Golf Severlerin Hayran Olduğu 5 Kulüp

 

Augusta National Golf Club- ABD

 

Augusta, Georgia, bulunan Augusta National Golf Kulübü, dünyanın en ünlü golf kulüplerinden biridir. Bu tesis Ocak 1933’ Bobby Jones ve Clifford Roberts tarafından kuruldu. Eski bir İndigo tarlası üzerine kurulan bu tesisi Jones ve Alister MacKenzie tarafından dizayn edilmiştir. Tesis içerisinde 18 delikli parkur bulunurken 1934 yılında ilk Masters Turnuvasına ev sahipliği yaptı. Augusta National, Golf Digest tarafından hazırlanan 2009 tarihli listede Amerika’nın en iyi 100 golf sahasından biri olarak nitelendirilmiştir. ‘Golfweek Magazine’nin 2011 yılında yayınladığı bir makalede en değerli golf yapıları içerisinde ilk 10 sırada yer almıştır.

augusta

 

 

 

 

 

 

Les Bordes Golf Club – Fransa

Dünyanın en iyi 10 golf tesislerinden biri olarak gösterilen bu tesis Fransa’nın kuzeyinde bulunan Loiret komününde yer alıyor. Bu tesis Baron Marcel Bich of Bic tarafından 1700 dönüm üzerine inşa edilmesi planlandı. Tarihi yapısı içerisinde Fransız Devriminin izlerini taşıyan tesis Robert von Hagge ve Rick Baril tarafından inşa edildi. Les Bordes golf sahası ve çevresindeki av emlak arsa Tony Jimenez liderliğindeki uluslararası bir konsorsiyum tarafından 2008 yılında satın alındı ve çevresine inşa edilen otel ve yeni aktivite alanları ile tatilciler içinde bir cazibe merkezi haline geldi. 18 delikli bir parkuru içinde bulunduran tesiste ilerleyen günlerde yapımına başlanacak 2. parkuru Robert von Hagge tasarlayacak.

 

 

Royal Hague Golf Club –Hollanda

 

Harry Colt’un Hollanda da 1938 yılında inşa ettiği ve kendi dizaynı olmasına rağmen Charles Alison ile hatırı sayılır bir ortaklık yaptığı bu yapı en önemli Golf ve tatil tesisi olarak dikkat çekiyor. 7 yıl sonra Avrupa’nın önde gelen mimarlarından Frank Pont golf sahalarını yenileştirmek üzere görevelendirildi. Pont da Alison ve Colt tarafından revize edilen yapıda, doğal doku korunarak kumlu toprak zeminle zarar verilmeden çalışıldı. Toprak zemin bir ‘Koninlijke Haagscahe’ ile golf sahasının iç kısımlarında su yolları acıldı ve tam bir tatil cennetine dönüştürüldü.

Hague3g

 

 

 

 

 

 

Parador de El Saler – İspanya

 

Parador de El Saler (Valencia) Golf sahası profesyoneller, amatör, kurumlar ve uzman basın tarafından dünyanın en iyilerinden bir tanesi olarak kabul edilir. 1968 yılında Javier Arana tarafından inşaa edilen bu tesis uluslar arası kabul görmüş ve “architect of Spanish golf,”ü almıştır. Valencia Özerk Topluluk içinde Akdeniz’in kıyısında, El Saler Tabiatı yer alan bu tesisis İspanya’da ekonomik kalkınma açısından bir liderdir. Düzeni tipik Akdeniz orman alanlarına ünlü İskoç golf sahaları anımsatan plaj dizaynı görülsede doğal yapı olduğu gibi korunmuştur. 72 dönüm bir arazi üzerinde yer alan bu doğal golf cenneti 18 delikli bir parkuru içinde barındırmaktadır. Bu kulüp bir çok imkanı içinde barındırdığı gibi aynı zamanda içinde bulundurduğu golf okulu ile bu spora ilgi duyanların merakınıda gidermektedir. Parador de El Saler (Valencia), golf kulübü dünyanın en iyi 60 listesinde yer alırken ve Avrupa’nın en iyi 3 biri olarak kabul edilir.

 

 

Bro Hof Slott Golf Club – İsveç

 

Bro Hof Slott Golf Kulübü Upplands-Bro, İsveç’in başkenti Stockholm’ün kuzeybatısında yer alan bir golf sahasıdır. Bu tesis içerisinde 18 delikten oluşan 2 adet parkur bulunmaktadır. Robert Trent Jones tarafından tasarlanan ve 2007 yılında faliyete geçen Jr. The Stadium parkuru 8046 kilometre uzunluğu ile Avrupa’nın en uzun sahası olarak kabul edilir.

 

 

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
GenelGolf
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.