna büyük katkıda bulunuyor. Artık hiç sabır yok. her şey hemen, anında olsun isteniyor. Bir yandan da kültürel değişimlere de ayak uydurmak lazım; hem hayatta hem futbolda.

Emekliliğinin ardından Conifa için bir çalışma yapma planın var mı?

Bıraktığımda ne olur bilmiyorum ama kendimi daha çok  saha insanı olarak niteliyorum. Antrenörlüğü denemek isterim ama hiç bir zaman da hayır dememek lazım, belki bir gün neden olmasın. 

Endüstriyel futbol içinde Conifa’nın geleceğini nasıl görüyorsun?

Conifa her gün gelişiyor ve büyüyor. Bunun için başkan Blind ve yaşıtım olan Conifa Avrupa başkanı Alberto Rischio’ya tebriklerimi iletmeliyim. İkisi de , organizasyon ve teknik açıdan bu hareketin gelişimine büyük yön veriyorlar. Son 3 yıl içerisinde takımların seviyesinde büyük bir gelişme söz konusu.Türk futbolunu takip ediyor musun?

Az takip ediyorum ancak Şampiyonlar ve Avrupa Liginde yer alan ünlü takımların çoğunu biliyorum.

Author
Published
4 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.