Fransa-Arnavutluk Maçında Akılda Kalanlar

Fransa Milli Takımı 2008’in Türkiyesi olmaya kararlı. 2008’de son dakikalarda bulduğu gollerle turnuvada yarı finale kadar ilerleyen Millilerimizin ( Hatta İzlanda maçını da katalım) izinden giden Fransızlarda 2018 Dünya Kupası sloganı şimdiden belli oldu “Tant que nous nous n’avons dit que c’est fini c’est pas fini” yani “Biz bitti demeden bitmez” (Fransızca da öyle bir söylem olmadığından çeviri sıkıntılı olmuş olabilir)

5761c25aaa0ca_grez99

 

 

 

 

Artık ikinci maçtan sonra daha da rahat söyleyebiliriz. Payet bu turnuvanın sürpriz yıldızı. Fransa Şampiyon olabilir mi bilemeyiz. Ancak olursa şu ilk iki maçta ki Payet performansı bile baş müsebbip olarak gösterilebilir. İnanılmaz yeteneği ile her geçen gün büyüyen Payet’in aynı oranda güçlü olan ve ilerleyen özgüveni onu daha da tehlikeli hale getiriyor.

payet

 

 

 

 

 

Fransa 98 yılında şampiyon olduğunda Aime Jacquet hiç bir zaman Fransa medyası tarafından kabul görmemiş, şampiyon olduklarında bile ona rapmen şampiyon olduk söylemleriyle karşı karşıya kalmıştı. Sanırız Deschamp’da onu istiyor. Totem yapıyor.

295991

 

 

 

 

İlk maçta penaltıya sebebiyet veren Evra anlaşılan geçmiş hatalardan ders alma konusunda sıkıntılı. Arnavutluk mücadelesinde de gerek yaptığı manasız dengesiz hareketler gerekse de arkasını boş bırakması, seneye Juventus’un çekeceği var söylemlerini de beraberinde getirdi.

Deschamp, maç öncesi açıklamasında sistemsel değişikliğe gidebileceğinin sinyalini vermişti. Ancak dünkü maç şunu gösterdi ki her şeye rağmen Fransa’nın şu anda ki oyun sistemi 4-3-3 üzerine oluşmalı. Dünkü 4-2-3-1 sistemi zaten bal yapmayan emekli arı havasındaki Giroud bu sistemde iyice etkisizleşirken, ne olursa olsun Pogba’nın da bu takımda olması çok önemli ki ikinci yarıda ki değişiklik bu dediğimizin sağlaması gibi oldu.

paul-pogba-antoine-griezmann_ashhfdu8n5jj10zz0xtz0my8a

 

 

 

 

Bu turnuvaya gelmesi başlı başına bir olay ve başarı olan Arnavutluk, buraya geldik ve yetti havasında değil. İki maçta da ellerinden geleni yaptılar ama şu gerçeği de kabul etmek lazım, Ermenistan galibiyetinden sonra sadece iki zarif rakiplerini yenmeyi başardılar. Savunma kurgusunda gayet iyi ve diri gözüken. Takım halinde bu işi çok iyi yapan Arnavutluk, hücum organizasyonlarında daha niyetli ve organize olmayı başardığında kendisini bir üst seviyeye taşımayı başaracaktır.

 

 

 

Author
Published
8 sene önce
Categories
FutbolGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.