Boks Tarihinin Unutulmaz Kötü Boksörleri

 Kristian Laight

Nam-ı diğer “Mr Reliable (Bay Güvenilir)”, yalnız lakabı sizi kandırmasın. Onun kaybedeceğine kesinlikle güvenebilirsiniz ki lakabı buradan gelmedir. 2003 yılında başladığı profesyonel boks kariyerinde çıktığı 237 maçın 219’unu kaybederken sadece 11 kez kolu galip olarak havaya kaldırılmıştı. Kariyerindeki 6. maçta galip gelmeyi başaran İngiliz boksör, bir sonraki galibiyet için 2 sene-21 maç bekleyecekti. Kariyerinin zirvesini 3 maç kazandığı 2006 yılında yaşayan Laight, son 3 yılı birer galibiyetle tamamlayarak bir istikrar da ortaya koymayı başardı.

Prizefighter+International+Heavyweights+III+nW5hFTQsCi4l

 

 

 

 

 

 

Brian Sutherland

Kendi deyimiyle hayatı boyunca hiç sokak kavgası kaybetmeyen Brian, bu kavga yeteneğini ringlerde de konuşturup biraz da para kazanmaya karar verdiğinde tarih 1993 yılı idi. İlk maç için de ona ayarlanan rakip hiç de fena değildi. Tarihin bir başka yazdığı kötü boksörlerden Danny Wofford. Brian için kolay gözüken maç, rakibinin cüssesi ve tecrübesi ile kısa süreli bir kabusa dönerken işi ilk raundda bitiyordu. Ancak onu bu listeye ekleten maç 10 gün sonra yaptığı Kenny Rainford maçı. Televüzyonda yayınlanmayan ilk maçının ardından Sutherland’in kendisini merak edenlere bir sürprizi vardı. Tarihin en boks bilmeyen boksörü olduğunu göstermek. Gong ile birlikte kendisini bir sokak kavgasındaymış gibi hissedip amaçsız arka arkaya belki tutar umuduyla yumruklar savuran Sutherland’in bu haline, maçı TV’de anlatan spikerler dayanamamış ve kahkalarını serbest bırakmışlardı.  Maçın 56. saniyesinde aldığı yumruk ile yerde kalan Sutherland, o düşüşle birlikte kariyerini de o ringde bırakmaya karar veriyordu.

Peter “The Professor” Buckley

Ve karşınızda istatistiksel olarak, tarihin en kötülerinden biri olsa da, saygunlık olarak birçok şampiyondan daha üst noktada olan bir boksör. 1989-2008 arasında yapılmış 300 maç ve elde edilmiş 32 galibiyete karşılık 256 mağlubiyet.  Boks sayesinde hep hayatta doğru tarafta yer almayı başardığını söyleyen Buckley ile yolu  o dönem kesişmemiş olan profesyonel boksör sayısı fazla değildir. Kell Brook’tan, Freitas’a kadar birçok şampiyon boksörün de karşısına çıkartılacak kadar değer verilen Buckley, kariyerinin 300. ve son maçında Matin Mohammed karşısında galip gelerek zirvede bırakmayı başarmıştı. Bir yandan da George Tillman’ın kendisi hakkında çekmeyi planladığını söylediği filmi de, Buckley ve bizler beklemeye devam ediyoruz.

peterbuckley-530x317

 

 

 

 

 

Robin Deakin 

Ve son olarak günümüzden bir örnek. 2006 yılında Shaun Walton ile yaptığı kariyer ilk maçında aldığı galibiyet ile, Deakin’in etrafındaki herkes onu parlak bir kariyerin beklediğini düşünmüştü. Ancak sonraki 9 yılda yapılan 51 maç bu beklentileri boşa çıkardı. üst üste mağlubiyetler aldıkça İlgiltere Boks Federasyonu lisansını iptal etmekten başka çare bulamadı. Pes etmedi ve Malta’dan lisans çıkarttırdı. Bıçaklı saldırya uğradı, tedavi oldu geri geldi. Kazanamadıkça popülerleşti. Bir Brother programının yarışmacıları arasından iyi arkadaşlar edindi. Allem etti, kallem etti ve 2015 yılında sonunda kendisine bir maç ayarlattı. Haftalarca çalıştı, etrafında onu desteklemeyen kimseyi barındırmadı. Ve tam 9 sene sonra, kariyerinin 53. maçında, üst üste 51 mağlubiyetin ardından, 2. galibiyetini almayı başardı. Kazandıktan sonra Twitter’dan attığı mesajda ” geri döndüm” diyordu. İşte bu geri dönüşün devamını sağlamak içinse önünde onu bekleyen 25 Haziranda bir maç var henüz rakibi belli olmayan.

Worst-boxer-in-Britain-wins-first-fight-in-ten-years

Author
Published
8 sene önce
Categories
BoksGenel
Comments
No Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.